ruky, pohladenie, dotyky

Odpustenie

4.7/5 - (24 votes)

Článok bol aktualizovaný 02.5.2021

Nikto z nás nežije na samote v lese. Sme obklopení veľkým množstvom ľudí. Či je to rodina, priatelia, kolegovia, susedia alebo okoloidúci na ulici, či vodič, ktorý nás predbieha na diaľnici. S tým sú späté medziľudské vzťahy, ktoré, podľa mňa, nie sú v súčasnosti dobré. Hlavnú príčinu vidím v komunikácii – buď nie je žiadna alebo je zlá. O tom, že sa nerozprávame o našich pocitoch, by mohla byť samostatná kniha.

Rád by som sa venoval jednej dôležitej oblasti Vášho života. Odpustenie. Nikto z nás nežije na samote v lese. Sme obklopení veľkým množstvom ľudí. Či je to rodina, priatelia, kolegovia, susedia alebo okoloidúci na ulici, či vodič, ktorý nás predbieha na diaľnici. S tým sú späté medziľudské vzťahy, ktoré, podľa mňa, nie sú v súčasnosti dobré. Hlavnú príčinu vidím v komunikácii – buď nie je žiadna alebo je zlá. O tom, že sa nerozprávame o našich pocitoch, by mohla byť samostatná kniha. Je sedem základných deštruktívnych pocitov, ktoré spôsobujú prakticky všetky zdravotné problémy:

Závisť

Nenávisť

Krivda

Hnev

Ľútosť

Strach

Strach za iných

Možno budete brať odpustenie ako malichernú tému, ale opak je pravdou. Nenávisť, hnev a zloba sú  deštruktívne myšlienky. Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že každému z nás sa stala nejaká krivda. Menšia či väčšia. Možno nás niekto urazil, možno ublížil slovne, a čo horšie, i fyzicky. Tých podôb môže byť nespočetné množstvo. Aj malý „škrabanec“ na duši, môže byť zárodkom veľkého problému.

Väčšina z nás už zažila aj nejaké sklamanie.

Väčšina z nás už zažila aj nejaké sklamanie.

Čo však s tým?

Nech sa na to pozrieme z akéhokoľvek uhla, dotknutí sme len my. Často na to myslíme, preberáme si danú situáciu, prečo sa to stalo, prečo mi to spravil, prečo mi to povedal, prečo sa takto zachovala, prečo mi tak veľmi ublížili? Neustále sa v tom hrabeme. A opäť sme pri tom istom – len my.

Je veľmi pravdepodobné, že tí, čo nám spôsobili bolesť, nech to  bolo čokoľvek, zrejme na to nemyslia a je im to jedno. V lepšom prípade sa v niekom pohne svedomie a príde sa ospravedlniť. To sú tie šťastnejšie konce, avšak posledný krok musíme spraviť aj tak my.

A to – odpustiť.

Základ je v slove PUSTIŤ!

Veľa ľudí s tým má veľký problém. Ja som nebol výnimkou. Škodil som v prvom rade sám sebe. Tým, že som sa na niekoho hneval, bol som urazený, čo prechádzalo až do nenávisti, som škodil LEN SEBE, a to veľmi. Následkom boli zdravotné problémy, ktoré sa prejavili až neskôr. Žiaľ, následky bývajú v niektorých prípadoch smutné a bolestné. Vďaka Bohu, ja som na to prišiel dostatočne skoro.

Zapamätajte si!

MINULOSŤ NEZMENÍTE, TÁ JE PREČ!!!

ŠKODÍTE LEN SEBE!!!

NIČ S TÝM NEVYRIEŠITE!!!

JE TO VAŠE ZDRAVIE!!!

POSTOJE SÚ DÔLEŽITEJŠIE AKO FAKTY!!!

TEN KROK VPRED MUSÍTE SPRAVIŤ VY!!!

NEČAKAJTE NA OSPRAVEDLNENIE, KEĎ PRÍDE – FAJN, ALE NEMUSÍ PRÍSŤ VÔBEC!!!

Viem, nie je to ľahké, ale verte mi, odpustenie je oslobodzujúce. Keď sa naučíte odpúšťať, posuniete sa v živote o veľký kus dopredu. A možno sa pousmejete, ale veľkú úlohu tu zohrá láska. Asi si poviete:

„Láska! Veď on(a) mi spravil(a)…….“

Viem, viem, viem, ale láska je najmocnejšia vec na svete a je to základný kameň odpustenia. Vo Vašom srdci, vo vašom vnútri nesmie zostať nenávisť. Ak tam zostane – nie je odpustenie. Musí to prísť zvnútra, musí byť pravé, a to je možné len z lásky. Keď toto pochopíte, uvidíte vo svojom živote výrazné zmeny. Je veľa svedectiev o tom, ako sa výrazne zlepšoval zdravotný stav chorých, ako odchádzali choroby v priebehu niekoľkých dní, ba nastali dokonca situácie, ktoré môžeme nazvať zázrakom.

Mne osobne pomohlo veľa techník, ale najviac asi metóda chodby, divadla a cesta.

