metóda 5 prstov

Metóda piatich prstov

4.5/5 - (26 votes)

Článok bol aktualizovaný 30.12.2022

Formuje Vás Vaša osobná skúsenosť. Môžete prečítať všetky knihy o pozitívnom myslení, môžete chodiť každý týždeň na inšpirujúce prednášky, môžete si pozrieť všetky motivačné filmy čo existujú, ale ak nezmeníte svoje myslenie, je minimálna šanca, že sa Váš život zmení.

Je úplne jedno či ste na začiatku dobrodružnej cesty zmeny Vášho myslenia, alebo sa na pomyselných schodoch smerom hore nachádzate už niekde vyššie. Dávam Vám do pozornosti jednoduchú pomôcku – „Metóda piatich prstov“, ktorá mi veľmi pomohla.

Už v rokoch 2005 – 2007 som prakticky realizoval viaceré cvičenia, o ktorých som sa dočítal. Začal som si kupovať aj ďalšie knihy. Hľadal som spôsob, ako spojiť viacero cvičení, návykov, ktoré boli pre mňa dôležité. (Postupne, ako som sa posúval ďalej, odkrýval som pre seba aj iné dôležité témy, ktorým sa venujem aj na tejto stránke.)

Toto je zoznam činností, ktoré som potreboval robiť pravidelne:

Ďakovanie.

Zrkadlová metóda.

Pozitívne afirmácie.

Vizualizácia.

Zošit snov.

Čítanie kníh.

Ak chcete uspieť v akejkoľvek oblasti Vášho života musíte dodržať minimálne tri podmienky.

Musíte chcieť, musíte tomu veriť a musíte pre to niečo urobiť – zaplatiť cenu za úspech.

„O peniazoch to nie je“ (smiech –pozn. autora).

Tak som si položil otázku: „Ako to dať dokopy, ako to zladiť?“ Vytvoril som si jednoduchú metódu, ktorá mi mala dopomôcť k tomu, aby sa môj život posunul správnym smerom. Tam, kam chcem ja. Povedal som si: „Každý deň vidím svoju ruku. Ku každému prstu si pričlením v určitý čas nejakú činnosť, ktorej sa budem poctivo a zanietene venovať.“

Ruka, čierno biela fotografia

Metóda piatich prstov

Zmeny v mojom živote nastali až vtedy, keď som začal KONAŤ. Nemám to vyrátané presne, ale veľké percento otázok na mojej stránke sa týka práve tohto problému. Pamätám si na email, v ktorom mi jedna pani napísala zoznam všetkých prečítaných kníh, a film „Tajomstvo“ videla niekoľkokrát. Na konci zdôraznila, že žiadne zmeny nenastali a že je nešťastná!

Moja odpoveď: „Začali ste zavádzať do praxe to, čo ste sa dočítali?“ Odpoveď neprišla. A preto zopakujem to, čo budete čítať na tejto stránke pomerne často. Formuje Vás Vaša osobná skúsenosť. Môžete prečítať všetky knihy o pozitívnom myslení, môžete chodiť každý týždeň na inšpirujúce prednášky, môžete si pozrieť všetky motivačné filmy čo existujú, ale ak nezmeníte svoje myslenie, je minimálna šanca, že sa Váš život zmení.

Poďme k samotnej metóde. Keby som Vám pred čítaním tejto metódy povedal, aby ste sa počas dňa venovali 30 minút len sebe, aká by bola Vaša reakcia?

