Prečo? Prečo to nejde tak, ako by som chcel?

5/5 - (18 votes)

Budem k vám úprimný, k spracovaniu tejto témy som sa chystal už nejaký čas. Za posledných 12 mesiacov som zbieral informácie, čítal, rozprával sa s priateľmi a veľa vyhodnocoval. Z určitého uhla pohľadu tento článok píšem aj pre seba. Možno nebudete so všetkým súhlasiť, ale prosím otvorte sa, premýšľajte, meditujte a sami si vyhodnoťte moje slová. Doposiaľ najrozsiahlejší článok, na ktorom som pracoval – odporúčam prečítať ho až do konca.

5/5 - (18 votes)

Stále platí, že najčastejšia otázka ktorú dostávam, je ohľadne ťažkosti zavádzania pozitívneho myslenia do praxe. „Prečo? Prečo to nejde tak, ako by som chcel? Viete, pozitívne myslieť je tak ťažké. Prečítal som toľko kníh, film Tajomstvo som videl už veľakrát, dokonca som bol na takom či onakom seminári a stále som nešťastný, stále sa mi nedarí. Kde robím chybu? U mňa to asi nefunguje. To pozitívne myslenie je asi len pre vyvolených…“ 

Podstata je stále rovnaká, odlišná je len formulácia. Niečo jednoducho nefunguje. Neostávalo mi nič iné, ako sa vrátiť v myšlienkach na začiatok mojej cesty a spomenúť si ako som to robil ja. V čom som sa líšil? Prečo som po roku nenapísal, či nepoložil rovnakú otázku? Príbeh o mne si môžete prečítať v mojej knihe „Je ľahké spraviť zvislú čiarku“, ktorú som vydal v roku 2015. Ale pre objasnenie témy uvediem to najpodstatnejšie. V roku 2003 som prežil veľmi náročné obdobie. Rozpadlo sa mi manželstvo, druhý „nádejný“ vzťah bol v troskách, finančne som bol hlboko v mínuse, mal som zdravotné problémy – fyzické i duševné. Prestávalo sa mi dariť v práci a bol som blízko k tomu, aby som bol bez domova. Áno, aj ja som si dával otázku: „Prečo?“ Ale s jedným rozdielom. „Prečo sa toto deje práve mne?“ Hľadal som odpovede. Hľadal som odpovede na otázku, prečo je môj život v takých „sračkách“.

Prečo? Prečo to nejde tak, ako by som chcel?

Prečo? Prečo to nejde tak, ako by som chcel?

Odpoveď prišla. Do rúk sa mi prostredníctvo sestry dostala kniha „Moc nášho podvedomia“ od Dr. Josepha Murphyho. Počas jednej noci som prežil dva veľmi zvláštne stavy, ktoré by som zhrnul do jednej vety. Uvedomil som si, že za svoj „posratý“ život si môžem sám. Bol to len dôsledok môjho myslenia. Toto desivé uvedomenie si vlastnej zodpovednosti mi na jednej strane dalo obrovskú facku, no na strane druhej mi dávalo ohromnú nádej do nasledujúcich dní. Knihu som si čítal stále dookola, ale žiadna významná zmena nenastala. Dnes už viem, prečo zmeny neprichádzali.

Tu sú dôvody prečo si kladiete otázku: „Prečo? Prečo to nejde tak, ako by som chcel?“

V roku 2008 som sa stretol s Dr. Jozefom Čuhom, ktorý patrí medzi priekopníkov pozitívneho myslenia na Slovensku. Je autorom vôbec prvej knihy o pozitívnom myslení v našich končinách, „Posolstvo úspechu“ (v súčasnej dobe je v predaji už len e-kniha). Pozval ma do svojej kancelárie, a až s odstupom času viem zhodnotiť, akú cennú radu som od neho dostal.

„Miroslav, ak chcete uspieť v akejkoľvek oblasti,

musíte splniť minimálne tri podmienky.

1.Musíte chcieť.

2.Musíte tomu veriť.

3. Musíte byť ochotný zaplatiť cenu za úspech,

o peniazoch to nie je.“

Dá sa povedať, že niečo podobné mi už naznačovala aj moja sestra, keď sa zmeny nedostavili. Vrátil som sa teda na začiatok a splnil som dôležitú podmienku, ktorú už jasne definovala aj súčasná veda. Do 72 hodín od prvotnej informácie musí nastať akcia. Opakujem, do 72 hodín od prvotnej informácie musí nastať akcia.