Metóda chodby

Metóda chodby

Metóda chodby spočíva v tom, že vidíte seba na veľkej chodbe, kde je veľa postranných vchodov. Pred vami, za vami. Pred vami je budúcnosť, idete a otvárate dvere nových skúseností, zážitkov, čakajú Vás tam nové zoznámenia, nové priateľstvá, kolegovia. Za vami je minulosť. Tie dvere už zatvorte a neotáčajte sa. Koľko ľudí si nechá otvorených niekoľko „zadných“ dverí a neustále sa do nich vracia. Prečo? Zavrieť raz a navždy (odpustiť) a ísť dopredu!!! Predstavujte si to ako film. Vidíte seba a zatvárate dvere na ktorých je nápis:

„Priateľ ma opustil.“

„Hádka s mamou.“

„Manžel mi povedal, že som hlupaňa.“

„Manžel ma udrel.“

„Otec sa na mňa vykašľal.“

„Mama bola alkoholička, nestarala sa o nás.“

„Učiteľ bol voči mne nespravodlivý.“

„Brat ma okradol.“

Minulosť je preč, nič na nej nezmeníte. Nehrabte sa v tom.

Metóda divadla

Metóda divadla

Metóda divadla je veľmi účinná a zároveň o niečo ťažšia. Predstavte si seba v hľadisku, sedíte tam sám  a ten, ktorý Vám ublížil je na javisku. Vidíte ho v tých najlepších farbách, vidíte ho spokojného, ako napríklad robí nejakú svoju obľúbenú činnosť. Vašou úlohou je to precítiť, prajte mu to, z celého srdca a buďte šťastní, že tú osobu vidíte spokojnú. Urobte to niekoľkokrát za deň, keď budete mať voľnú chvíľku. Čoskoro príde výsledok. Nečakajte, že dotyčná osoba sa zmení, práve naopak, zmeníte sa Vy. Ja som sa tiež zmenil.

Takže ešte raz.

MINULOSŤ NEZMENÍTE, TÁ JE PREČ!!!

ŠKODÍTE LEN SEBE!!!

NIČ S TÝM NEVYRIEŠITE!!!

JE TO VAŠE ZDRAVIE!!!

POSTOJE SÚ DÔLEŽITEJŠIE AKO FAKTY!!!

TEN KROK VPRED MUSÍTE SPRAVIŤ VY!!!

NEČAKAJTE NA OSPRAVEDLNENIE, KEĎ PRÍDE – FAJN, ALE NEMUSÍ PRÍSŤ VÔBEC!!!

ODPUSTENIE = ŠŤASTIE

ODPUSTENIE = LÁSKA

ODPUSTENIE = POKOJ, POHODA, ÚSMEV

ODPUSTENIE = ZDRAVIE

V roku 2013 som si prečítal knihu „CESTA“ od Brandon Bays. Táto kniha, ale aj osobné odporúčania známych ma utvrdil v tom, že seminár, ktorý osobne vedie Brandon Bays, musím zažiť na vlastnej koži. 14.- 16. 3. 2014 som sa v Bratislave zúčastnil seminára „Intenzívna Cesta a Pokročilé nástroje“. Nechcem tu teraz popisovať priebeh celého seminára a už vôbec nie knihu „Cesta“, ale myslím, že až počas neho som úplne pochopil, čo je odpustenie.

 

 

Bez odpustenia, niet uzdravenia.

Urobte si jedno cvičenie. Choďte sa prejsť a keď sa budete prechádzať, zoberte so zeme nejaký kamienok, ktorý bude predstavovať určitú krivdu, osobu, ktorá Vás ťaží. Keď sa budete prechádzať, tak ten kameň pustite. Padne na zem, možno začujete ten zvuk, ale neobracajte sa. Nepamätajte si miesto, kde ste ho pustili. Už nikdy sa k tomu nevracajte. Nechajte kamienok ležať tam, kde je. Možno ho niekto odkopne, možno ho zaveje prach. Je to len na Vás. Jozef Čuha veľmi rád používa jednu vetu z Biblie.

„Miluj blížneho svojho, ako seba samého.“

Dodáva: „Podstata je v druhej časti vety, ako seba samého.“ Majte sa radi, neubližujte si. Buďte múdri.

Všetkým, ktorých som v živote stretol, prajem z celého srdca len to najlepšie. Nech sa im darí v každej oblasti života. Nech sa im splnia najtajnejšie sny. Prajem im zdravie, šťastie, úsmev, lásku, harmóniu, finančnú nezávislosť, pohodu a pokoj. Prosím Boha, aby ich požehnal tým najlepším, čo môže. Je to moje rozhodnutie, z lásky a zo srdca. A tak to je.

Prečítajte si aj: Nechajte minulosť v minulosti.