Metóda piatich prstov

PALEC – Každé ráno sa podobu 5 minút venujte vďačnosti (intuitívne čo Vás prvé napadne). Potom sa postavte pred zrkadlo a spustite lavínu pozitívnych vyjadrení o sebe. Hlboko sa pozrite do svojich očí a začnite. „Si krásna osobnosť, vyzeráš účastne, dnes máš fantastický a úspešný deň…..“

UKAZOVÁK – Doobeda, po dobu 5 minút afirmujte. Hovorte o sebe len pozitívne. Začnite vždy slovami JA SOM, JA MÁM. „Ja som zdravý, ja som úspešný, ja som naplnený pokojom a pohodou, ja som stelesnením harmónie a radosti. Ja mám hojnosť v každej oblasti….“

PROSTREDNÍK – Na obed, po dobu 5 minút buďte CIELENE vďační za to čo máte. „Som vďačný, že mám strechu nad hlavou, za to, že mám dostatok jedla a oblečenia, ďakujem za svoju prácu….“ CIELENE – dopredu si vytvorte zoznam 5 vecí a dookola to opakujte.

PRSTENÍK – Poobede, po dobu 5 minút vizualizujte. Otvorte si zošit snov, vyberte si jeden sen a venujte sa mu. Predstavujte si ho najlepšie ako viete. Využite na to všetky svoje zmysly.

MALÍČEK – Večer, po dobu 5 minút buďte vďačný za to čo ste cez deň prežili. Popremýšľajte nad celým dňom – zhodnoťte si ho – poučte sa.

Dôležite: Pri každej činnosti vložte do toho celú svoju bytosť. PRECÍŤTE TO –vložte do toho svoje najlepšie pocity. Cíťte vášeň, radosť, lásku, pohodu, harmóniu, pokoj. Musí to s Vami otriasť.

 Mp + Ep = Sp

Myšlienky (pozitívne) násobené Emóciami (pozitívnymi) vytvárajú POZITÍVNU SKUTOČNOSŤ. Vložte sa do toho!!!

KNIHA – počas dňa si nájdite minimálne 5 minút čas na to, aby ste si niečo prečítali. Vyberte si nejakú knihu o pozitívnom myslení, alebo o osobnom rozvoji.

Tieto činnosti robte jeden mesiac. To znamená, že každý deň sa venujte len sebe, pozitívnemu mysleniu 30 minút. Po jednom mesiaci si to zvýšte na 10 minút, čo znamená, že druhý mesiac sa budete venovať svojmu rozvoju JEDNU HODINU!!! Jedna hodina absolútne pozitívneho myslenia, plná úžasných emócii. Zákon príťažlivosti Vám pritiahne presne to na čo ste mysleli. Okruh Vašich vďačností sa rozšíri o nové a nové veci. Či už to budú zážitky, ľudia, materiálne veci – čokoľvek budete chcieť. Je to len na Vašej fantázii, pretože tá je Vás najväčší tromf. Buďte trpezliví a poctivo s touto metódou pracujte – výsledky sa dostavia.

Moja prvá prednáška o pozitívnom myslení.

Som nesmierne rád, že na mojej stránke Vám môžem ponúknuť moju PRVÚ prednášku o pozitívnom myslení. Prednáška sa konala 15.11.2011 o 17:00 v Banskej Bystrici. Medzinárodné centrum pozitívneho myslenia. Ponuku som dostal od Dr. Jozefa Čuhu (Priekopník pozitívneho myslenia na Slovensku, psychológ, mentor, spisovateľ, podnikateľ a jeden zo zakladateľov Medzinárodného centra pozitívneho myslenia na Slovensku ICOPT – pozn. autora). niekedy v lete 2011. Mohol som si zvoliť mesiac a tému. Ja som si vybral november a téma prednášky bola “Ako začať s pozitívnym myslením a metóda piatich prstov.”