Viete čo je zákon kauzality? Každá príčina má svoj následok, a každý dôsledok má svoju príčinu. Náhody neexistujú. Nezáleží na tom, či bola príčina nastolená vedome alebo nevedome. Akcia vyvolá reakciu.

Citát 927 o túžbe

Citát 502 o túžbe

1.Musíte chcieť. Dovoľte mi to upresniť. Musíte horieť vášňou. Mňa pohlcovala vášeň po zmene. Už ma vážne nebavilo byť nešťastný. Nech sa pozriete na akéhokoľvek velikána v akejkoľvek oblasti, a budete študovať jeho začiatky, prídete na ten istý základný kameň. Spaľujúca vášeň. Skúsiť nestačí. Nebaví vás súčasná práca? Ničí vás to tam? Túžite po novej, lepšej práci? Túžite po podnikaní? Musí vás spaľovať vášeň po zmene. Musíte touto zmenou žiť. Vaše myšlienky, pocity, slová a činy musia byť v dokonalej zhode. Budem úprimný, ak vám niečo nevychádza a nejde podľa vašich predstáv, môže byť prvotným problémom fakt, že vlastne nechcete. Krásne a veľmi jednoducho to povedal Peter Krištofovič: „Buď chceš, alebo nechceš – ostatné sú len keci.“ Bodka. Možno tvrdá pravda, ale ak budete k sebe úprimní – posunie vás to vpred.

2.Musíte veriť. VIERA. Opäť sa pozrite na úspešných ľudí. Prečo dnes bežne lietame lietadlom? Pretože bratov Wrightovcov spaľovala vášeň a VERILI, že ľudia môžu lietať. Považovali ich za bláznov. V roku 1903 sa im to podarilo. Prečo dnes berieme počítač ako bežnú súčasť nášho pracovného, či súkromného života? Pretože Bill Gates VERIL, že každý bežný človek bude mať raz doma počítač. Všetci sa mu smiali. A kde sme dnes? Jednoducho, bez viery zmenu v akejkoľvek oblasti, len veľmi ťažko urobíte. Neviem vám povedať presný recept na to, ako mať vieru. Buď veríte alebo neveríte. Buďte si ale istí – či už veríte alebo neveríte, máte pravdu. 🙂 Výsledok je zaručený. Pozitívny či negatívny. „Ja neverím, že to dokážem!“ – OK, nech sa ti stane podľa tvojej viery. „Ja verím, že to dokážem!“ – OK, nech sa ti stane podľa tvojej viery.

Citát 878 o viere

3. Musíte byť ochotní zaplatiť cenu za úspech. Prichádzame k jadru veci. Na rovinu. Môžete prečítať všetku motivačnú literatúru, film Tajomstvo môžete vidieť stokrát, zúčastniť sa každý týždeň tých najlepších seminárov, chodiť k osobnému koučovi alebo najlepším majstrom – buďte si istí, že pokiaľ „nezdvihnete riť“,  nič sa nestane! Ako som spomenul vyššie, do 72 hodín od prvotnej informácie, musí nastať akcia. Byť ochotný platiť cenu za úspech. Preto som sa vrátil na začiatok a knihu „Moc nášho podvedomia“ som začal čítať odznova. Začal som zavádzať teóriu do praxe. Bolelo to, škrípal som zubami, nadával som a niekoľkokrát som to chcel vzdať. Do toho času som bol len čitateľ. Boli to len poznatky autora. Jeho skúsenosť. Dôležitá bola moja skúsenosť!

„Každá myšlienka niečo spôsobí – je príčinou a

každá situácia je niečím spôsobená – je účinkom.“

Dr. Joseph Murphy

Táto veta bola na počiatku mojej zmeny. Naučil som sa ju naspamäť. Ak by ste ma zobudili aj o polnoci, tak vám ju hneď poviem. Zmena nastala až vtedy, keď som ju začal zavádzať do praxe. Začal som meniť svoje myslenie – príčinu. Túžil som, veril som a konečne som začal pre zmenu aj niečo robiť. Ak mi niekto položí otázku, ktorú preberáme od začiatku, odpovedám vždy rovnako: „Čo ste zaviedli do praxe z toho, čo ste sa dočítali, čo ste sa dozvedeli vo filme Tajomstvo, čo ste sa dozvedeli na seminári?“ Vo väčšine prípadov odpoveď nedostanem. Nájde sa pár úprimných, ktorí povedia, či napíšu – „NIČ!“ 