Ešte odporúčam:

Foto:

www.pexels.com

Autor článku:

Miroslav Zaťko

Aktualizované:

2.5.2021

 

Citáty k článku:

forum Komentáre (28 komentárov)

Odpustit nie je lachka zakezitost.. a je to o to tazsie ked to druhej strane vobec nie je luto.. pisete o rom ze len len s laskou sa to da..
ako mozem mysliet s laskou na niekoho koho 6 rokov nezaujimam ani ja ani moje deti..
ako sa mozem nad tym pousmiat a mat v srdci lasku voci ludom ktori sa nezaujimaju o moje deti s autismom? Nikto ani Moj otec ani moja matka oni nevedia co prezivam doma ked ma moje dieta zachvaty a druhe si zapchava usi a uteka prec s krikom.. jedine co ich trapi je to ze som ich dala na hanbu pred ludmi s tym ze som si v podstate nasla muza v otcovom veku.. ano mam 33 rokov a nasla som si vdovca nie je bohaty ale je fajn a rozumieme si.. po dvoch nevydarenych manzelstvach si myslim ze si zasluzim byt stastna s kym chcem.. a prave preto sa so mnou cela rodina prestala bavit.. nehnevam sa na celu rodinu nezalezi na nich.. rodicia by mali drzat pri svojou dietati nech sa deje cokolvek to oni neurobili a preto I’m neviem odpustit… ved im to neni ani luto.

Dobrý deň.
Veľa krát píšete Ako mam odpustiť?
…to je ale ta práca na sebe samom. Posúvať sa ďalej.
Nevravím, že to je ľahké, ale kľúčové je pochopiť, že neškodíte im.
Ale len sebe a čiastočne aj svojmu blízkemu okoliu.
Váš život, vaše zdravie, vaše šťastie, vaše voľby, vaše rozhodnutia.
Odpustiť je odvodené od slova PUSTIŤ.
Pokiaľ to budete stále držať, bude to pribúdajúcimi rokmi ťažšie a ťažšie.
Držím palce aby ste našli vnútorný pokoj.
Pekný deň

Ako mam odpustit rodicom ktori ma okradali o peniaze cele 2 roky? A ja som zo svojim dietatom zila biedne…
Ako mam odpustit otcovi ktory ked som prisla na to ze on bral peniaze na moju dceru tak mi vycital ze to za to ze som tam jedla u nich pol roka.. a napriek som isla navstivit ich po troch rokov co sme sa nevideli a otec ma obisiel aj moje dve deti a isiel prec.. pretoze je urazeny ze som si nasla muza o 19 rokov starsieho.. lenze ja mam 33 a po dvoch nevydarenych manzelstvach si mozem robot co chcem… ako mam odpustit mame ktora nikdy pri mne nedrzala ktota nikdy nemala svoj nazor a vzdy dala na inych… nikdy ma nevedela po hop it.. vychovala ma tak aby som bola silna aby som neplakala aby som neukazovala city.. ale ja som bola v srdci ina a pred nou som to nemohla ukazovat lebo ma okrykovala ze mi to nepristane.. vela som si skazila zivot vdaka rodicom ktory mi diktovali do zivota vdaka nim som v minulosti spravila rozhodnutia ktore lutujem dodnes a ukazovala som ze som silna a neplacem a pre ko nam to aleked som sa rozhodla pre starsieho muza a odisla som dakeko vsetci ma zacali sudit a matka pro mne nestala a to jej neviem odpustit pretoze dala na nazor inych…