Prednáška - Metóda piatich prstov Banská Bystrica 2011

Prednáška – Metóda piatich prstov Banská Bystrica 2011

 

Prednáška - Metóda piatich prstov Banská Bystrica 2011

Prednáška – Metóda piatich prstov Banská Bystrica 2011

 

Splnil sa mi jeden z mojich veľkých snov – prednášať o pozitívnom myslení. Ešte v januári 2008 som si toto želanie napísal do zošita snov. Spomínate, pozitívnemu mysleniu som sa aktívne začal venovať v roku 2007! Nemal som predstavu o tom, kde, ako, čo – nič. Inými slovami, myslel som veľkoryso (smiech). O 1415 dní sa mi tento sen splnil. Veľká vďaka patrí PhDr. Jozefovi Čuhovi. „Jožko, ešte raz ďakujem.“

Dovoľte mi, aby som Vám bezprostredne napísal o svojich pocitoch. Nebál som sa. Pochopiteľne mal som prirodzenú nervozitu, a aj keď som už pred nejakým počtom ľudí hovoril v rámci mojich predchádzajúcich zamestnaní – toto bolo iné. Ako už niekto povedal –„keby si nebol nervózny, tak Ti na tom nezáleží.“ Ubehlo mi to pomerne rýchlo, vlastne som sa ani nenazdal a bolo potom. Prichádzajú prví diváci a ďakujú mi. „Asi to bolo dobré“ – povedal som si. Ja som mal z toho dobrý pocit, ale hlavne som sa radoval – bola to pre mňa česť a zároveň úspech. Všetko to na mňa doľahlo večer keď som zaspával. “Kde som bol pred 5-6 rokmi? A kde som bol dnes? Je to úžasné.” Samozrejme, bolo to opäť iné keď som videl prvý krát záznam. Určite je čo zlepšovať, ale ako som povedal – bolo to prvý krát. “ 🙂

Metódu piatich prstov detailnejšie opisujem v mojej prvej knihe „Je ľahké spraviť zvislú čiarku.“

eBook Metóda 5 prstov

Metóda 5 prstov eBook

 

Foto:

www.pexels.com

Marián Cuth, Banská Bystrica

Autor článku:

Miroslav Zaťko

Miroslav Zaťko 2022 Autor článku pozitivnemysliet

Aktualizované:

1.5.2021

Citáty k článku:

forum Komentáre (19 komentárov)

Zdravím
Chcel by som sa opýtať na Váš názor na liečenie depresie strachu a úzkostnej poruchy ako takej celkovo v spojení s Vašou metódou a technikou ktorú uvádzate.
S pozdravom

Dobry deň.Chcela by som sa opytať na Vaš názor na liečenie strachu,uzkostnej poruchy v spojeni s Vašou metodou.S pozdravom.

Dobrý deň.
Metóda 5 prstov vám pomôže v nahrávaní nových myšlienkových vzorcov.
..začať myslieť viac pozitívne.
Dnes sa čoraz viac hovorí o tom, že drvivá väčšina onemocnení má emocionálny základ.
Je to podložené už aj vedecky.
Takže ak vám táto metóda pomôže zmeniť myslenie, emocionálne nastavenie, tak vám pomôže aj zdravotne.
Prečítajte si na tejto stránke aj článok o zdraví.
https://www.pozitivnemysliet.sk/zdravie-pozitivne-myslenie/
Držím vám palce. Pekný deň.

Ako zacat s tymi 5 prstami ked mi myslienky idu niekde inde na ex priatela?Ako sa toho zbavit?Poradte mi prosim

Ahoj je to perfektná vec,len neviem kde presne začať mám 24r a počul som už o tejto metóde par rokov do zadu,ale akoby som nemal odvahu ju aj reálne skúsiť. Neviem ako začat môžete mi prosím vás poradiť?ďakujem

Dobrý deň. Najdôležitejšie je začať. Je úplne jedno s čím.
Ja Vám odporúčam vďačnosť. Každé ráno buďte spontánne vďačný za ….
Buďte trpezlivý a vydržte minimálne mesiac. Robte to každý deň.
Sledujte zmeny. Neskôr môžte pridávať afirmácie, vizualizáciu, čítanie….
Držím Vám palce.