Opäť treba byť k sebe úprimní. Akú cenu ste ochotní zaplatiť za svoj úspech? Akú cenu ste ochotný zaplatiť za odchod z práce a začať podnikať? Akú cenu ste ochotná zaplatiť za odchod od muža alkoholika, ktorý vás otĺka každý druhý deň. Akú cenu ste ochotný zaplatiť za schudnutie na vašu vysnívanú váhu? Akú cenu ste ochotný zaplatiť za vašu prvú dovolenku pri mori? Akú cenu ste ochotná zaplatiť, aby sa vo vašom živote objavil životný partner? Akú cenu ste ochotný zaplatiť, aby sa vám podarilo splniť ročný plán v obchodnej firme? Akú cenu ste ochotná zaplatiť za uzdravenie? Akú cenu ste ochotný zaplatiť za stopku drogám? Akú cenu ste ochotná zaplatiť za osamostatnenie sa od rodičov a mať vlastný byt? Akú cenu ste ochotná zaplatiť za víťazstvo v súťaži? Akú cenu ste ochotný zaplatiť za – doplňte si sami.

Chcete byť úspešní? Ruka v ruke s ochotou platiť cenu za úspech, je samozrejme trpezlivosť a vytrvalosť. Všímam si dve-tri skupiny ľudí. Na úplnom začiatku, keď nastane najväčší bum ohľadne osobného rastu, chcú zobrať život do vlastných rúk. Toto obdobie im ponúka akúsi čarovnú paličku. Niečo nové, nepoznané a do určitej miery aj tajomné 🙂 Prvá skupina zodvihne čarovnú paličku, pochopí podstatu a začne si tvoriť svoj život podľa vlastných predstáv. Druhá skupina taktiež zodvihne čarovnú paličku, ale zistí, že treba zdvihnúť zadok a začať s ňou mávať. Zľaknú sa a zahodia ju. Aha, pre úspech treba aj niečo spraviť? A tretia skupina je tá, ktorá začne, ale po nejakom čase to vzdá. Každopádne, aj oni si svoj život tvoria. Rozdiel je len vo výsledku. Mnoho ľudí si predstavuje, že pozitívne myslenie je o tom, že budú ležať na posteli, usmievať sa, vizualizovať a z neba im spadne to, po čo túžia. Pozitívne naladený človek nie je človek lenivý, ale človek činu! KONÁ.

Len tak na okraj. V poslednej dobe dostávam otázku, či pozitívne myslenie nie je na akomsi ústupe. Či už ho nie sme presýtení? Áno priznávam, že literatúry je dnes neúrekom. Každú chvíľu sa organizuje nejaký seminár či workshop, pribudli osobní koučovia, mentori. Úroveň hodnotiť nebudem. Ja som za to vďačný. Na základe štatistík na mojej stránke musím konštatovať, že záujem je stále rovnaký, ak nie je ešte väčší. Ľudia vždy túžili, túžia a budú túžiť po šťastí, zdraví, bohatstve, láske a uznaní. Samozrejme v rôznych formách. Vždy budeme reagovať na kontrasty v našom živote. Preto by som o ústupe nehovoril. Skôr ide o podanie témy.

Keď individuálne pracujem s klientom, začínam takmer vždy rovnako. Jednoduchou, každodennou vďačnosťou. Ľahká úloha, ktorá trvá 7 dní. Žasli by ste, koľkí to po dvoch – troch dňoch vzdajú. Keby som si začal zapisovať výhovorky, napísal by som novú knihu. Nezvládnu jednoduchú úlohu, a ako majú prejsť na náročnejšie?

Citát 087 o chcení a vytrvalosti

Citát 109 o vytrvalosti

Citát 250 o pracovitosti a vytrvalosti

Vravíte si, že toto všetko už máte za sebou a ešte stále vaša otázka nie je zodpovedaná? V najbližších riadkoch sa pokúsim poodhaliť ďalšie možné príčiny.

1.“Zákon príťažlivosti u mňa nefunguje.“ Áno, aj toto je dôvod, ktorý mnohí uvádzajú. Aby bolo jasné, zákon príťažlivosti funguje na 100 percent.

