Miroslav Zaťko pozitivnemysliet.sk 2023 014

O mne

4.7/5 - (47 votes)

Článok bol aktualizovaný 07.2.2024

Keď som vydal moju prvú knihu „Je ľahké spraviť zvislú čiarku“, kúpil si ju aj jeden z mojich vtedajších kolegov. Po nejakom čase ma pristavil na chodbe a chcel mi dať spätnú väzbu. Začal asi takto: „Máš môj obdiv, že si našiel odvahu ísť s kožou na trh.“ Prekvapilo ma to. Po nejakom čase sa mi jeho slová vrátili a ja som si uvedomil, že ak mám moc radiť, musím vedieť aj prevziať zodpovednosť za to, čo radím. A tu pomáha otvorenosť. Nemyslím, že som v spomínanej knihe o sebe odkryl až tak veľa, ale na druhej strane sa nechcem hrať na niečo, čo nie som. Kópii je na svete už dosť, ja som originál. 🙂

Dobrý deň priatelia pozitívne myslenia. Som Miroslav Zaťko a pozitívnemu mysleniu sa venujem od roku 2004. Zo začiatku len tak pozvoľne a od roku 2007 sa tejto oblasti venujem  aktívne. Okolo roku 2003 som prežil pomerne náročné životné obdobie, ktoré so mnou otriaslo takmer v každej oblasti. Bol som na tom zle fyzicky, duševne, nemal som žiadne sebavedomie. Finančne som bol hlboko v mínuse a v oblasti vzťahov to bola jedna veľká katastrofa. Verte mi, že nie raz som si dával otázku:

„Prečo? Prečo, práve ja!?“

Prvý školský rok. Fotografia z 1981

Prvý školský rok

Na to, aby ste pochopili všetky súvislosti, musím sa vrátiť až do svojho detstva. Detstvo je veľmi dôležitá oblasť života, dieťa totiž začína vnímať už zhruba od 3 mesiaca tehotenstva. Na trhu je už veľa kníh na túto tému. Ak si myslíte, že vo Vašom živote je oblasť kde ste „akosi brzdení“ je to znamenie, že by ste sa mali poobhliadnuť po tom, aké bolo Vaše detstvo. Z detstva do dospelosti si môžeme preniesť veľa blokov, ktoré nám bránia vo všetkom možnom. (Príklad: Jeden z najznámejších publikovaných prípadov je fakt, keď sú chlapci potláčaní v detstve, aby neplakali. „Chlapi neplačú!“ – V dospelosti majú potom problém sa citovo prejaviť. Dievčatá sú zase hanené za to, že lezú po stromoch. „To sa nepatrí, to dievčatá nerobia!“ V dospelosti majú potom problém sa pohybovo prejaviť.)

 

Chlapci neplačú

Chlapci neplačú

Nebudem zachádzať do detailov, zhrniem iba niekoľko dôležitých oblastí.

Vyrastal som v prostredí kde neboli ideálne vzťahy a mňa to zasiahlo v plnej miere. Bol som jedna veľká hromada strachu čo sa prejavovalo už keď som bol veľmi malý. Bál som sám zaspávať, muselo byť zasvietené, bál som sa byť sám doma, bál som školy, mal som strach z veľa vecí. V škole sa mi vôbec nedarilo. Veľmi zle som sa učil. Keďže mám starších súrodencov, často som počul v škole o tom akí boli oni super a ja som ten zlý. Tak som si pred seba postavil prvý blok, ktorý hovoril, že nemám žiadnu hodnotu a som ten zlý. A zlý som aj bol, to mi verte. Zle som čítal, spolužiaci sa mi smiali, tak som získal ďalší blok. Nechcel som sa učiť, respektíve zle sa mi učilo a toto sa so mnou ťahalo veľmi dlho. Bál som sa chodiť do školy, bál som sa chodiť domov kvôli zlým známkam – strach, strach a strach.

Teraz trošku odbočím. Moja sestra Janka prežila v živote toho mnoho a jej životný príbeh nepatril k tým ideálnym. Jej príbeh sa veľmi nelíši od toho môjho. V rodine sme ju občas s úsmevom volali „čierna ovca rodiny“. Tvrdohlavá s hromadou problémov. Je o deväť rokov staršia a môj brat až o jedenásť, takže detstvo som si s nimi neužil. Prišiel však čas, keď sa moja sestra začala meniť. Bolo to viditeľné. Začalo sa jej dariť, a to po každej stránke. V podnikaní, osobnom živote, jednoducho vo všetkom. Moja sestra sa začala venovať štúdiu pozitívneho myslenia. Začala čítať knihy a čo bolo pre mňa najväčším prekvapením, bola z nej cítiť pohoda, láska, šťastie. Nestačil som sa čudovať.

A vtedy to začalo!

