kávička, zošit snov a pero

Zošit snov

4.9/5 - (20 votes)

Článok bol aktualizovaný 30.12.2022

Ako chodíme po tomto svete, tvoríme si svoj vlastný svet. Tvoríme si ho vlastnými myšlienkami. Ako myslíme o sebe, o svojej rodine, práci, zdraví a o všetkom s čím sa denno-denne stretávame. „Zošit snov je potvrdenie Vašich myšlienok.“ Zamyslite sa nad tým, ako sa stavia dom. Začnete o tom snívať. Začne to vo Vašej hlave. Začnú prúdiť myšlienky, predstavujete si jednotlivé izby, kuchyňu, okná, farbu stien, strechu, plot okolo Vášho domu a dokonca Vám okolo nôh pobehuje aj nejaký psík. A potom to dáte na papier, respektíve architekt.

Zošit snov – možno ste o ňom čítali v nejakej knihe o pozitívnom myslení, možno to je pre Vás len  smiešna súhra dvoch slov, ktorým neveríte. V priebehu roku 2007 som sa o zošite snov dočítal aj ja. Štúdiu a aplikovaniu pozitívneho myslenia som sa venoval už nejaký čas, ale takýto zošit som nemal. Mal som však potrebu mať poriadok vo svojich túžbach a cieľoch. Mal som veľa snov, a cítil som že moje myšlienky chcem nasmerovať správnym smerom. Koncom roka 2007 som si takýto zošit snov založil a to zásadne posunulo môj život dopredu. Pozitívne myslenie som začal využívať na stanovenie cieľov a ich dosiahnutie. Z jednej strany som si robíl poznámky z kníh, ktoré som čítal. Písal som si tam osobné poznámky, zážitky, príbehy, ktoré som zažil, alebo počul od svojich priateľov. Z druhej strany som si začal písať svoje sny, túžby a ciele, ktoré chcem dosiahnuť. Začal som veľmi jednoducho a postupom času som ho zdokonaľoval až do súčasnej podoby. Mám ho rozdelený podľa kategórii (oblastí)

Na začiatok je dôležité, aby ste pochopili ako zošit snov funguje a prečo je dobré si ho zaviesť. Ako chodíme po tomto svete, tvoríme si svoj vlastný svet. Tvoríme si ho vlastnými myšlienkami. Ako myslíme o sebe, o svojej rodine, práci, zdraví a o všetkom s čím sa denno-denne stretávame. Veľmi pekne to napísal James Ray ( uverejnené v knihe „Tajomstvo“,  2008,  IKAR.)

„Väčšina ľudí, sa pozrie na svoju súčasnú situáciu a povie: -„Toto som ja.“ Nie je to tak. To ste boli vy. Ste len pozostatok a následok Vašich minulých myšlienok a činov.“

Dr. Joseph Murphy napísal vetu, ktorá bola v roku 2004 na počiatku mojej zmeny.

„Každá myšlienka niečo spôsobí – je príčinou a

každá situácia je niečím spôsobená – je účinkom.“

Dr. Joseph Murphy

Keď som si to uvedomil ja, tak som bol šokovaný. Uvedomil som si, že stačí zmeniť svoje myslenie dnes, aby bol zajtrajšok krajší.

Takže si to zhrnieme.

VAŠE MYŠLIENKY TVORIA VAŠU BUDÚCNOSŤ.

DOSLOVA, STE PRODUKTOM SVOJICH MYŠLIENOK!

Väčšina kníh o pozitívnom myslení je o tomto princípe. Každá myšlienka, ktorú vyšleme, sa vráti a vráti sa k nám vo forme situácie. Ak chceme niečo v našom živote zmeniť, musíme v prvom rade zmeniť svoje myslenie. Zmena z negatívneho na pozitívne. Každý autor to popisuje zo svojho pohľadu a je mnoho metód ako sa k tejto zmene dopracovať. V prvom rade, ale musíte pochopiť a splniť aspoň tri podmienky.

