Pozitívne myslenie

4.4/5 - (49 votes)

Článok bol aktualizovaný 30.12.2022

„Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou. Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!“ Napoleon Hill

Pozitívne myslenie. Tento výraz sa aj v našich končinách pomerne dobre udomácnil. Čas od času to niekto spomenie. Či je to naša rodina, priatelia, alebo kolegovia v práci.

„Snažím sa myslieť pozitívne.“

„Ja pozitívne myslím, ale….“

„Ja myslím pozitívne!“

„Pozitívne myslieť je tak ťažké.“

„To pozitívne myslenie počujem všade – už mi to lezie na nervy!“

„Veď ja myslím pozitívne?!…“ a mohol by som pokračovať – poznáte to sami.

Odpovedzte si, ale úprimne, koľkí z Vás vrátane Vašich známych, skutočne rozumie podstate pozitívneho myslenia? A čo to vlastne znamená myslieť pozitívne? Ako by ste ho definovali? Väčšina z nás si predstavuje usmiateho človeka, človeka v pohode.

Pozitívne myslenie a smiech

Pozitívne myslenie a smiech

V lexikóne slovenského jazyka sa píše:

Pozitívne – Kladný, prisvedčujúci, skutočný, vecný, určitý, zistený, dokázaný, s kladným nábojom.

Myslenie – Myšlienky, myseľ, mysliaci, mysliteľ.

Viete o tom, že my všetci sme produktmi svojich vlastných myšlienok? Neveríte? Tak vás skúsim presvedčiť. Kto rozhodol o tom, že sedíte pri počítači / mobile a čítate tento text? No vidíte, ste to vy. Tým, že vykonávate nejakú činnosť, tak je to dôsledok toho, že ste sa rozhodli túto činnosť vykonávať. Iste je možné, že vás k tomu niekto prinútil, ale myslím si, že z najväčšou pravdepodobnosťou ste to boli vy sami. Preto len vy sami môžete rozhodnúť o tom, či budete pokračovať v čítaní tejto stránky, alebo z nej odídete.

 

 

„Keď si niečo predstavujete a vytvárate v duchu určité obrazy,

nesnažíte sa meniť zákony prírody. Vy ich tím napĺňate.“

Genevieve Behrand

Zákonu príťažlivosti sa venujem v samostatnom článku,  momentálne stačí ak napíšem úplný základ a podstatu.

Zákon príťažlivosti hovorí: *„Na čo myslíte, to si do života priťahujete.“ (Ste ako magnet.) Inak povedané: „Ako sa vidíte vo svojej mysli – tak sa máte.“ Nezaškodí, keď si predošlé riadky prečítate viac krát za sebou.

*„Každá myšlienka niečo spôsobí – je príčinou a každá situácia je niečím spôsobená je účinkom.“ Táto veta ma sprevádzala na počiatku mojej zmeny.

*Asi najdôležitejšie zistenie v dejinách myslenia je, „že ste tým, nad čím najviac premýšľate.“ Napoleon Hill, autor knihy „Mysli a zbohatni“ klasika medzi knihami o úspechu, ktorá prvý krát vyšla v roku 1939 a dodnes sa predáva, povedal: „Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou. Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!“

*Môžete sa stretnúť aj s pojmom zákon príčiny a následku. Ten môžeme parafrázovať nasledovne: Obdoba citátu od Dr. Murphyho „myšlienky sú príčiny a podmienky sú následky.“

Pokračujme ďalej v téme pozitívne myslenie.

Odraz v zrkadle

Váš vnútorný svet je verným zrkadlom vonkajšieho sveta.

Váš vnútorný svet je verným zrkadlom vonkajšieho sveta. Nedarí sa Vám v nejakej oblasti? Nemáte prácu? Ste rozvedená? Ste chorý? Máte problémy vo vzťahoch v práci? Všetko Vás rozčuľuje? Nerozumiete si s deťmi? Ste zadlžený? Ste závislý? Už roky nekomunikujete so sestrou? Vadí Vám šéf? Máte nadváhu? Komu, alebo čomu dávate príčinu?