Zdravim mohol by som poprosit o radu? Som ziak strednej skoly mam 16 rokov a neviem kedy presne realizovat mpp… rano neviem urobit zrkadlovu metodu pretoze rodicia by si o mne mysleli ze mi sibe.. potreboval by som nejake miesto kde by som celu mpp urobil naraz dalo by sa to aj tak?? Dik za odpoved

Dobrý deň. Som rád, že Vás MPP zaujala. Nikomu nebránim si MPP upraviť podľa seba. Nemám na ňu patent. 🙂
Na druhej strane Vám chcem poradiť, aby ste si metódu rozložili do celého dňa. To bolo zámerom.
V pravidelných intervaloch robiť nejakú činnosť a venovať sa sám sebe určitý čas.
Je to ako s tým slonom. Zjesť ho naraz je nemožné, ale dajte ho na malé kúsky a za nejaký čas by sa to mohlo podariť.
Popremýšľajte o tom. A čo sa týka zrkadlovej metódy. Myslím, že 5 minút v súkromí si viete nájsť, alebo sú rodičia len výhovorka?
Každopádne držím Vám palce. A jeden palec hore za to, že v takomto veku sa zaujímate o osobný rast. Skvelé. Pekný deň a majte sa fanfárovo.

Dobrý deň môžem si mpp realizovať aj v hlave? Nemusím všetky veci ako napríklad vďačnosť hovoriť nahlas? Stačí keď to bude v hlave pomocou myšlienok?

Dobrý. Na MPP som si nikdy nerobil patent a vždy som ľudí nabádal, aby si ju upravili na svoju potrebu. Mne pomohla tak ako som ju popísal v tých podmienkach, ktoré som mal. Na druhej strane odporúčam, aby ste zrkadlovú metódu robili nahlas a poriadne sa do toho vložili – emócie. 🙂
Napríklad tichá vďačnosť, ktorú v hĺbke srdca prežívate (napríklad v MHD) môže byť veľmi účinná. Základ je niečo robiť – KONAŤ.
Pekný deň.

Dobry vecer naozaj staci ak budem denne praktizovat metodu 5 prstov ? Moze sa moj zivot zmenit na perfektny a uspesny?

Dobrý deň už niekoľko mesiacov konkrétne pozerám video na you zube secret.Usilujem sa pozitívne myslieť odpustila som niektorom ľuďom. Iba jednej osoby nemôžem je to môj bývalý manžel a tiež mám problém s peniazmy dlhy práve dnes som začala. Využívať vašu metódu prstov a dúfam. Že sa ti podarí tiež začínam podnikať v obhode a nie je to nič ružové. Nemám veľa zákazníkov Môžte. Mi napísať čo by som najskôr potrebovala. Aby sa všetko. Dalo normálne do normálnych. Koľaji a tiež verím. Že sa to da ďakujem. Príjemní deň

Dobrý deň.
No v prvom rade musíte začať od seba.
Váš okolitý svet je verným zrkadlom Vášho vnútorného sveta.
Takže ak zmeníte seba, svoje myslenie – zmení sa všetko.
Všetko začína Vašimi myšlienkami.

Dobry den. Mam tri male deti, som 6 tyzdnov po porode a mam diagnostikovanu uzkostlivu depresiu. Prosim vas o pomoc ako to vsetko zvladnut 😥som vnutorne rozladena a Neviem to obplyvnit, aby to bolo vsetko v poriadku. Dakujem za pomoc katarina