Musíte chcieť.

Musíte tomu veriť.

Musíte pre to niečo urobiť.

Dôležité je, že to musíte urobiť vy! Nikto to neurobí za Vás. Samotná zmena je len a len na Vás. Zmena myslenia nespôsobí len zmenu Vás samých, zmení  úplne Vaše okolie a tým myslím Váš partnerský život, vzťah k ľuďom, k svetu, prácu, finančnú situáciu a mnoho iných oblastí. Veľa ľudí si predstavuje pod pozitívnym myslením to, že sa ľudia usmievajú, že sú optimistický a sú stále v pohode. Pravda je taká, že zmena myslenia má ďaleko rozsiahlejší účinok na Váš život.

Architekt a jeho práca

Zamyslite sa nad tým, ako sa stavia dom.

Zamyslite sa nad tým, ako sa stavia dom. Začnete o tom snívať. Začne to vo Vašej hlave. Začnú prúdiť myšlienky, predstavujete si jednotlivé izby, kuchyňu, okná, farbu stien, strechu, plot okolo Vášho domu a dokonca Vám okolo nôh pobehuje aj nejaký psík. A potom to dáte na papier, respektíve architekt. Potvrdíte Vaše myšlienky. Nech sa zamyslíte nad hocičím vo Vašom okolí, lietadlá, autá, elektronika, nábytok, lieky, postupy v rôznych odvetviach nášho života, pomôcky do domácnosti – vždy to začalo v niekoho hlave a potom to išlo na papier.

„Zošit snov je potvrdenie Vašich myšlienok.“

USA Today zverejnil v roku 2006 štúdiu, v ktorej výskumníci vybrali väčšie množstvo ľudí, ktorí si dávajú novoročne predsavzatia. Následne ich rozdelili do dvoch skupín.

1.skupina

ľudia, ktorí si svoje predsavzatia nenapísali.

2.skupina.

ľudia, ktorí si svoje predsavzatia napísali. o 12 mesiacov neskôr urobili vyhodnotenie.

1.skupina.

Iba 4% ľudí dodržali svoje predsavzatie.

2.skupina.

Až 44% ľudí dodržali svoje predsavzatie.

Činnosť‘, ktorá vyžadovala len pár minút na začiatku roka. Úspešnosť sa výrazne zvýšila, a to všetko iba vďaka tomu, že sa predsavzatia zhmotnili na kuse papiera.

Ako to robím ja, alebo praktický návod na zošit snov.

Ukážeme si to na príklade. Potrebujete napríklad novú tašku do práce. Rozdeľte si list na štyri stĺpce.

Dátum

Sen, prosba

Cieľ

Do kedy

1.1.2012 Mám novú tašku do práce. Je kožená, čierna a veľmi praktická, je tam veľa odkladacieho priestoru na najrozličnejšie veci, je kvalitne vypracovaná  a za veľmi dobrú cenu, alebo napíšte konkrétnu cenu, napríklad do 70 €. Som s ňou nadmieru spokojný.  Do 31.01.2012

Zošit snov je Vaše dielo.

Zošit snov je Vaše dielo.

Chcem Vás poprosiť, to ako si vediem zošit snov ja, nemusí vyhovovať Vám, preto popremýšľajte a urobte si ho tak, aby Vám čo najlepšie vyhovoval a hlavne, aby Vám pomohol. Dobre si premyslite čo si píšete. Najlepšie Vám to vysvetlím na krásnom príklade, o ktorom písala L. H. Hayová. Ja Vám ho priblížim a dovolím si ho trošku spresniť.

Prosiť o niečo, je ako objednať si jedlo v  reštaurácii. Sadnete si k stolu, príde k Vám čašník a spýta sa: -„Čo si dáte?“ Vy otvoríte jedálny lístok a poviete: -„Dám si polievku.“ A čašník stojí ďalej. -„Aha!“ Musíte to povedať KONKRÉTNE A PRESNE ( Ako v prípade našej tašky.) -„Dám si gulášovú polievku a dva krajce chleba.“ Čašník sa ukloní a odíde.