Na základe mojich dlhoročných pozorovaní samého seba, svojho okolia a dávajú mi za pravdu aj Vaše početné podnety som prišiel k jednoduchému záveru. Ak chcete skutočnú zmenu vo Vašom živote, je potrebné prijať sto percentnú zodpovednosť za svoj život, prestať sa vyhovárať a začať robiť niečo inak. V prvom rade, inak myslieť. Keď sa pozriete na svoj súčasný stav vo všetkých oblastiach a dáte si otázku: „Kde je príčina môjho súčasného stavu?“ a Vaša odpoveď sa bude dotýkať kohokoľvek, alebo čohokoľvek mimo Vás – je čas sa nad sebou zamyslieť. Rodina, manžel, manželka, šéf, doba, ekonomická kríza, pandemická kríza, rodičia – výchova, karma, satan, diabol, Boh…? Nehľadajte príčinu vo svojom okolí, hľadajte príčinu v sebe, vo svojich myšlienkach. Nič v živote nie je náhoda. Ani to, že práve čítate tieto riadky.

A tu prichádza časť, ktorá je najmenej prijateľná, skoro pre každého. „Takže Vy mi chcete povedať, že za všetko zlé si môžem v živote sám?“ „Áno.“ Moja odpoveď je áno, ale tak isto si môžete aj za všetko dobré.“ „Ste úplne zodpovedný za svoj život.“

„Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou

presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou.

Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!“

Napoleon Hill

Ak budete myslieť pozitívne, budete do svojho života priťahovať viac pozitívneho. Ak budete myslieť prevažne negatívne, pritiahnete si do života viac negatívneho. Existujú vedecké štúdie podporené o štatistické údaje, ktoré preukazujú, že ľudia, ktorí myslia prevažne pozitívne a sú dobre naladení dožívajú sa v priemere o 8 rokov dlhšie ako ľudia, ktorí myslia prevažne negatívne. Z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že od chvíle keď som začal meniť svoje myslenie, sa môj život výrazne zmenil k lepšiu po všetkých stránkach.

Chcem Vám odporučiť, aby ste si čo najpodrobnejšie prešli túto stránku. Snažil som sa ju poskladať tak, aby ste našli dostatočne veľa informácii, ktoré Vám môžu dopomôcť k zmene. Zmena myslenia je, ale potom na Vás. Nikto ju neurobí za Vás.

„Zmeňte svoje myslenie, zmeníte svoj život.“

Základné motto pozitívneho myslenia.

Pochopiteľne sa núka otázka „Ako?“ Je to jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávam.

Šatník

Poupratuj svoju myseľ!

Metóda č.1. Poupratuj svoju myseľ!

Predstavte si dôkladné upratanie veľkej skrine. Ak chcete získať miesto pre svoje nové veci – musíte sa tých starých zákonite zbaviť. Ak tie staré len postláčate, premiestnite, nielenže sa tam tých nových vecí veľa nezmestí – navyše sa v tej veľkej skrine stratia a staré ich pohltia.

Predstavte si to so svojou mysľou. Musíte postupne začať upratovať svoju myseľ. Staré negatívne myšlienky, pri ktorých sa necítite dobre (pozn. prečítajte si článok o Emočnom navigačnom systéme) – vyhoďte a nikdy sa k nim nevracajte. Nahraďte ich novými a príjemnými myšlienkami, pri ktorých sa cítite dobre. Ak si takto postupne poupratujete svoju myseľ – začnete myslieť prevažne, alebo len pozitívne. Zaujímavosťou je fakt, že Váš mozog sa dokáže venovať len jednej myšlienke. Nedokáže sa súčasne venovať negatívnym i pozitívnym myšlienkam. A čo to spôsobí? Do svojho života začnete priťahovať to na čo myslíte. Čiže viac a viac pozitívneho.

 

Záhrada a pohoda s vínkom

Vaša myseľ je ako záhrada.