Mocný univerzálny zákon príťažlivosti. (Prepis 6.kapitoly)

Dovoľ si to, čo chceš! (Eugenika 2009) Esther a Jerry Hicks

Presne tak, ako spoľahlivo pôsobí zákon zemskej príťažlivosti (gravitácie) na všetku fyzickú hmotu na našej planéte, pôsobí spoľahlivo aj zákon príťažlivosti na všetky vibrácie. Každá jedna myšlienka bez ohľadu na to, či myslíte na niečo z minulosti, súčasnosti alebo budúcnosti, je vibráciou a má určitú príťažlivú silu. Každá jedna myšlienka vysiela signál, podobný rozhlasovému signálu, na ktorý reaguje zákon príťažlivosti zodpovedajúcim spôsobom. Tento mocný a spoľahlivý zákon príťažlivosti prináša spoľahlivé výsledky vzhľadom na vibrácie, ktoré vysielate. Tento zákon nereaguje náhodne či nevyspytateľne, ale je spoľahlivý, spravodlivý, pôsobí stále a pôsobí veľkou silou – je najlepším priateľom slobodného tvorcu. Keď si uvedomujete silu a spoľahlivosť zákona príťažlivosti a chápete, ako funguje, pričom zároveň vedome používate pocitový (emočný) navigačný systém, potom máte všetky predpoklady na to, aby ste si vytvorili úžasný, radostný život. Keď si vedome vyberáte, čomu venujete pozornosť, a dolaďujete podrobnosti svojich zámerov s pomocou pocitového navigačného systému, stáva sa z vás mocný slobodný tvorca, ktorý napĺňa zmysel tohto svojho fyzického života – pretože v tom prípade si dovoľuje dívať sa na veci z pohľadu svojho Zdroja, pričom s pôžitkom posúvate hranice myslenia a existencie vôbec.

V tom, či zákon príťažlivosti funguje problém nie je. Odpoveď, kde je teda chyba, nájdete v najbližšom zrkadle.

V súvislosti so zákonom príťažlivosti ma napadá ešte jeden citát od Esther Hicks. „Zákon príťažlivosti vám prináša podstatu CELKOVÉHO súčtu vašich myšlienok. Bez výnimky.“ Prečo sa konkrétnemu jedincovi nedarí pritiahnuť viac peňazí do svojho života, keď splnil všetko čo je uvedené v tomto článku? Možno preto, že v malom množstve, ale pravidelne okráda svojho zamestnávateľa. Prečo sa konkrétnemu jedincovi nedarí pritiahnuť uzdravenie, keď splnil všetko čo je uvedené v tomto článku. Možno preto, že nevie odpustiť svojej sestre za krivdu, ktorá sa stala pred pár rokmi. Prečo sa konkrétnemu jedincovi nedarí pritiahnuť úspech v práci, keď splnil všetko čo je uvedené v tomto článku? Možno preto, že každé ráno prežíva s hnevom a nadáva na celý svet. CELKOVÝ SÚČET. Zákon kauzality. Všetko má svoju príčinu. Nič sa nedej náhodne. Premýšľajte o tom.

2.“Moje okolie ma ťahá dole.“ Legitímna reakcia, ktorú dostávam taktiež často. A do určitej miery súhlasím. Popíšme si konkrétnu situáciu. Jeden z partnerov na základe vlastnej túžby po zmene dostane prvotnú informáciu o tom, že môže zmeniť svoj život tým, že začne meniť svoje myslenie.  Začne na sebe pracovať a prichádzajú prvé pokroky. Druhý partner sa začne vysmievať krokom, ktoré jeho partner začal robiť. Napríklad pravidelne čítať a vzdelávať sa, založí si zošit vďačnosti, zošit snov, začne praktizovať zrkadlovú metódu, spraví si nástenku vízií a mnoho iných. Nemusí to byť vždy len partner. Môžu to byť rodičia, súrodenci, kolegovia, alebo najbližší priatelia či kamaráti. Čo s tým? Aká bude cena za váš úspech? Súhlasím, že sú to situácie, ktoré sú obalené množstvom silných emócii. Ide o najbližších.

Chcem, aby ste pochopili, že všetko je energia. Všetko na čo sa okolo seba pozriete má rovnaký základ. Energiu. Rozdiel je len vo frekvencii, ktorou táto energia kmitá. Všetko čo v živote máte, čo robíte, čo ste, kde ste a kto je vedľa vás, ste si k sebe pritiahli. Podobné priťahuje podobné. Nič nie je náhoda. Jednoducho ladíte. Ak sa jeden z partnerov začne meniť, zmení svoju frekvenciu a dochádza k rozladeniu. Výšku ceny si určujete vy sami. Cena môže byť obrovská sila lásky a trpezlivosti. Ukázať na vlastnom príklade, že život môže byť krajší. Inými slovami – nájsť cestu k zladeniu. Výška ceny môže byť aj rozchod. Stretol som sa aj s takýmto riešení. Žiadne rozhodnutie nehodnotím a ani nesúdim, ale ak mám poradiť, rozchod by mala byť posledná možnosť.