Neunáhlite sa. Sadnite si, popremýšľajte a píšte – pomaly. Píšte s radosťou. Je to zábava, veď si idete písať svoju budúcnosť!

To, aby ste pochopili, prečo Vás žiadam, aby ste poriadne popremýšľali, čo si píšete pomôžem si jedným príbehom, ktorý napísal Jack Canfield v knihe „Aladinov Faktor“ (vydaná v roku 2005, vydavateľstvo PRAGMA). Dovolím si ho skrátiť na to najpodstatnejšie. Bol jeden Jou a mal predajňu automobilov značky Chrysler. V tej dobe bola táto značka na pokraji bankrotu. Bol z toho veľmi zničený, bol to jeho život. Nakoniec ho opustila žena, deti. Jeho obchod zbankrotoval. Presťahoval sa do Santa Moniky v Kalifornii. Chcel začať znova, ale nemal dosť prostriedkov na založenie vlastnej firmy, preto sa zamestnal v predajni spoločnosti Ford. V tej dobe sa darilo zahraničným autám s malou spotrebou, preto Jou nebol veľmi úspešný. Bol tak zničený, že chcel spáchať samovraždu. Chcel skočiť z móla, keď v tom zazrel v mori plávať fľašu. Zbehol dole a otvoril ju. Z fľaše vyšiel džin a Jou si mohol splniť jedno želanie. -„Chcem sa zajtra ráno prebudiť vo veľkom meste a predávať zahraničné autá.“ Ráno sa prebudil v Tokiu a bol majiteľom predajne Chrysler!!!

Čo nasleduje potom. Napísali ste si svoj sen – potvrdili  ste ho. Prichádza na rad, fantastický fenomén, ktorý sa volá vizualizácia. Začnete v podstate snívať. Nájdite si počas dňa čas, keď budete sami, upokojte sa a začnite snívať. Mne pomáha, keď si vytvorím film. Napríklad s tou taškou. Idem ráno do práce a beriem si svoju novú tašku, dávam si do nej mobil, pero, noviny, kľúče. Potom idem po ulici, dobre sa mi nesie a keď prídem do práce, hneď si to všimne moja kolegyňa, ktorá mi ju pochváli…..

Čím častejšie, dlhšie a presnejšie budete vizualizovať, čím viac budú Vaše pocity smerovať k tomu, že to už máte – tým viac sa približujete k splneniu Vášho sna! Naladíte sa na frekvenciu vášho sna.

Citát Alberta Einsteina

Môže Vám pomôcť keď si nájdete v časopise obrázok, ktorý napĺňa Vaše predstavy a dáte si ho na miesto, kde ho budete pravidelne vidieť, poprípade si ho nalepte do zošita. Keď som túžil po náramkových hodinkách, vytlačil som si vysnívané hodinky na formát A5 a dal som si ich pred seba na nástenku v mojej kancelárii. Niekoľko krát denne som zatvoril oči a predstavoval som si, že ich mám na ruke. Za 46 dní som ich mal.

Vráťme sa k trom podmienkam.

Musíte chcieť.

Musíte tomu veriť.

Musíte pre to niečo urobiť.

Prvé dve podmienky sú myslím jasné. Bez viery je veľmi malá šanca, že niečo dosiahnete, nech už je to v akejkoľvek oblasti Vášho života.  To, že to chcete, ste už napísali. A čo pre to treba urobiť? Už sme si niečo napísali o vizualizácii. Ďalšou dôležitou súčasťou je Váš slovník a Vaše pocity. Môžete mať napísané sny najlepšie ako viete. Vaše sny budú vykreslené najkrajšími farbami, ale ak budete hovoriť negatívne, napríklad „…a kto vie či ja takú tašku zoženiem…., a do 70 €, neexistuje…., no s mojim platom, si takú drahú tašku nekúpim…“ nikdy svoje sny nedosiahnete.