 

 

 

Metóda č.2. Záhrada

Asi najlepšie prirovnanie a následné pochopenie Vašej mysle a Vašich myšlienok je k záhrade a záhradníkovi.  Osobne ho mám najradšej. Vaša myseľ je záhrada a Vy ste záhradník. Pozitívne myšlienky sú semená všetkých krásnych rastlín, kvetín a stromov, ktoré predstavujú vo Vašom živote: zdravie, radosť, lásku, prosperitu, bohatstvo, úspech, pohodu, pokoj, šťastie, harmóniu, úsmev, ……

Negatívne myšlienky predstavujú burinu a všetko negatívne, čo môže Vašej záhrade uškodiť. Dobrý záhradník urobí všetko čo je jeho silách, aby svoju záhradu uchránil. Stará sa o ňu s lásku. Ak dovolí, aby sa mu v záhrade zakorenila burina – môže to spôsobiť, že za nejaký čas sa záhrada zmení na nepoznanie. Často mi píšete, že zmena myslenia je ťažká. Rád by som na túto námietku reagoval. Áno súhlasím, ľahké to nie. Prevažne sme mysleli negatívne a k tomu adekvátne vyzerala aj naša záhrada. V mojom prípade bola v takom stave, že sa to záhradou nazvať ani nedalo. Dať ju do poriadku stojí nemalé úsilie, ale výsledok STOJÍ ZA TO.

 

PríborProsím, zajtra si počas obeda na chvíľu vymeňte príbor. Vidlička do ľavej a nožík do pravej. Vyskúšajte ako to pôjde. 🙂

Ak by ste v tom pokračovali, deň čo deň, boli by ste disciplinovaní, trpezliví a mali vieru, že to zvládnete – tak je vysoko pravdepodobné, že po 3-4 mesiacoch by ste to brali úplne normálne. Tá cesta by určite nebola ľahká. Skúste si to predstaviť. Je jasné, že výmena príboru Vám v živote nič zásadné neprinesie – ide o pochopenie zmeny niečoho dlho zaužívaného.

Podobne to je aj so zmenou myslenia. Každý z nás mal nejaké detstvo, následne sme sa pustili do života a zbierali sme vlastné skúsenosti. Spôsob myslenia vo všetkých oblastiach máme zakorenené v každej jednej bunke.  To ako myslíme o sebe samom, o vzťahoch, o práci, o peniazoch…. Nebol som výnimkou, opisujem to v mojej knihe „Je ľahké spraviť zvislú čiarku.“ Takže zmena myslenia v jednotlivých oblastiach je o každodennej práci. Je to sebadisciplíne, sebakontrole, trpezlivosti i viere. Odporúčam prečítajte si článok o myšlienkových vzorcoch.

Jedna moja priateľka, osobná terapeutka mi spomínala príbeh muža, ktorý sa u nej zastavil a žiadal pomoc. Bol naozaj v zlom stave. Fyzicky i duševne. Po dlhom rozhovore dostal jednoduchú úlohu. „Každý deň, ráno, buďte vďačný za to čo máte. Momentálne nič viac od Vás nechcem. Budete to robiť týždeň a potom sa zastavte.“ Po týždni sa tento pán zastavil. Už pohľad na tohto muža naznačoval, že k veľkej zmene nedošlo. Plecia dole, kútik úst dole, zachmúrený.

„Robili ste to o čo som Vás žiadala?“

„Nie.“

Každá burina, bodliak, negatívna myšlienka má svoje korene. Budú oblasti kde pôjdete veľmi hlboko a je možné, že to bude bolieť. Prosím premýšľajte o tomto podobenstve čo najviac.

Pred pár rokmi som dostal jednu zaujímavú otázku.

„Ako by ste definovali pozitívne myslenie?“

Nadýchol som sa, chcel som odpovedať, a s hrôzou som zistiť, že to neviem sformulovať do nejakej krátkej zmysluplnej vety. S odstupom času by som povedal toto:

Pozitívne myslenie je pre mňa životný štýl, mojou súčasťou, mojou cestou. Je to akýsi vývojový stupeň spoznania samého seba. Poznania, že som TVORCA, že som ZODPOVEDNÝ za svoj život. Do veľkej miery ovplyvnilo moje vnímanie seba samého, ľudí, sveta, vesmíru, Boha. Pomáha mi stať sa lepším človekom.