Dobry den bola som s patnerom 2 pul roka zoznamila som sa snim v praci boli sme kamaradi porozpraval mi pribech o minulom vztahu bolo mi velmi luto stale ju miloval a tak odisel od nej Aby zabudol na setko a zacal novy zivot pracoval snama jeho kamarad ktori sa mi pacil a tak som snim mala milostni pomer v plivom alcoholu som sa citila znezita a poskvrnena a prestal mat o mna zaujem potom som za zverila moju patnerovi ktori bol mojim kamaradom a tak sme spolu chodi von a radili spolu. Bolo nam moc dobre a bola som stastna a zamilovana zacal mi chibat viac a viac pozvala som ho unas doma na obed zoznamila som ho s nasima ale prestavil a som ho ako svojho frajera ktori bol len kamarad potom sme radili a pak ma zoznamil s jehou rodinou chidili sme tam a potom sme spolu uz boli tak brzo zobrali sme si byt spolu uzival sme si a planovali sme buducnost chodil do prace a mal vela kamaradi.. Ktore ho na mna navedli ze nema somnou… Byt zacala som mu zakazovat od bliskich a pratelov zacala som byt zarliva a chovala som sa dedicky sledoval a som ho a ne dvoverovala neustale som ho krotolovala nechcela som ho stratit a tak ma opustil po mesici odzdal byt vratila som sa spet k rodicom prestal mat o mna zaujem ne pisal mi nevolal proste nic a pak som zistila ze som tehotna 2 mesiace ma nechal u rodicoch nechcela som mu verit ze najme tomu ze za mnou chodi a necity k mne nic a zostal somnou s lutosty neustale som bola v nenavisty a hnevu ze som sa mu pomstila tak ze som hu neustale udavala a vymislela na neho veci kore neboli ani pravdive odputil mi najme tomu ale citil sa zranitelni a neustale mu rodicia a rodina domluvala aby ma nechal a nebol somnou nekoli krat mi nadavali a Mali za blazna ale moje pocity a neistici nevedeli pochopit ze ho strasne milujem a chcem snim byt bola som na neho zavisla a velmi zarliva chcela som aby sa mi venoval a Vic casu somnou stravil cas viac krat som ho vihodila s bytu ven ze mi chodi pozde dom lebo sa nechcel hadat bol von I do rana nekedi az po 2 dni prichadzal a bol uz stoho unaveni ze chodi do prace nebispati a hladni a robim steni I diz sa nam narodila dcerka hnevala som sa ket mi najavo lasku a nehu ne daval na javo vicital a som mu veci ktore cenil a vazil viac byvalku ako mna ktora som mu patneka vazi si si viac rodinu bliskich a neustale mi po hadke vikrikoval ze ma nemiluje a nenavidi trapil a som sa ze ma pred do mnou tajnosty a sledu a pozera na druhe zeni a po hadke spaval I 2 tyzne v druhom pokoji a odmetaval ma a odhadzoval I diz som sa nehadal a tak uz on te hadky robil tak ket ma provokoval ponizoval a kritizoval a velmi mi klamal verila som tomu ze ma podvadza ket som ho raz vihodila a prisel 3 krat klopat na dvere a ne otvorila som mu lebo som sa hnevala o tej doby sa nevratil po 3 mesici som musela spravit cernu magiu o obnovu lasky zaplatila som za to vela penaze ktore by mi dnes nej dobe strasne by pomohli I stoho mala som bedne zila len Aby sa patner vratil.. A vratil sa no chvilku sme sa Mali radi ale te… Hadky a kometare neustale v nas bolo a to je vicitane medzi sebou on mne nedviveroval vinil a sudil a ja zase jeho a nasa dcerka trpela nakonec resil socialku a sud o stredavu pece… Nesuhlasila som snim stim pocitom ze uvidi dcerka vedle neho uni zenu.. Tak chcel Aby som snim odisla do jeho krajiny ze si tam spravime buducnost ale oni malo na plane jeho rodicia neco ine robili po za moj chrbat planovali mi dverku ziat ze ja tam to ich zemi nepatrim a nemam strechou nad hlavu tam aby dali moje deta I’m do opateri a on sa chcel dat do kopi s nekim hlada si zenu do vztahu a odomia sa zbavit.. Kupil I letenky setko vedela som Co maju na plane a tak som sa roshodla diz nam ten vztah neklape a je somnou nez lasky tak odstupim zbalila som si veci a rozlucili sme sa od seba.. 😣

Neviem či to súvisi s touto podtémou „odpustenie“ ale ako riešiť situáciu s falošným človekom,pokrytcom. Mám kolegyňu, s kt.pracujem sama v jednej kancelárii a ak ste sa niekedy boli v takej situácii viete, aké je to zložité. Lebo navonok sa taký človek snaží robiť všetko tak, aby vyzeral pred druhými lepšie ako vy. Samozrejme,že situáciu už riešim takým spôsobom,že sa s ňou už veľmi nerozprávam. Ja jej vlastne nemám, čo odpúšťať len mi je odporná taká faloš. Radia mi nájsť si inú prácu,ale to príde ako útek z boja.

Ďakujem za radu 🙂 ani sama nechápem, ako som sa mohla do toho tak zamotať.

Na co myslite tomu davate energiu, to posilnujte.
Na co nemyslite, to oslabujete.
Ano, viem si predstavit, ze ked ju vidite kazdy den v kancli,
moze to byt horsie.
Na duhej strane, tato pani je vo vasom zivote z urciteho dovodu.
Nieco sa musite naucit.
Napr. povedat ‚Dost!‘
Osobne si myslim, ze ked zmenite kvoli nej pracu, v tej novej praci
Vas bude cakat to iste, ak nie horsie.
Drzim palce

Dobry den, nahodou (aj ked nic nie je nahoda) som sa dostala na tuto stranku a vyskusala som metodu chodby. Stala som v strede chodby za mnou boli otvorene dvere do minulosti a predo mno dvere zatvorene do buducnosti..chcela som dvere za mnou zatvarat a tie predo mnou otvarat ale nemohla som sa pohnut a zacali mi tiect skutocne slzy…

Ahoj môžem ti skúsiť poradiť ako to vidím z môjho pohľadu. Tie zadné dvere boli všetky tvoje problémi ktoré si ešte v hlave nevyriešila. Aj keď to je ťažké.. skúsi ísť na to postupne a spomenúť si na ten jeden z tých všetkých problému ktorý ťa naozaj bolí. Zober si papier a píš čo to v tebe vyvoláva a hneď nato si napíš ako by si to dokázala vyriešiť. A pozitývne veci okolo teba ohľadom tej situácie. Z vlastnej skúsenosti viem, že je ťažké sa postaviť svojmu strachu.. No za každým postavením sa v tebe prebúdza sila ísť ďalej dopredu.
Keď budeš môcť bez problému, bez úzkosti, strachu a pod. zatvoriť dvere za tebou.. Vieš že si vyhrala nad strachom a môžeš ísť ďalej v svojej ceste. 😛

Dobrý den, … v lete som sa cez Internet zoznámila s muzom, do ktorého som sa velmi zalúbila. Mám 52 rokov, som dlhsiu dobu bez partnera a myslela som si, ze je to ten pravy. Po 2 mesiacoch známosti som zistila, ze sa v ten mesiac ozenil s inou zenou o 15 rokov starsou. Po tejto informácii som prerusila vsetky kontakty. Priatel ma celú dobu vlastne klamal o tom, ze zije sám. Vtah s touto zenou mal jeden rok. Jeden mesiac po sobási mu manzelka zomrela. Bola vázne chorá a spolocný sobás bol naplánovaný este pred nasím zoznámením. Priatel ma znova kontaktoval a povedal, ze ma miluje. Ja ho milujem tiez, ale nedokázem mu odpustit. Nedokázem sa preniest cez to, ze som sa s nim stretávala v klamstve. Nechcem stratit lásku svojho zivota kvoli neschopnosti odpustit.
Dakujem za radu a prajem Pekny den.