Váš slovník musí byť v súlade s Vašimi myšlienkami. Zlaďte sa!

A potom tu máme pocity. Pocity sú naši pomocníci. Vaše pocity musia byť v súlade s Vašimi myšlienkami. Musíte si vytvoriť také pocity, ako keby ste pri snívaní prežívali skutočnosť. Ako keby ste tú tašku už mali. Priblížim Vám to opäť so spomínanou reštauráciou. Je pre Vás nemysliteľné, že čašník s objednanou polievkou nepríde. Neskúmate ako to robia, nepôjdete sa pozrieť do kuchyne, kto to pripravuje a ako. Beriete to automaticky. V správny čas, keď bude hotová, čašník Vám na stôl prinesie polievku, ktorú ste si objednali. Do tohto stavu sa musíte dostať. Do stavu samozrejmosti, že to už je a nesmiete o tom pochybovať. Pocit radosti, šťastia, že to už je zhmotnené.

citát, kvet

Pravdepodobne si dávate otázku, či to príde len tak samo. Odpoveď je jednoduchá a poviem Vám to na vlastnom príklade. Do môjho zošita snov, som si 1.10.2007 napísal, že mám vlastnú internetovú stránku o pozitívnom myslení. Čo myslíte ako to fungovalo? Ráno som sa zobudil, zahrmelo a stránka bola hotová? Joj to by bolo fajn ☺. Keby to takto fungovalo tak každý týždeň mám napísaný bestseller. Tím, že som na to stále myslel a túžil som po tom, v správny čas som sa stretol s jedným mojim známym a ten mi povedal, že si urobil stránku o svojich psíkoch. Má vzácne plemeno a chcel sa o to podeliť a nájsť aj iných chovateľov. Opýtal som sa ho ako to spravil. Výsledok je ten, že som sadol k počítaču a 31.12.2007 som spustil moju prvú stránku. Pripomínam, že ma to nič nestálo. Musel som pre to, niečo spraviť. Sú to hodiny strávené písaním. Na druhej strane, som vždy túžil po kávovare. Napísal som si to do zošita snov a nestaral som sa o to. V tom čase som na to nemal peniaze. Keď som odchádzal z mojej bývalej práce, tak som ho dostal ako dar od bývalých kolegov a treba pripomenúť, že o šesť mesiacov skôr ako som mal plán!

Zapamätajte si jednu vec. Nepremýšľajte ako to príde. Je milión spôsobov ako sa môže Váš sen zhmotniť. Keď budete veriť, tak to o čo žiadate príde a verte mi, že to príde takým spôsobom, ktorý ste najmenej čakali.

Vašim prístupom si nemusíte pritiahnuť konkrétnu vec, po ktorej túžite, ale môžu to byť ľudia, situácie, prostriedky, ktoré Vám dopomôžu k splnenie Vášho sna. Potom je už na Vás, aby ste konali – ako ja v prípade mojej webovej stránky.

Do svojho zošita snov sa pozerám pravidelne. Vyhodnocujem si ho, premýšľam o svojich snoch, poprípade prehodnocujem. Je to Váš zošit a Vaše myšlienky. Vy ste toho pánom a môžete to kedykoľvek meniť. Dôležité je nevzdávať sa a byť trpezlivý. Trpezlivosť a viera tu zohráva veľkú úlohu.

Budem k Vám úprimný, nie vždy mi všetko vyšlo, ale nezanevrel som a hlavne som na nikoho a na nič nenadával. Sadol som si a popremýšľal, kde som urobil chybu. Keď som ju našiel, tak som sa ju snažil napraviť a pokračoval som ďalej.

NEVZDÁVAJTE SA. NIKDY!!!