Joe Vital vo filme Tajomstvo povedal jednu krátku vetu, ktoré je podľa mňa, jedna z najpodstatnejších v celom filme. „Základom úspechu je cítiť sa fajn.“ Dá sa povedať, že prakticky všetky knihy od Esther a Jerry Hicks sú o tom ako sa cítime, aké vibrácie vysielame. Vaše pocity sú vaši pomocníci, váš kompas, váš navigačný systém, ktorý vám ukazuje ako na tom ste. Cítiť sa fajn a byť dobre naladený. Ak sa necítite dobre, je to pre vás znamenie, ukazovateľ, že máte hľadať také myšlienky, ktoré vám prinesú úľavu, uvoľnenie, zmenu. Tvoríte si svoj život, tým ako myslíte. Je logické, že ak chcete mať šťastný život, musíte podľa toho aj myslieť. Musíte zladiť Vaše myšlienky s predstavou o Vašej budúcnosti. Ak sa nad tým zamyslíte, dôjdete k záveru, že je to vlastne jednoduché.

Prečítajte si knihu „Jak člověk smýšlí.“ James Allen

 

„Vznikli sme myšlenkou v mysli.

Jsme co myšlenka napsala a vystavila.

Když člověk přechovává špatné myšlenky,

přijde k němu utrpení a bude

jej následovati jako vúz stíha býka.

Když setrvá v čistote svých myšlenek,

štěstí se jej dozajista bude držeti

jako vlastní stín.“

Z knihy „Jak člověk smýšlí.“

James Allen

Možno si dávate otázku prečo som vybral práve tento citát, práve túto knihu? Táto kniha je tak jedinečná, zrozumiteľná, jasná, že pojednáva o úplných základoch, ktoré potrebujete vedieť, ak ste sa rozhodli zmeniť svoje myslenie. Napísal ju James ALLEN a vydalo ju vydavateľstvo Čítantámani v roku 2004, preložil Keshava Kempe z anglického originálu  „As a man thinketh“ Kniha je už aj v slovenskom preklade. James Allen sa narodil v roku 1864 v Anglicku. Až do roku 1902 pracoval ako osobný sekretár vysokého úradníka veľkej anglickej spoločnosti. V 38 rokoch sa vydal na dráhu spisovateľa a so svojou manželkou sa presťahoval do malého domčeka do Ilfracombe v Anglicku. Pred svojou náhlou smrťou vo veku 48 rokov stihol napísať viac ako 20 diel. Táto knižka je považovaná za klasické dielo. Pôvodne ju nechcel ani vydať, ale prehovorila ho jeho manželka a urobila dobre, pretože táto kniha ovplyvnila veľa ďalších autorov a učiteľov. N.V Peal, Bob Proctor. Práve ten povedal, že keby mal ísť pešo do Číny po túto knihu tak by išiel. Je to veľmi malá, útla knižka, ale obsahom veľká, priam obrovská. Je to kniha, pri ktorej musíte veľmi premýšľať. Na prvý pohľad si poviete, že túto knihu prečítate za jednu hodinu. Omyl! Po každej stránke Vás to núti hodinu meditovať. Neviem či to bol úmysel, ale táto knižka sa Vám zmestí do kapsy a kedykoľvek si ju môžete vybrať a prečítať si jednu stránku, ktorá Vás povzbudí. Túto knihu milujem.

Čím viac som sa venoval štúdiu a aplikovaniu pozitívneho myslenia, vesmír mi odkrýval a odkrýva ďalšie témy, ktoré sú dôležite pre môj život.

-Slovník.

-Odpustenie.

-Emócie.

-Zošiť snov.

-Bohatstvo.

-Vďačnosť a mnoho iných.