Dobrý deň!
Zomrel nám otecko. Išla som so známou peši na pohreb, aj náš psík. Išli sme cez park, jedna psĺčkarka mala pusteného psa, tak som ju viackrát poprosila, aby si psíka dala na vodítko, lebo náš psík nemá rád také plemená. Povedala mi arogantne, že to nie je problém jej psa ale mojhoa proste ho nepripla. Bolo jasné, že ideeme na cintorín a ona hnusne arogantná. Proste to nie je jej problém. Vynadala som jej, tej to bolo totálne jedno. Nikdy som nikomu tak nevynadala. Ako moze by niekto takýto? Čo má tá za sebou, keď je taká mrcha?

ahojte mam 21 rokov a od 16tich som s jedným mužom. On ma uz 26 rokov. velmi sa trapim ublizila som mu neverou nebola to uplne postelova zalezitost..viem že je velmi žiarlivy a uz pol roka ma s tymto psychicky napada. tvrdi že mi odpustil ale teraz je naštvany a snazi sa mi to vrátit robi mi zle a naprieky. neviem sa posunut dalej. nas vztah uz dlhsiu dobu bol akýsi opusteny a bez lasky. velmi ma to mrzi co sa stalo . bojim sa kazdeho jeho kroku. robi mi peklo.

Vím jistě, že strachu se nikdy nezbavíš. Ale mít strach z jiných je hodně složitá záležitost..
Být Vámi, promluvila bych si s vaším přítelem.. ne tak,aby se naštval.
Konverzací se můžeš posunout dál. Jedině mluvením o problému, co tě trápí, s člověkem, kterému jsi ublížila…
Doporučuji ti knihu Moudrost starých psů, autorka nádherně popisuje, že si musíme sami sobě odpouštět, popisuje důležitost odpuštění jako takového.

Dobrý deň,
ja Vás chcem poprosiť viete mi poradiť kedy a kde sa uskutoční taký alebo podobný seminár na akom ste boli ? seminár „Intenzívna Cesta a Pokročilé nástroje“. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
Veronika

Pekny vecer,

pan Miroslav, pekne ste to napisali ,mate pravdu.Neviem presne identifikovat ,ze to co citim, ci je nenavist…?Pri myslienkach na tu zradu,mam zvlastne pocity,s busenim srdca ,so smutkom aj so slzami .Viem sa aj tesit,smiat,sportujem ,robim pracu, ktora ma hrozne bavi,mam radost z deti…Pisete ,ze treba cas…ale ci za rok alebo 10 ,30 rokov, ja stale na tuto zradu budem velmi zle spominat.Ja som ochotna vynalozit svoje usilie,len poradte ako?Ved treba rozlisovat zivotne pribehy zle a dobre.Narodenie dietata,navsteva starych rodicov,ktorych velmi milujete,rozkvitnuta ruza v zahrade ,uzasna sceneria v horach …su to nadherne pocity.Smrt,choroba,nevera…tak na to budem reagovat uplne opacne.Prosim nemajte mi za zle, ze moje reakcie su take.Ved na neveru a jej akterov ,sa neda inak reagovat,len negativne.Na diagnozu menom rakovina ,ktora vam zobrala milovaneho cloveka, tiez nebudete s usmevom spominat a tesit sa.Budete tu chorobu nenavidiet,stranit sa jej a vsetko robit ,aby ste neochoreli.Mozno ,ze uz odbocujem od temy,ale ja vam to neviem inak vysvetlit, tie moje pocity …nakoniec z toho este ja vyjdem, ako ta zla. zdravi Alia

Dobrý deň.
Žasla by ste, keby ste vedela koľko odpovedí sa skrýva Vašej správe.
1.Zamerajte sa na to čo Vám robí radosť.
„Viem sa aj tesit,smiat,sportujem ,robim pracu, ktora ma hrozne bavi,mam radost z deti…“
2.Čas?
„Pisete ,ze treba cas…ale ci za rok alebo 10 ,30 rokov, ja stale na tuto zradu budem velmi zle spominat.“
Je to len na Vás. Už teraz sa programujete, že to bude ťažký a dlhý proces
3.Ako?
Zamerajte sa na to čo Vám robí radosť.
„Viem sa aj tesit,smiat,sportujem ,robim pracu, ktora ma hrozne bavi,mam radost z deti…“
„navsteva starych rodicov,ktorych velmi milujete,rozkvitnuta ruza v zahrade ,uzasna sceneria v horach …su to nadherne pocity.“
A na záver Vaše správy je strach, strach a strach.
4.Obeť
„nakoniec z toho este ja vyjdem, ako ta zla.“
Ak sa teraz rozhodnete, že to zvládnete a prekonáte – tak to tak bude a žiadna sila na tomto svete a ani nikde vo vesmíre Vás nezastaví.
Je to naozaj len na Vás.
Prosím prečítajte si na mojej stránke, tieto články:
https://www.pozitivnemysliet.sk/pocity-emocie/
https://www.pozitivnemysliet.sk/nechajte-minulost-v-minulosti/
https://www.pozitivnemysliet.sk/myslienkove-vzorce/
https://www.pozitivnemysliet.sk/blog/stazujete-sa-oberate-sa-o-stastny-zivot/
Držím Vám palce. Máte právo byť šťastná. 🙂
Pekný deň.