Jeden priateľ mi hovoril o spolužiakovi, ktorý mal obrovskú túžbu presťahovať sa na Nový Zéland. O tejto krajine vedel takmer všetko. Na internáte mal na stene veľkú mapu, nehovoril o ničom inom. Po škole sa oženil a nejaký čas sa nevideli. Keď sa potom stretli, kamarát sa ho opýtal na jeho študentský sen, presťahovať sa na Nový Zéland. Pousmial sa a hodil rukou.

-„Moja žena o tom nechce ani počuť.“

Môj priateľ mu povedal, že cena za úspech bude, keď presvedčí svoju ženu, aby to aspoň skúsila.

-„Viem, že nepôjde. Povedala mi to rázne a na túto tému sa už baviť nechce.“ – reagoval spolužiak.

Následne mu môj priateľ povedal ešte o jednej cene za úspech. Spolužiak to pochopil a s úsmevom povedal:

-„To je vysoká cena. Neopustím ju, pretože ju milujem.“ 🙂

Jediného človeka, ktorého môžete vo svojom živote zmeniť ste vy sami. Jedna z ďalších otázok: „Ako mám pozitívne myslieť za svojho manžela, aby prestal piť, aby si syn našiel prácu, aby sa mama uzdravila…“ Zopakujem. Na vlastnom príklade im ukážte zmenu. Nemôžete spraviť zmenu za druhého.

Vaše šťastie nezávisí od toho, čo robia iní, ale len od vašich vlastných VÝSLEDNÝCH vibrácii. A šťastie iných zase nezávisí od vás, ale len od ich VÝSLEDNÝCH vibrácii.

Citát 314 o životnej zmene

Citát 226 o životnej zmene

Ak sa nad tým poriadne zamyslíte, zistíte, že je to jedna z ďalších výhovoriek. Ak po niečom naozaj túžite – nič vás nezastaví. Keď som pracoval na mojom odchode z armády, naučil som sa vetu, ktorú som si opakoval stále dookola. „Na tomto svete a ani nikde vo vesmíre neexistuje sila, ktorá by ma zastavila.“ Z armády som odišiel. (Poznámka: V tom období bol odchod z armády dosť problematický.) K tejto téme je vhodné ešte napísať, že všetci ľudia sú vo vašom živote z nejakého dôvodu. Od vašich rodičov, až po pána, ktorý do vás nechtiac drgol v potravinách. Majú nám niečo ukázať, majú nás niečo naučiť. Nič nie je náhoda. 🙂

Tak potom kde je problém? Čo robíme zle? Kde je chyba?

3.Myšlienkové vzorce. Viac sa o nich dočítate v samostatnom článku. Po nejakom čase sa mi táto téma opäť vrátila do života v podobe stretnutí, kníh i vlastnej skúsenosti. Zmenu myslenia veľmi rád prirovnávam k záhrade. Ak začnete meniť svoje myslenie v nejakej konkrétnej oblasti – napríklad financie, musíte najprv vytrhať všetku burinu. (Myšlienkové vzorce: napr. „Ja nikdy nebudem mať dosť peňazí. Peniaze menia charakter. Nikdy nebudem úspešný. Bohatí ľudia sú zlí ľudia….“) Všetky korene je nutné vytrhať. Potom zem pekne uhladiť a následne začať sadiť nové semienka kvetín, okrasných drevín a ovocných stromov. Stále ste neskončili, pretože ako dobrý záhradník sa o svoju novú záhradu musíte starať. Semienka buriny vám do záhrady občas spadnú. Dbajte, aby sa nezakorenili a neurobili škodu.

V čase písania tohto článku čítam knihu „Sila zvykov“ od Charlesa Duhigga. Súhlasím s ňou v plnej miere. Bol som televízne dieťa. Miloval som všetko, čo bolo v televízii. Vôbec som nečítal knihy. Vôbec. Bol to hlboko zakorenený zvyk v každej mojej bunke. Keď mi niekto hovoril o knihách, bol som ako dobre nasrdená mačka. Máte predstavu, čo to so mnou robilo, keď som sa rozhodol vypnúť televíziu a čítať knihy, študovať? Bolo to fakt ťažké. Ale ja som túžil po zmene, túžil som po nových informáciách. Veril som, že zmena je možná a bol som ochotný platiť cenu. Neostávalo mi nič iné. Čítať a zavádzať do praxe. Mnohému som nerozumel, ale nevzdával som sa. Vďačnosť, zrkadlová metóda, vizualizácia, zošit snov, meditácia, afirmácie, moc slova, trpezlivosť, vytrvalosť… Všetkým som si musel prejsť. Na základe vlastných skúseností opakujem, že v niektorých prípadoch musíte ísť veľmi hlboko a zem vyčistiť aj od tých najmenších korienkov. Ak tam niečo necháte, v určitý čas to vyklíči a začne robiť šarapatu. Buďte múdri.