-Energia

Na záver tohto článku by som Vám chcel opätovne odporučiť, aby ste si prešli túto stránku. Snažím sa venovať každej dôležitej oblasti. Urobíte si ucelenú predstavu o tom, čo je pozitívne myslenie a ako Vám môže v živote pomôcť.

Nezabúdajte – toto je len teória, prax je na Vás.

Ešte odporúčam:

Foto:

www.pexels.com

Autor článku:

Miroslav Zaťko

Miroslav Zaťko 2022 Autor článku pozitivnemysliet

 

Aktualizované:

26.4.2021

 

Citáty k článku:

 

forum Komentáre (25 komentárov)

Ja síce proti pozitívnemu mysleniu nič nemám,ale čo ak to je tak,že pozitívne a negatívne musí byť v rovnováhe,čiže báť sa negatívnych myšlienok vôbec netreba,keď sa budeme stále kontrolovať,či sme pozitívny,bude to nasilu vyvolaný stav šťastia,ktorý aj tak pominie a na náš účet pozitívneho snaženia bude to negatívne vyvolané niekde inde na svete,môže sa vytvoriť jeden hrozne zlý a negatívny človek,ale to je len môj názor,nebude svet lepší,keďže dobro a zlo je stále v rovnováhe,keď rozrežete magnet,nebude jedna polka plus a jedna mínus,ale v obidvoch kúskoch bude zase plus aj mínus,nikto si to možno nevšimol,ale môže byť na tom niečo pravdy

Dobrý deň. Ďakujem za zaujímavý komentár.
„pozitívne a negatívne musí byť v rovnováhe“ – Takže je v poriadku ak sme občas chorí, občas nemať peniaze, byť nešťastní, nedarí sa nám v práci, poprípade o ňu prídeme. Je v poriadku, keď nás partner podvedie? A potom sa to zase otočí a dá sa to do rovnováhy? No neviem – ja v takejto rovnováhe žiť nechcem.
„Negatívnych myšlienok sa netreba báť“ – práve naopak. Jediné čo vám môže v skutočnosti ublížiť sú práve myšlienky. Pretože sú to vaše myšlienky spojené e emóciami, ktoré tvoria život. James Allen napísal výnimočnú knihu „Ako človek zmýšľa“ V nej prirovnal myseľ k úrodnej záhrade a myšlienky k semenám rastlín. To čo zasadíme, tam bude aj rásť.
Opakujem, ešte raz ďakujem za váš názor. Majte sa fajn a nech sa vám darí.

skúsila som odvčera večera aplikujem …dnes som bez veľkej námahy našla dva materiály na internete, ktoré mi veľmi pomohli…vstávala som ráno s fantastickým pocitom, že dnes sa mi všetko bude dariť ako po masle, pravda je, že aká je noc také je ráno a aké je ráno taký je potom celý deň. všetkým čo tomu neveria stačí len skúsiť —-a zažijú malý zázrak.

Pekný deň. Ďakujem za tento blog. Keď som sa k nemu čírou náhodou dostala , začala som ho deň čo deň navštevovať a každý deň si z neho niečo prečítam a vždy vyberiem pár citátov ktoré si pripnem na svoju nástenku. Je to neskutočné, ako ma to nabíja každý deň energiou a snažím sa každý deň pretvárať svoje myslenie a je to veľmi zaujímavé. A začalo sa mi dariť a ďakujem.

Zaujímavý článok. A to som si myslela, že len ja som doteraz nenašla nejakú definíciu pozitívneho myslenia. Ako čítam, tak to je asi všeobecný „problém“ s touto definíciou. Všetci vedia čo je to pozitívne myslenie, ale nikto to nevie jednoducho definovať. S myšlienkami v článku súhlasím, ale… S článkami na takúto tému mám trošku problém v tom, že tie myšlienky mi pripadajú trošku vytrhnuté z kontextu. A podľa môjho názoru, bez pochopenia celého kontextu pozitívneho myslenia, zmena pomocou pozitívneho myslenia väčšine ľudí trvalo/dlhodobo nebude fungovať. Ale dúfam, že sa v tomto mýlim. Presne z toho dôvodu som celý kontext (čo všetko patrí do konceptu pozitívneho myslenia) vysvetlila vo svojej knižke na 120 estranách.