Vsetko na svete by som vedela odpustit ,vsetky tie priklady co uvadzate na zaciatku clanku su absolutne nic a nemusela by som ani ziadne metody chodby ,divadla atd praktizovat.Pred dvoma rokmi som sa dozvedela o takmer 5 rocnej nevere.Prosim vas, ako sa da nieco taketo odpustit???Strasne to boli.Manzelstvo bolo pre mna vsetko,manzel,deti,domacnost…Manzela som neskutocne lubila.Vy si neviete predstavit, aka to je zrada.Manzel ostal so mnou zit,velmi sa snazi.V podstate som mu odpustila.Ale nenavist citim k tej zene , nenavidim jej meno, nenavidim to mesto kde zije , nenavidim tu profesiu co robi.Tieto veci mi ju hrozne pripominaju a ja o nej nechcem nikdy viac pocut.Prosim vas, ako to teda v praxi vypada to odpustenie?Myslite ,ze ked jej akoze odpustim/fakt si to neviem predstavit/tak na tu neveru budem niekedy spominat s laskou,nebodaj sa budem smiat ako ma podvadzali, alebo ju este polutujem…????Ja som tu epizodu vymazala ,nehrabem sa v tom…ale aby mi milenka prirastla k srdcu a aby som ju milovala, tak ako seba…nehnevajte sa, ale to nejde…ohovaranie,kradez,zavist,facka,nadavka to vsetko by som zvladla a odpustila, ale NEVERA to je iny level.

Dobrý deň, pani Alia.
Plne Vás chápem a rozumiem Vašim pocitom. V októbri 2019 ma moja manželka podviedla a ja som na to prišiel. Nebudem sa v tom bližšie pitvať, ale to čím som si prešiel pochopí len človek, ktorý zažil to isté. Takže chápem tú bolesť, ktorú ste mali v sebe a nevedeli ste, čo s ňou. Tiež bola rodina pre mňa všetkým, viac ako čokoľvek iné a predsa… Keď sa nad tým zamyslíte s odstupom času, tak si uvedomíte, že nenávideť tú ženu, ktorá Vám “ ukradla “ manžela nemá žiadny význam. Ona predsa nenútila Vášho manžela, aby Vás podviedol. To bolo jeho slobodné rozhodnutie.
Vo vzťahu sa okamžite zrúcali všetky piliere, ktoré ste roky stavali a ten najhlavnejší – dôvera, sa už asi nikdy nebude dať postaviť. Dôvera je totiž ako papier, keď ho raz pokrčíte a potom sa ho snažíte znova vyrovnať, tak už nikdy nebude taký pekný hladký ako pred pokrčením….
Tiež som zostal s manželkou aj keď to bolo zo začiatku veľmi ťažké. Ona sa snaží, ale strata dôvery je ako žiť s nepriateľom. Stále čakáte,, kedy Vás znova podrazí. Snažím sa odpustiť už 1,5 roka, ale ide to veľmi pomaly. Je to ako beh na dlhé trate s neistým výsledkom. Tak som jej to aj povedal, že jej neviem nič sľúbiť. Máme deti, ktoré za nič nemôžu a nechcem, aby boli vo svojom ďalšom živote poznačené a aby po našom vzore neriešili svoje partnerské problémy neverou. …
Čas je najlepší lekár…
Držím Vám palce