Zošit snov nie je len o materiálnych veciach, dotýka sa širokého spektra Vášho života. Môžete si Vaše túžby napísať v týchto oblastiach:

-Zdravie.

-Práca.

-Partnerský život.

-Rodina.

-Priatelia.

-Oblečenie.

-Prostredie kde chcete žiť. (byt, dom, vila, zariadenie, elektronika…)

-Záľuby, Hobby.

-Auto.

-Dovolenka (oddych, relax, kúpele…)

-Financie (výška vášho príjmu, výška vašich úspor, odmena….)

-Čo chcete v živote dokázať, čo chcete tomuto svetu dať.

Nezáleží odkiaľ pochádzate, záleží na tom či chcete a kam smerujete! Vaša fantázia je Váš najväčší tromf!

Na záver chcem povedať, že založiť si zošit snov bola dobrá voľba. Urobil som si vo svojich cieľoch jasno a svoje myšlienky som začal cielene smerovať tam, kam som chcel. Je to výborná pomôcka, z ktorej mám radosť. Priznám sa, ja neviem ako to funguje a ani to neskúmam. Je jedno či ste z Bratislavy, z malej dedinky na Orave, či ste vysokoškolsky vzdelaný, alebo máte len základné vzdelanie. Pre mňa je podstatné, že to FUNGUJE. Vždy,  všade a perfektne. Je to len na Vás.

Ešte odporúčam:

Prednáška:

„Zošit snov a tabuľa vízii“ – 20.11.2012 Banská Bystrica

Foto:

www.pexels.com

Autor článku:

Miroslav Zaťko

Miroslav Zaťko 2022 Autor článku pozitivnemysliet

 

Aktualizované:

1.5.2021

Citáty k článku:

forum Komentáre (2 komentáre)

Vôbec sa my už nedarí písať zošit tak zvaných snov proste to nejde zrejme idem na to zle zrejme nedokážem sám seba tak oblbnut že si neviem predstaviť že už mám niečo čo chcem a pritom to ešte nemám nemám na mysli teraz len nejakú vec čiže predmet je možné sa s vami skontaktovať trebárs na Facebooku?

Dobrý večer.
Základný problém bude vo Vašom naladení. A to cítiť aj z Vašej správy.
Pomôcka zošit snov nie je o frustrácii a nechuti, ale radosti zo slobodnej tvorby.
To nie je o „oblbnutí“ samého seba.
Moja rada je, aby ste začal v prvom rade od seba.
Vašou úlohu je správne sa naladiť. Zladiť Vaše myšlienky, slová, emócie.
Keď budete nalodený na zdroj, tak Vám to pôjde podstatne ľahšie a po nejakom čase zistíte, že možno zošit snov ani nepotrebujete.
Zošit snov je len pomôcka slobodného tvorcu – to nie je povinnosť pri tvorbe.
Môžete mať tej najkrajší zošit snov, vypísaný ukážkový spôsobom, ale keď bude klásť odpor (nebudete vo vibračnej zhode s Vašim snami), šanca na pritiahnutie si Vašich snov sa výrazne znižuje.
Uvolnite sa.
Držím Vám palce. Pekný deň.

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Zákon príťažlivosti

„Presne tak, ako spoľahlivo pôsobí zákon zemskej príťažlivosti (gravitácie) na všetku fyzickú hmotu na našej planéte, pôsobí spoľahlivo aj zákon príťažlivosti na všetky vibrácie.“
Esher Hicks

Tabuľa vízii

Práca s tabuľou vízii je technika, ktorá programuje našu myseľ na dosiahnutie čohokoľvek. Ak máte svoje ciele neustále pred očami, prechádza to až do vášho podvedomia. Urobiť si tabuľu vízií je fantastický nápad. Buďte kreatívni – veď si tvoríte svoj vlastný život.

Pozitívne myslenie

„Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou. Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!“ Napoleon Hill