Dovolím si povedať, že zmena zvykov, myšlienkových vzorcov je v tejto oblasti kľúčová. Viete aké je základné motto pozitívneho myslenia? „Zmeňte svoje myslenie – zmeníte svoj život.“ Jan Cindler, etikoterapeut, ktorý pôsobí v Čechám mi povedal: „Keď u mňa sedia starší ľudia, vo väčšine prípadov to má rovnaký koniec. Rozplačú sa. Docvakne im, aké myslenie prechovávali celé desaťročia a čo to spôsobilo.“

Dobrá správa je, že každý myšlienkový vzorec sa dá prepísať. Je to len otázka času. Odporúčam, prečítajte si samostatný článok.

Nedávno som dostal zaujímavú otázku. „Viete pán Zaťko, ja som si neprešla veľkými problémami a dá sa povedať, že mám celkom fajn život, ale pochopiteľne aj ja mám sny a túžby. Chcem si ich plniť, ale nedarí sa mi v tom – kde robím chybu?“

Chápem, že aj tento článok sa môže javiť, akoby bol písaný prevažne pre ľudí, ktorí sú v nejakých „sračkách“ 🙂 , tak ako som bol pred rokmi ja. Je jedno na čom pracujete, ak použijete princípy, ktoré som tu popísal – výsledok je prakticky zaručený. Je jedno na čom pracujete, či je to veľká životná zmena, hľadáte životného partnera, chcete schudnúť alebo túžite po ceste do Paríža. Ja si vždy s úsmevom predstavujem sen alebo túžbu ako nejaký balíček, ktorý je uložený vo vesmírom sklade na poličke s mojim menom. Sen číslo 632. On je tam už pripravený. Je iba na mne, kedy mi bude doručený. Som to ja, kto dáva tomuto balíčku voľnú cestu alebo mu kladie odpor.

Možno si dávate otázku, že načo je vlastne to pozitívne myslenie – veď aj tak musím makať a niečo pre ten sen musím spraviť? 🙂 Zákon príťažlivosti vám do života pritiahne situácie, prostriedky, nápady, ľudí – jednoducho všetko potrebné, aby sa Váš sen zhmotnil, nech už je to čokoľvek. Neobjavujte – tvorte. Rozpínajte vesmír. Na vlastnom príklade ukazujte krásu vašich záhrad. Nie všetci máme rovnaké sny. A to je fantastické. Sme úžasné individuality. Niekto chce dosiahnuť veľkosť Billa Gatesa, druhí chce napríklad malú firmu s piatimi zamestnancami a poskytovať kvalitné služby, a tretí chce malý domček, krásnu rodinu a psíka. Pre vesmír sú všetky naše túžby nulová námaha a zákon príťažlivosti nám je k dispozícii, aby sme tvorili. Žasli by sme aké to je jednoduché.

4.Emócie. Ráno vstanete, prší, vy ste mrzutí a podráždení. Čo myslíte – priťahujete si do života to, po čom túžite? Pozitívne myslenie v praxi neznamená byť pozitívne naladení len tedy, keď vizualizujem. „Zákon príťažlivosti vám prináša podstatu CELKOVÉHO súčtu vašich myšlienok. Bez výnimky.“ Ako myslíte, tak sa aj cítite. Ako sa cítite, tak aj myslíte.

Emočný navigačný systém.

Pozitívne emócie

Radosť, poznanie, pocity sily, sloboda, láska, vďačnosť

Vášeň

Nadšenie, dychtivosť, šťastie

Pozitívne očakávanie, viera

Optimizmus

Nádej

Spokojnosť

Negatívne emócie

Nuda

Pesimizmus

Frustrácia, podráždenie, netrpezlivosť

Únava, vyčerpanosť

Sklamanie

Pochybnosti

Starosti, obavy

Obviňovanie

Strata odvahy, beznádej

Hnev

Túžba po pomste

Nenávisť, zúrivosť

Žiarlivosť

Pocity ohrozenia, pocity viny, pocit nehodnosti

Strach, žiaľ, depresia, zúfalstvo, bezmocnosť

Pri pohľade na ENS je vhodné položiť si otázku: „Kde sa nachádzam?“ Ak ste pozitívne naladení, dávate vášmu snu, túžbe voľnú cestu, ak ste negatívne naladení, kladiete odpor.