Milá Alia, čítala som Váš príspevok o nevere a neschopnosti odpustiť manželovej milenke. Ak čakáte radu, ako odpustiť, sklamem Vás. Sama by som takú radu potrebovala. Doteraz neviem pochopiť, čo to môže byť za ženu, ktorá si k sebe nasťahuje ženatého muža, otca troch detí a manžela ženy, ktorá s ním do tej chvíle prežila 24 rokov. Aj ja mám problém odpustiť žene, vďaka ktorej som už 4 roky rozvedená a 5 rokov sama. A nepomohlo mi zatiaľ nič. Ani hľadanie pozitív, a pár som ich aj našla. Napr. sa upevnil vzťah medzi mnou a mojimi deťmi, stala som sa samostatnejšou, hlavne čo sa týka „papierových“ záležitostí našej domácnosti, naučila som sa riešiť veci na úradoch, používať internet banking, spoliehať sa sama na seba, či oslobodila som sa viac od rodičov, ktorí celkom zasahovali do môjho rodinného života. Uvedomujem si všetky tie pozitíva, ale zatiaľ nič nevyplnilo to prázdne miesto, ktoré mi po mužovi ostalo. Skúste porozmýšľať, aké pozitívum môžte nájsť Vy v tom, čo sa stalo. Ja by som napríklad už nikdy nedokázala dôverovať svojmu mužovi. Vy to dokážete, ináč by ste s ním nebola. A nie ste sama. Pozrite sa na tú ženu, ako na chuderu, ktorá sa zmôže akurát na spoločnosť zadaných mužov. Rozbije pár manželstiev, naštrbí zopár vzťahov a o niekoľko rokov, keď sa vek „podpíše“ aj na jej tvári a celkovom tele, žiaden muž o ňu ani nezavadí. Iba ak podobný zúfalec a ľudský skrachovanec ako ona. Prešla som si aj ja myšlienkami plnými nenávisti, zloby a priania odplaty. A akurát som si oslabovala organizmus a privolávala rôzne choroby. Potom som presviedčala samu seba, že som jej odpustila. A teraz? Myslím, že stále som jej neodpustila, ale veľmi si to želám. Nie kvôli nej, ale kvôli sebe. Veď ona mi vôbec nestojí za to, aby som si zaťažovala telo negatívnymi emóciami a nedokázala sa tešiť zo života. Snažím sa brať túto skúsenosť ako životnú lekciu a hľadať v nej nejaké ponaučenia. Zamyslíte sa nad tým, čo Vám táto životná skúsenosť chcela povedať, čím by mohla byť pre Vás prínosom. Určite aspoň nejakú maličkosť nájdete. Ak nedokážete odpustiť, aspoň si to želajte, už len kvôli Vám. Ono to časom príde samo. Aspoň v to dúfam aj ja sama. Ak by ste bola veriaca, tak by som Vám povedala, že diabol sa snažil rozbiť vaše manželstvo a tú ženu použil ako nástroj. A ak by to nebola táto žena, bola by to iná. … Držím Vám palce v tomto Vašom „vnútornom“ boji, želám veľa síl a veľa lásky v srdci.

Dobrý deň.
V prvom rade nechcem zľahčovať Váš komentár. Ešte teraz z neho cítiť hnev. Žiaľ.
Áno súhlasím, že odpustenie v takomto prípade je náročné a pre niekoho možno nemožné.
Správna otázka v tomto čase je: čo Vám prinesie do života nenávisť k všetkému čo ste popísala?
V=U+R
Výsledok ovplyvňuje Vaša reakcia na danú udalosť.
To čo sa už stalo, nezmeníte. Čo, ale môžete zmeniť je Vaša reakcia.
Ak bude Vaša reakcia nenávisť, musíte očakávať adekvátne výsledky. Je to na Vás.
Je to Vaša voľba.
Aj to, že ste ešte stále spolu je Vaša voľba.
Zvládnuť túto zložitú a bolestivú situáciu nie je o lusknutí prsta.
Budete to chcieť čas a veľa práce, ale cesta nenávisti je cesta do záhuby.
Prajem Vám všetko dobré a držím Vám palce.
Pekný deň.

Članok a metody su super..osobne vyskušam všetko…či už sa ta osoba ospravedlni alebo nie,v prvom rade ked pride to hlavne odpustenie,viem,ze pocitim obrovsku ulavu a pokoj..už mam stym skusenosť a doporucujem…a hlavne plač môže byt ako prva reakcia odblokovania.Ked som už mala raz obdobie odpúšťania,hodne som plakala a odišli aj zdravot.problemy a plus zároveň aj strach 😊

Dobrý deň, priznám sa, že Vaše slova na tomto blogu ma zaujali.Sklanam sa pred Vami ako pred človekom, ktorý našiel spôsob ako sa odbremeniť od trápenia , starosti, úzkosti a pod.samodestruktivnych veci. Mal som 20 ročne manželstvo, ktoré som bral ako zmysel života a aj keď ten manželský život prinášal nielen radosti ale aj smútok a všetko to ostatne čo k tomu patrí, moja EX to “ vzdala“ už po možno prvej „hádke“ ( cca 15-17rokov dozadu).Ako sa mi pred rokom ( teda po 20 ročnom vzťahu) zdoverila, jedinú vec čo urobila zle v živote bolo to, že neriešila situáciu v tom danom momente a čakala kedy opustí nás syn naše hniezdo , potom odíde aj ona! Sám sa nad sebou čudujem ako je možné že som si počas tých rokov nič nevšimol… No to je už teraz jedno. Ako som už naznačil, sme rozvedeni . Nežijeme spolu 11 mesiacov a rozvod bol iniciovaný z jej strany pred 4 mesiacmi. Ja som jej už nie raz odpustil ako som aj jej písal a aj osobne povedal ešte pred rozvodom prepáč, keď som ti ublížil! . Nebol som len ja na vine si myslím ale aj ona so svojim správaním sa ma vždy vedela dostať do „varu“. Veď tiež som len človek.I cez to všetko som jej odpustil no ona na moje slova reaguje „útočnými“ slovami .. typu: “ jasne, ja som ta ktorá je zlá a je potrebné odpustí“ a pod. Všetko čo jej hovorím myslím úprimne a z mojej strany žiadne sarkastické slova na jej adresu nepíšem a nehovorím. No ona vždy reaguje na všetko povrchne, egoisticky, sarkasticky a neviem ako môžem od takého človeka očakávať “ ospravedlnenie“ . Drží v sebe nenávisť, zlobu, hnev… Veď nemôžem predsa do nekonečna jej hovoriť že sa s ňou snažím rozprávať rozumne a bez nenávisti.Odpustil som jej no i cez to všetko k nej cítim veľa… ťažko sa s tým zmieriť a o to viac ma to boli keď viem, že ona je kone ne “ vo svojom vysnívanom svete a v živote“. Tým možno chcem povedať asi aj to, že aj keď odpustíme, naozaj sa môže stať že Vam sa odpustenia z druhej strany vôbec nemusí dostať. Prajem vam všetkým pokoj a harmóniu v duši ! Pekný deň.