Dobrý deň.
Úprimne, nemám osobnú skúsenosť, ani zo svojho okolia. A ani neviem, či ste v lekárskej opatere. Skopírovať bežné rady z internetu by bolo nezodpovedné.
Dovolím si Vám napísať len môj názor a to čo cítim. Nič s tým nepokazíte a môže Vám to len pomôcť.
1.Vďačnosť.
Aspoň 3x za deň zamerajte svoje sústredenie na vďačnosť. Venujte sa jej aspoň 5 minút. Ak chcete, môžete si to aj zapisovať. Zamerajte sa na to čo už máte, skúste precítiť každé slovo – uvedomujte si podstatu – neponáhľajte sa. Nech to nie je mechanické bla – bla – bla
2.Kniha
Ak je to len trošku možné, pri Vašich bežných povinnostiach a uvedomujem si, že pri troch deťoch je toho zrejme dosť, skúste si nájsť trošku času na pár strán dobrej knihy. Navrhujem nejakú veselú hovadinu, kde sa zasmejete a prídete na iné myšlienky.
3.Rodina, priatelia, kamarátky
Požiadajte priateľov, rodinu, kamarátky o pomoc.
Upozornenie. Urobte dobrý výber. Požiadajte ich o jasný scenár.
Nech sú to ľudia, ktorí Vás nebudú ľutovať – majú Vás povzbudiť!
Nech sú to ľudia, ktorí sa neprídu k Vám sťažovať a vysávať Vám ďalšiu energiu.
Nesťažujte sa ani Vy, nevyplakávajte.
Dajte si debatu u deťoch, spomínajte na veselé príhody – „kecajte pozitívne“

Veľmi Vám držím palce, nevzdávajte sa. Prajem Vám všetko dobré. Majte sa fanfárovo.

Dobrý večer, chcem sa spýtať môže byť to ranné ďakovanie v aute keď cestujem do práce? A rada si hovorím o sebe pekné veci aj v aute. Je to v poriadku? Ďakujem Darina

🙂 Áno je to v poriadku, dokonca super. Ja som v aute každý deň – ten čas sa dá veľmi efektívne využiť. Držím place

Dobry vecer prajem, chcela by som vediet, ako dosiahnut,aby som doma nemala stale plno ludi. Fakt ma totalne oberaju o sukromie. Som z toho hotova, prosim poradte mi, dakujem, Beata.

Dobrý deň. Óoo ťažko radiť, keď nepoznám detailne Vaše podmienky. Napadajú ma len dve veci. Využiť maximálne čas keď ste mimo domu, keď ste sama a požiadať svojich blízkych o súkromie. Vysvetliť im, že potrebujete nejaký čas na to, aby ste bola sama. Verím, že na niečo prídete. Ako sa hovorí: „keď je žiak pripravený, učiteľ sa dostaví.“ Ak túžite po samote, byť sama so sebou – meditovať, oddychovať, čítať si – vesmír Vám otvorí dvere aj tam, kde boli doposiaľ len steny. Držím palce. 🙂 PS: Upravte si metódu na svoje podmienky – základ úspechu je fakt, že ste sa rozhodla urobiť nejakú zmenu. 🙂

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Pozitívne myslenie

„Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou. Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!“ Napoleon Hill

kávička, zošit snov a pero

Zošit snov

Ako chodíme po tomto svete, tvoríme si svoj vlastný svet. Tvoríme si ho vlastnými myšlienkami. Ako myslíme o sebe, o svojej rodine, práci, zdraví a o všetkom s čím sa denno-denne stretávame. „Zošit snov je potvrdenie Vašich myšlienok.“ Zamyslite sa nad tým, ako sa stavia dom. Začnete o tom snívať. Začne to vo Vašej hlave. Začnú prúdiť myšlienky, predstavujete si jednotlivé izby, kuchyňu, okná, farbu stien, strechu, plot okolo Vášho domu a dokonca Vám okolo nôh pobehuje aj nejaký psík. A potom to dáte na papier, respektíve architekt.

Usmiate dievča

Pocity a emócie

Myšlienka je ako raketa a Emócia je palivo. Raketa bez paliva je len veľká opacha železa, ale dajte jej palivo a dovezie Vás na mesiac. Naučte sa pracovať s emočným navigačným systémom. Pýtajte sa: „kde sa nachádzam na stupnici ENS?“ Pociťujem radosť, vášeň, lásku, alebo nudu, hnev…? Tajomstvo úspechu je cítiť sa fajn!