Dobrý deň. Ďakujem za váš zaujímavý komentár. Tento článok nie je jediný na tejto stránke, ktorý sa dotýka tejto témy. Treba pátrať a vzdelávať sa ďalej. O aplikácii v praxi ani nehovorím. Prajem všetko dobré. 🙂

Pekny článok, dúfam že pomôže čo najviac ľuďom 🙂 ja osobne som na silu pozitívneho myslenia prišiel sám pri tom ako som spoznával sám seba… sebapoznanie je tak isto dôležitá vec ako pozitívne myslenie…Bez toho aby si poznal seba samého tak svoje myšlienky neovladneš, bude ich ovládať tvoje okolie, ľudia, médiá a ostatné sračky..SPOZNAVAJ SÁM SEBA

Ďakujem za skvelú stránku. Som nováčik čo sa týka pozitívneho myslenia, takže ma občas prepadajú negatívne myšlienky, vtedy si rýchlo prečítam nejaký pekný citát a snažím sa preladiť opäť na pozitívnu vlnu.

Tento článok ma rovnako silno nadchol ako Secret , ďakujem za tento článok aj za odporúčané knihy .

Velmi dobre napisane. Dakujem za knizne typy. Pozitivne myslenie mi zmenilo zivot resp.ja som si ho pomocou neho zmenila cca pred 2 a pol rokom. No je to kazdodenna praca a netreba usnut na vavrínoch. Mne sa nejako nedari vyriesit otazku prace v ktorej by som sa citila stastna. Toto je oblast na ktorej este chcem popracovat. Snad sa mi to podari aj podla odporucani na tejto stranke.:)

Som rada, ze som tuto stranku nasla pri mojej ceste k pozitivnemu mysleniu, verim, ze mi bude napomocnou. Dakujem.

Velmi dobe napísané,kazde slovo,písmeno,ktore som tu citala,ma dostalo a naplnilo tym,o com je tato stranka.Netreba k tomu nic dodavat.Pravdive a sto percentne ucinne slova)))

Vdaka.. pomaha to 😍❤️ som za vsetko vdacna ❤️ hlavne za obnovenie mojho vztahu s priatelom❤️👫 Som nesmierne vdacna! 😚

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Zákon príťažlivosti

„Presne tak, ako spoľahlivo pôsobí zákon zemskej príťažlivosti (gravitácie) na všetku fyzickú hmotu na našej planéte, pôsobí spoľahlivo aj zákon príťažlivosti na všetky vibrácie.“
Esher Hicks

Usmiate dievča

Pocity a emócie

Myšlienka je ako raketa a Emócia je palivo. Raketa bez paliva je len veľká opacha železa, ale dajte jej palivo a dovezie Vás na mesiac. Naučte sa pracovať s emočným navigačným systémom. Pýtajte sa: „kde sa nachádzam na stupnici ENS?“ Pociťujem radosť, vášeň, lásku, alebo nudu, hnev…? Tajomstvo úspechu je cítiť sa fajn!

kávička, zošit snov a pero

Zošit snov

Ako chodíme po tomto svete, tvoríme si svoj vlastný svet. Tvoríme si ho vlastnými myšlienkami. Ako myslíme o sebe, o svojej rodine, práci, zdraví a o všetkom s čím sa denno-denne stretávame. „Zošit snov je potvrdenie Vašich myšlienok.“ Zamyslite sa nad tým, ako sa stavia dom. Začnete o tom snívať. Začne to vo Vašej hlave. Začnú prúdiť myšlienky, predstavujete si jednotlivé izby, kuchyňu, okná, farbu stien, strechu, plot okolo Vášho domu a dokonca Vám okolo nôh pobehuje aj nejaký psík. A potom to dáte na papier, respektíve architekt.