Mam taky mali problem, pohadala som sa s najlepsiou kamaratkou pretoze som povedala jednemu chlapcovi pravdu lebo ved klamat sa nesmie.No ona sa na mna nahnevala a teraz mi nechce odpustit. Co mam robit?😭
… Mate super stranku velmi mi pomohla no ani tak mi nechce odpusti. Aj ked som sa jej ospravedlnila milion krat… naozaj ma to velmi mrzi

Dobrý deň. Verím, že Vás to mrzí. Urobila ste chybu, ktorú si uvedomujete.
Ospravedlnila ste sa, verím že úprimne. Teraz je na rade Vaša kamarátka.
Podľa mňa by ste jej mala dať trošku priestoru, čas. Čas mnoho vecí vyrieši.
Netlačte na pílu a neospravedlňujte sa dookola – to k ničomu nevedie.

A ďakujem za pochvalu. 🙂 Pekný deň.

Dobrý večer 🙂 ..Mám kratko po 18..Vždy ma zaujimala sila myslenia ..Nedávno som po zhliadnuti filmu Tajomstvo začala nasluchat ..Nie len pocuvat alebo citat o Pozitivnom mysleni ale aj sa cinit ..Kazdy den dakujem zato co mam ..ked vidim vec po ktorej tuzim ale resp. „nemam“ predstavujem si ako ju drzim ako ju mam ako vlastnim .. Len co vstanem sa hram s myslou predstavujem si co chcem dosiahnut dobru pracu,stastie ,zdravie vsetko si to realne predstavujem … A vidim ako to mam ..dost prijemnych ponuk sa aj dostavilo zaco som rada a vazim si to .. Som odhodlana zacat pracovat a dalej rozvijat svoju pozitivnu mysel a predstavivost No jedina vec ktoru nemam v sebe zvladnutu je odpustenie.. ..Dlhodobo si neviem pomoct so spankom ..Zaspavám hodinu pretoze myslim na zle udalosti ktore sa stali zle rozhodnutia stretnutia proste na veci ktore sa udiali a neboli prijemne ..Neda mi to spavat ako nahle ta myslienka na ten den v ktory sa take nieco odohralo sa pokusam zastavit nemysliet nato skusam mysliet na inu vec . ..az mi brucho zviera ako sa prehadzujem v posteli a snazim sa nemysliet na to na tu prihodu ..Dnes som nasla vasu stranku po precitani . knihy “ šlabikar stastia Navrat k sebe “ .som zacala googlit pozitivne myslenie .hned mi vyhodilu tuto stranku .. Nasla som si odpustenie .. A po precitani som sa rozhodla od dnes vykonavat vsetky cvicenia ktore su uvedene .. Idem do toho ..Dufam ze zavrem zasebou minulost a neprijemne udalosti spojene snou . Mam tie metody vykonavat jednotlivo s odstupom casu alebo po metode chodby mozem robit metodu divadla ? 🙂 Pekny Vecer ..A stranka je uzastna 😊

Je to na Vás. Metóda divadla je trošku náročnejšia. Skúste postupne.
A ďakujem za pochvalu. Držím palce. Majte sa fanfárovo. 🙂

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články
Usmiate dievča

Pocity a emócie

Myšlienka je ako raketa a Emócia je palivo. Raketa bez paliva je len veľká opacha železa, ale dajte jej palivo a dovezie Vás na mesiac. Naučte sa pracovať s emočným navigačným systémom. Pýtajte sa: „kde sa nachádzam na stupnici ENS?“ Pociťujem radosť, vášeň, lásku, alebo nudu, hnev…? Tajomstvo úspechu je cítiť sa fajn!

Pozitívne myslenie

„Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou. Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!“ Napoleon Hill

Písmenká

Moc slova. Pozitívne afirmácie

Ďalším z dôležitých kľúčov k Vášmu šťastiu je uvedomenie si moci slova. Je málo pravdepodobné, že si splníte Vaše sny, keď budete síce myslieť pozitívne, Vaše pocity budú dokonale zladené s Vašimi myšlienkami a budete hovoriť negatívne. Vaše myšlienky, Vaše pocity, Vaše slová, Vaše činy – MUSÍTE ZLADIŤ !