Pri mojich občasných návštevách (pretože žijeme v odlišných mestách) mi sestra ponúkala knihy o pozitívnom myslení. A moja reakcia : „Veď ja to nepotrebujem, ja som v pohode.“ Hrdina! To mi neskôr veľakrát vŕtalo v hlave – prečo som bol vtedy taký hlúpy? Mal som problémy, sestra prežila viditeľnú zmenu a ja, „ja som v pohode“. Žiaľ musel som padnúť skoro až na dno, aby som načiahol ruku po knižke, ktorú mi sestra trpezlivo ponúkala. Pamätám si to dodnes. Ja, „odporca kníh“, som nespal skoro celú noc a čítal som . Prečítal som ju za necelý víkend. Priam som ju hltal. Pri čítaní sa striedal plač so stavom hnevu, zlosti, strachu i radosti.

„Každá myšlienka niečo spôsobí – je príčinou a

každá situácia je niečím spôsobená – je účinkom.“

Dr. Joseph Murphy

Veta, ktorá bola na počiatku mojej zmeny. Z knihy „Moc nášho podvedomia“ od Dr. Josepha Murphy.

Pochopil som, že naše myšlienky majú úžasnú tvorivú silu a ovplyvňujú náš život.

Inak povedané: „Ako myslíte – tak sa máte!“

Viete čo som si ako prvé povedal po prečítaní spomínanej knihy?

„Je to hrozné, za väčšinu čo sa stalo v mojom živote, si môžem sám.

A to len preto, ako myslím.

Ako myslím o sebe, o mojej práci, rodine, zdraví a mojom okolí.“

Na jednej strane som bol zhrozený, na druhej strane som bol šťastný, pretože to všetko som mohol zmeniť. A vtedy som pochopil zmenu mojej sestry. Ona zmenila spôsob myslenia  o sebe a svojom okolí a verte mi, že tá zmena aspoň pre mňa bola fascinujúca. „Keď to dokázala ona prečo nie ja?“ Možno si dávate otázku: „To stačí tak málo?“ Áno priatelia.

„Nezáleží na tom odkiaľ pochádzate, nezáleží z akých

sociálnych pomerov pochádzate, čo ste v živote prežili.

Možnosť zmeniť svoj život záleží len od toho či naozaj chcete.“

A ja som veľmi chcel a ešte stále chcem, pretože už ma nebavilo byť nešťastný. Začal som na sebe pracovať, začal som čítať knihy, pravidelne som sa chodil „dobíjať“ k sestre, začal som cielene používať svoje myšlienky, pretože fantázia je Váš najväčší tromf. Začal som snívať! A zmeny prišli veľmi rýchlo. Aj táto stránka je splnený sen, a ja Vám jej prostredníctvom chcem ukázať že môžete zmeniť svoj život v akejkoľvek oblasti.

Miroslav Zaťko pozitivnemysliet.sk 2023 015

Miroslav Zaťko pozitivnemysliet.sk

A teraz niečo dôležité:

Pred pár rokmi som dostal jednu zaujímavú otázku.

„Ako by ste definovali pozitívne myslenie?“

Nadýchol som sa, chcel som odpovedať, a s hrôzou som zistiť, že to neviem sformulovať do nejakej krátkej zmysluplnej vety. S odstupom času by som povedal toto.

Pozitívne myslenie je pre mňa životný štýl, mojou súčasťou, mojou cestou. Je to akýsi vývojový stupeň spoznania samého seba. Poznania, že som TVORCA, že som ZODPOVEDNÝ za svoj život. Do veľkej miery ovplyvnilo moje vnímanie seba samého, ľudí, sveta, vesmíru, Boha. Pomáha mi stať sa lepším človekom.

Každý má právo byť šťastný. Aj Vy čo práve čítate tieto riadky. Stačí tak málo.

„Zmeňte svoje myslenie a zmeníte svoj život.“

Možno si dávate otázku, ako dnes žije Miroslav Zaťko?

Som šťastne ženatý. Splnil sa mi obrovský sen. Sen o harmonickom vzťahu. Na našom vzťahu pracujeme každý deň, už päťnásť rokov. Po našom prvom rande sme začali spolu bývať asi po dvoch – troch týždňoch a sme spolu až do dnes. 🙂

Miroslav Zaťko s rodinou 2022

Miroslav Zaťko s rodinou 2022

V roku 2008 sa mi podarilo odísť z Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Veril som, že môžem niečo dokázať aj v inej oblasti. Na základe vlastného úsilia a pracovitosti sa mi podarilo dostať až na pozíciu obchodného riaditeľa úspešnej obchodnej spoločnosti, ktorá pôsobí na trhu viac ako dvadsať rokov. Teším sa z každého dňa, neriešim minulosť, pretože tú už zmeniť nemôžem.

