Nechajte minulosť v minulosti

5/5 - (16 votes)

Článok bol aktualizovaný 30.12.2022

„Nelipnite na hriechoch a chybách včerajška do takej miery, že vám neostáva energia a myšlienková kapacita pre život v prítomnosti. A nemyslite si, že hriechy a chyby minulosti vám môžu brániť v úspešnom a príjemnom živote v súčasnosti.“ James Allen

15.8.2017

Citát od Jamesa Allena z knihy „Ako človek zmýšľa“ hovorí jasnou rečou. Lipnutie na hriechoch z minulosti nám odčerpáva energiu. Skôr ako začnete čítať tento článok je dobré si uvedomiť fakty. Nehovorím tu o spomienkach na minuloročnú dovolenku medzi priateľmi. Nehovorím o skúsenostiach z pozície, ktorú ste zastávali pred rokom. Dokonca nehovorím ani o poučeniach z minulého vzťahu. Hovorím o neustálom prehrabávaní sa v konkrétnom probléme, či problémoch, hriechoch, krivdách, situáciach pri ktorých máme hrče v hrdle, stiahnutý žalúdok a búšenie srdca.

Nechajte minulosť v minulosti – pozitívne myslieť

Hovorí sa, že väčšina konverzácií medzi mužmi po štyridsiatke sa točí okolo minulosti. Niekedy o „starých dobrých časoch“, inokedy o nepodarenom obchode, o „keby som len mal“,  príbehoch o premárnených šanciach.

Či už myslíte na minulosť, prítomnosť, alebo budúcnosť zákon príťažlivosti vám pritiahne do života presne to na čo myslíte, ako sa cítite, ako hovoríte i ako konáte. Ste doslova produktom vlastných myšlienok. Váš vonkajší svet je verným zrkadlom Vášho vnútorného sveta.

Neustálym riešením minulosti, ste akoby v začarovanom kruhu z ktorého neviete vyjsť von. Výrazne sa ochudobňujete o blahodárnu energiu prítomného času. Vaše myšlienky na minulosť sú dominantné. A to je chyba.

„Pre posun dopredu dnes potrebujete povedať zbohom

poraneniam, tragédiám a závažiam včerajška.

Nemôžete postaviť pomník starým problémom a očakávať, že

vás neúspechy posunú dopredu.“

John Maxwell

Budem úprimný, touto skúsenosťou som si prešiel. Mnoho krát. Vďaka literatúre som pochopil, že ak chcem mať pozitívnu budúcnosť, musím zmeniť svoje myslenie. To je teória, ktorú som čítal takmer v každej knihe osobného rastu. Aby som si ju potvrdil, bolo ju potrebné zaviesť do praxe. To, čo ste dnes, to nie ste Vy. Je to len pozostatok Vašich myšlienok z minulosti. Ak chcete zmeniť svoju budúcnosť, začnite so zmenou myslenia ešte dnes. A na to potrebujete energiu.

Hľadenie do budúcnosti v prítomnom čase – pozitívne myslieť

Je načase urobiť si revíziu a otvorene si povedať čo Vás ťaží. Priznajte si ak Vás niečo bolí. Ak potrebujete odpustiť, odpustite. Rozhodnite sa nechať minulosť v minulosti a pokračujte ďalej. Dám Vám otázku: „Čo môžte zmeniť na tom, čo ste robili dnes ráno o 6:30?“ Presne tak – NIČ!

Určite nájdete desiatky článkov o tom, ako sa poučiť z minulosti. To najlepšie vás rozhodne ešte len čaká, pokiaľ sa na svoje „chyby“ budete pozerať ako na nevyhnutné lekcie, ktoré vám život prináša. Ak pochopíte, že každá taká lekcia v sebe nesie istú životnú múdrosť, porozumiete, ako váš život obohacujú.

„V živote neexistujú žiadne chyby, iba skúsenosti.“

Na záver by som Vás chcel vyzvať k činu, k rozhodnutiu. Môžete prečítať desiatky múdrych kníh na túto tému, články tomuto podobné, dokonca navštíviť top semináre známych rečníkov, ale ak sa pevne nerozhodnete niečo zmeniť – zmena nenastane. Aký je vstup, taký bude výstup. Prax hovorí, že ak neurobíte do 72 hodín prvý zásadný čin, šanca na úspech sa zmenšuje. Povedali ste si: „… ale on mi ukradol …, … ale ona mi tak veľmi ublížila …, … ale on ma zradil!, … ale ja som už toľko krát zlyhal!“  To sú všetko len keci a výhovorky. Ako veľmi chcete zmenu?!

„A nemyslite si, že hriechy a chyby minulosti vám môžu

brániť v úspešnom a príjemnom živote v súčasnosti.“

James Allen

Použitá literatúra:

„Ako človek zmýšľa“ – James Allen, „Ako správne myslieť“ – James Allen, Vic Johnson

Autor článku:

Miroslav ZAŤKO

Miroslav Zaťko 2022 Autor článku pozitivnemysliet

Miroslav Zaťko 2022

Foto:

www.pexels.com

 

forum Komentáre (4 komentáre)
message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Myšlienkové vzorce

Tento článok má za cieľ popísať čo sú myšlienkové vzorce, kódy, programy či návyky. Terminológiu nechám na Vás. Následne si ich začať uvedomovať a popísať, ktoré sú Vám na prospech a ktoré Vám škodia. Ak sú Vám na prospech, posilnite ich a vyšperkujte do dokonalosti. Ak Vám škodia, zmeňte ich. Vymažte starý program a nahrajte nový. Stojí to zato, pretože na čo myslíte, to si do života priťahujete. A to stojí za zamyslenie.

ruky, pohladenie, dotyky

Odpustenie

Nikto z nás nežije na samote v lese. Sme obklopení veľkým množstvom ľudí. Či je to rodina, priatelia, kolegovia, susedia alebo okoloidúci na ulici, či vodič, ktorý nás predbieha na diaľnici. S tým sú späté medziľudské vzťahy, ktoré, podľa mňa, nie sú v súčasnosti dobré. Hlavnú príčinu vidím v komunikácii – buď nie je žiadna alebo je zlá. O tom, že sa nerozprávame o našich pocitoch, by mohla byť samostatná kniha.

Srdce na papieri

Začni sa mať rád

Mať sa rád, sebaláska je jedna z podceňovaných tém vôbec. Keď si prečítate príbeh Louise Hayovej, tak v prvom rade zostanete v nemom úžase. Je obdivuhodné čo prekonala, že odpustila a svoj príbeh využila na pomoc druhým. Naučiť ostatných ako sa mať rád, ako si vážiť čo máme, ako odpúšťať, ako sa uzdraviť a ako sa tešiť zo života.