Mp + Ep = Sp

Pozitívne myšlienky spojené s pozitívnymi emóciami

tvoria pozitívnu skutočnosť.

Nie je možné myslieť pozitívne (Mp) a cítiť sa pri tom zle (En).  Nie je možné myslieť negatívne (Mn) a cítiť sa pri tom fajn (Ep). Inými slovami – cíťte sa fajn a vaše myšlienky budú automaticky pozitívne. To je odpoveď pre tých, ktorí sa pýtajú ako naložiť s negatívnymi myšlienkami. Na túto tému Vám odporúčam všetky knihy od Esther Hicks.

Keď venujete pozornosť niečomu, po čom

túžite, a poviete tomu „áno“, zahrniete

to do svojich vibrácii. No aj keď vidíte

niečo čo nechcete, a poviete tomu „nie“,

tiež to zahrniete do svojich vibrácii.

Na záver by som Vám chcel napísať pár slov k mojej prvej knihe. Ako som už spomínal, bol som televízne dieťa, nečítal som veľa. Mal som katastrofálnu slovenčinu a môžete mi veriť, že mi ešte stále robí problémy 🙂 (Ak ste zbadali na tejto stránke nejaké chyby – ospravedlňujem sa.)

Povedal som si, že napíšem a vydám knihu. Nemal som najmenšiu predstavu o tom, čo ma čaká a čo to všetko obnáša. Ale mal som obrovskú túžbu a odhodlanie. Na tomto svete a ani nikde vo vesmíre neexistuje sila, ktorá by ma zastavila. Do zošita snov som si zapísal svoj sen. Vizualizoval som, ako v Nitre stojím pred konkrétnym kníhkupectvom a pozerám sa vo výklade na moju knihu. Aká bola cena za úspech? Hodiny a hodiny písania, meditovania, premýšľania. Dni, týždne, mesiace. Pravidelne som vizualizoval, dokonca som si maľoval obálku knihy. Zákon príťažlivosti mi pritiahol nápady, myšlienky, prostriedky, pomoc, ľudí, priateľov – všetko. Bol to skvelý proces. Veľmi ťažko sa slovami opisujú pocity, ktoré som prežíval, keď mi z tlačiarne doručili 1000 výtlačkov prvého vydania. Mimochodom, moja vizualizácia mi nevyšla. A vôbec mi to nevadí. 🙂 Knihu som vo výklade nevidel. Ale bola v kníhkupectve uložená medzi ostatnými knihami motivačnej literatúry, hneď vedľa mojej najobľúbenejšej knihy od Jamesa Allena.

„Vo vašom živote nemôže dôjsť k ničomu,

čo by ste k sebe sami nepozvali

svojimi myšlienkami.“

Esther Hicks

Verím, že vám tento článok zodpovedal vaše otázky. Ak nie, napíšte si do zošita snov vašu otázku a požiadajte o odpovede. Vesmír to zariadi. 🙂

Pozitívne myslenie je pre mňa životný štýl, je mojou súčasťou, mojou cestou. Je to akýsi vývojový stupeň spoznania samého seba. Poznania, že som TVORCA, že som ZODPOVEDNÝ za svoj život. Do veľkej miery ovplyvnilo moje vnímanie seba samého, ľudí, sveta, vesmíru, Boha. Pomáha mi stať sa lepším človekom.

Každý má právo byť šťastný. Aj vy čo práve čítate tieto riadky. Stačí tak málo.

„Zmeňte svoje myslenie a zmeníte svoj život.“

Doplnené 8.5.2019

Na základe vašich podnetov pridávam ešte jeden postreh. Ak už máte založený zošit snov, či tabuľu vízii, je prirodzené a aj správne, že tam máte zapísaných / zobrazených viacero snov. Niektorí máte aj zoznam 101 cieľov, ktoré odporúča odborná literatúra. Pýtate sa ma, či to nie je problém, respektíve ako sa máte venovať viacerým snom naraz?

Predstavte si záhradnú hadicu, s ktorou polievate kvety alebo zeleninu. Ak je hadica v poriadku, tak na konci hadice je rovnaký tlak vody, ako na jej začiatku. Aký je vstup, taký je aj výstup. Ak urobíte do hadice niekoľko menších dierok. Aký bude tlak vody na konci hadice? Podobné to je aj s prácou na vašich snoch či túžbach. Nevravím, že sa máte venovať len jednému snu alebo túžbe. Vravím, že je to o energii, ktorú venujete určitému zámeru. Opakujem, aký je vstup, taký bude výstup.