V oblasti pozitívneho myslenia, vidíte ďalší splnený sen pred sebou. Na stránke pracujem od roku 2008 a za toto obdobie sa stala jednou z najnavštevovanejších stránok o pozitívnom myslení. Do súčasnosti som mal viac ako 20 prednášok a v roku 2013 som bol spoluorganizátorom 1.Medzinárodného seminára o pozitívnom myslení za účasti Pierra Franckha z Nemecka. V roku 2015 mi vyšla moja prvá kniha „Je ľahké spraviť zvislú čiarku. Miroslav Zaťko“ Na trhu je už druhé vydanie. Plním si svoje sny, ktoré si zapisujem do svojho zošita snov. Koncom roka 2020 som vydal eBook Metóda 5 prstov, ktorý som zverejnil 9 rokov od prvého verejného publikovania na prednáške v Banskej Bystrice. V súčasnosti je možné si stiahnuť eBook úplne zdarma.

V tejto chvíli nie je podstatné, koľko a aké sny som si už splnil. Podstatné je to, že som prevzal zodpovednosť za svoj život, zobral som svoj život do vlastných rúk a zmenil som svoje myslenie.

Pozitívne myslenie je pre mňa životný štýl, mojou súčasťou, mojou cestou. Je to akýsi vývojový stupeň spoznania samého seba. Poznania, že som TVORCA, že som ZODPOVEDNÝ za svoj život. Do veľkej miery ovplyvnilo moje vnímanie seba samého, ľudí, sveta, vesmíru, Boha. Pomáha mi stať sa lepším človekom.

Popri webovej stránke, prednášateľskej činnosti a písaniu sa venujem aj osobnému koučingu a mentoringu. Cieľom osobného koučingu je uvoľniť a rozvinúť Váš potenciál. Je to cesta sebapoznávania, rozvoja, za predpokladu, že ste ochotný prevziať stopercentnú zodpovednosť za svoj život. Ponúkam Vám svoje skúsenosti a osobitý ľudský prístup.

Viac o mne v moje knihe „Je ľahké spraviť zvislú čiarku“ Autor: Miroslav Zaťko

V kníhkupectvách je k dispozícii od mája 2015.

Formát : A6

Počet strán : 142

Vydavateľstvo : ČUHA

Rozhovor s Miroslav Zaťko pre časopis FIT ŠTÝL 2/2017
Rozhovor s Miroslav Zaťko pre FIT ŠTÝL

Rozhovor pre FIT ŠTÝL 2_2017 01

Rozhovor pre FIT ŠTÝL 2_2017

Rozhovor pre FIT ŠTÝL 2_2017 02

Rozhovor pre FIT ŠTÝL 2_2017

Rozhovor pre FIT ŠTÝL 2_2017 03

Miroslav Zaťko a Evička Zaťková

Rozhovor pre FIT ŠTÝL 2_2017 04

Prednáška:

Miroslav Zaťko – Môj príbeh, počas 1.Medzinárodného seminára o pozitívnom myslení 12.10.2013. (Upozornenie: slabšia kvalita zvuku. Vyskúšajte slúchadlá)

Auto článku:

Miroslav ZAŤKO

Foto:

Photo by Nada, MeritAmm

www.pexels.com

Sledujte aj FACEBOOK a INSTAGRAM

Logo Facebook

Logo Instagram

 

collections_bookmark Podobné články

Osobný koučing

„Osobný koučing touto formou, môžem len doporučiť. Vyskúšala som si ho na vlastnej koži, po tom ako môj život prestal naberať správny smer. Išla som do  toho s tým, že mi to pomôže.  Po prvom sedení som cítila toľko energie, ako dávno nie. Uvedomila som si, že ja som TÁ, ktorá to všetko ovplyvňuje a chce ovplyvniť. Na každé sedenie som sa poctivo pripravovala a tešila sa.  Vypracovala som si postupne návyky, ktoré sa snažím robiť každý deň. Pri poslednom stretnutí som od „môjho trénera“ dostala darček (moji priatelia o mne napísali pár viet), po prečítania som sa rozplakala od šťastia. Chcem, verím, platím cenu za úspech – kouč nerobil veci za mňa, on je ten, ktorý ma postupnými krokmi viedol, aby som prebudila v sebe samú seba – moje spontánne, tvrdohlavé, rozhodné, usmiate JA.  Všetkým, ktorí sa rozhodnú takouto formou si „pomôcť“, držím palce . Miroslav Zaťko je človek, ktorý Vám svojimi životnými skúsenosťami a prístupom pomôže nájsť tú správnu cestu.“ Lenka

Je ľahké spraviť zvislú čiarku

Každé slovo v útlej, ale bohatej knižke “Je ľahké spraviť zvislú čiarku”, šikovnej formátovo do kabelky, má svoju veľkú váhu a výpovednú hodnotu. Knižočka je napísaná s úprimným záujmom pomôcť každému hľadajúcemu, nech je na svojej ceste kdekoľvek. Jej uveriteľnosť je taká intenzívna, že sa pri čítaní pristihnete, ako okamžite premýšľate nad tým, kde metódu 5 prstov využijete najbližšie. Janette

Knihy, mojich TOP 10

Priatelia pozitívneho myslenia. Prinášam Vám zoznam mojich 10 najobľúbenejších kníh. Úmyselne ich neznámkujem, prosím neberte do úvahu ani ich poradie. Každá z nich je pre mňa niečím výnimočná. Aktualizované 04/2019