Jedna moja kamarátka pracovala na zmene v práci. 2x denne vizualizovala:

-chodí do práce autom,

-chodí do práce dobre oblečená,

-prichádza z práce a mama ju víta s otázkou: „Ako bolo?  S úsmevom odpovedá: „Perfektne!“

Vo svojej vizualizácii vôbec neriešila konkrétnu práca, nadriadených, plat – len finálny výsledok. Spokojnosť, úspech, pohodlie, finančné zabezpečenie… Po dvoch týždňoch poctivej vizualizácie dostala nápad na vypracovanie projektu, ktorý následne aj zrealizovala a predostrela ho svojmu nadriadenému. Zdvojnásobili jej plat. 🙂 Buďte múdri a kreatívni. Vyplatí sa to.

Majte sa fanfárovo. S úctou Miroslav Zaťko

Foto: www.pexels.com, Miroslav Zaťko
forum Komentáre (18 komentárov)

Zdravím všetkých čitateľov-pisateľov,aj autora článku.
Skúsim to zjednodušiť-makám na sebe,(meditujem,čítam vhodnú literatúru,ked treba bez problémov držím diétu,prípadne pôst,Intenzívne hľadám prácu-už Rok,a nevzdávam to napriek nie najlepšiemu zdravotnému stavu-ale čo je moc,je moc.Živnosť kvôli zdraviu padla,dlhy mám na všetkých frontoch-hrozia exekúcie,zázrakom bývam v prenájme a nie na ulici,na prežitie a záchranu som si popožičiaval peniaze-niečo ako úver na úver-ale ani pri najväčšej snahe stále nemám príjem-stále a opakovane zažívam takúto a pod.situáciu-ak nečakane spravím pohovor a môžem sa zamestnať,práve vtedy sa napr náhle,z hodiny na hodinu musím vysťahovať,ak sa presťahujem(z toho provizória inde),už ma naháňajú nebankovky a poisťovňa a iní veritelia-požičiam si teda peniaze na nájom,lebo pýtajú kauciu a tak idem cez agentúru na podradnú brigádu,kde platia málo,ale trebárs po týždni-nestačí to však nato,aby som zaplatil požičaný peniaz a aj sa najedol a vybavil akútne zubára-tak pokiaľ sa dá,kamarát ma na chvíľu dočasne založí a ja idem na pohovor na celkom slušne platenú prácu-prejdem,ale nástup je až o dva týždne-ale ja opäť potrebujem zaplatiť,lebo pokračuje kolotoč vyhrážok,penalizácií atd a to s okamžitou splatnosťou a platnosťou atd,atd.,tak sa opäť vrhnem na brigádu ,čo ale nestačí pokryť ani bežné náklady…………zacyklená,zreťazená situácia-ako von,ked nevidím východisko?Už je toho dosť,aj na kredit mám požičané,ale zas nemám čo do úst……………………..Každá rada dobrá,lebo už mám naozaj dosť…..Vďaka za odpoved

Oplatí sa veru prečítať do konca👍🏻😊výborný článok, ďakujem, dnes som sa zas aj vďaka nemu posunula o krok ďalej 😊všetko dobré prajem a vždy úsmev na tvári😉

velmi dobrý článok ja som tiež v období ked sa mi zrutil moj celý svet a tiež už nie som mladá prišla depka ktorá ma dala na samé dno pomaly sa z toho dostávam učim sa myslieť pozitívne celý moj doterajši život bol negativny ked som aj začala byť pozitívna tak sa stalo niečo čo ma zase zrazilo dole a nebolo to raz a ani dvakrát bolo to nezpočetnekrát ale bojujem dalej a chcem byť šťastná a chcem aby konečne záležalo aj na mne niekomu ako mne záleži na ludoch

Ahoj Mirko,
ďakujem za tento krásny článok.
Číta sa s ľahkosťou a za stáleho pritakávania typu “ no presne“, „jéj , asi tým myslel mňa“ a podobne :-😀😀😀
Ale človeka ten článok aj potešil, že nie je sám , ktorý niekedy “ zbehne“ z tej správnej cesty pozitívnych myšlienok a že je to vždy o tom, čomu venujeme energiu a čas ,to sa nám vráti.
Určite si tento článok vytlačím a hrubo vyznačím myšlienky, ktoré sa ma hlboko „dotkli“ , aby som prešla od slov k činom 😀
ĎAKUJEM a prajem veľa splnených snov 😀😀😀

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.