Rozhodnutia

5/5 - (8 votes)

Článok bol aktualizovaný 20.10.2019

Každý deň stojíte pred mnohými rozhodnutiami. Vo väčšine prípadov sú to menšie, zdanlivo malicherné rozhodnutia. Kúpiť dnes rožky alebo chlieb? Obliecť sa do práce ležérne alebo seriózne? Pôjdeme alebo nepôjdeme dnes večer do kina? A podobné. Čas od času musíme riešiť aj väčšie voľby, ktoré môžu ovplyvniť väčší časový úsek. Pracovné, rodinné, komunitné i osobné rozhodnutia. No a potom sú tu veľké životné rozhodnutia, ktoré môžu ovplyvniť celý náš život. Poznáme to všetci. Niektorými prejdeme s ľahkosťou, iné nás potrápia. Pridajú nám vrásky na tvári, či šediny na hlave. Potrebujeme na ne čas, občas aj radu od blízkych.

Citát 273 o rozhodnutí

 

Pravda je taká, že každé rozhodnutie, podčiarkujem každé, zdanlivo ľahké či náročné, má v konečnom dôsledku vplyv na smerovanie nášho života.

To, že sa rozhodujeme je znakom slobodnej vôle, ktorá je naším prirodzeným právom i darom zároveň. Som presvedčený, že na svete vám vedia zobrať prakticky všetko až na tento dar. Slobodne sa rozhodnúť. Aj tým sa líšime od ostatných foriem života.

Je publikovaný príbeh novinára z USA, ktorý túžil urobiť rozhovor s väzňom odsúdeným na trest smrť. Táto téma ho dlhodobo lákala. Žiaden omyl. Jasné dôkazy, odsúdený sa dokonca k svojim činom priznal. Snaha novinára nevyšla naprázdno a podarilo sa mu rozhovor dohodnúť. Na záver rozhovoru sa novinár spýtal:

-„Prečo to zašlo tak ďaleko, že ste spáchal tieto zločiny, za ktoré vás nakoniec odsúdili na trest smrti?“

-„A čo ste čakal? Žili sme na okraji spoločnosti, obaja rodičia ma bili, boli alkoholici. Nemal som žiadne vzdelanie, nemal som čo jesť. Čo ste čakali, že zo mňa bude?!“ odpovedal väzeň.

Keď novinár pripravoval rozhovor, dozvedel sa, že odsúdený má brata – dvojča, ktorý žije na opačnej strane USA a je úspešný lekár. Šok! Dohodol si s ním stretnutie, vysvetlil mu, že robí rozhovor s jeho bratom a zaujíma ho aj jeho názor. Lekár ochotne súhlasil a po dlhom rozhovore sa ho novinár opýtal:

-„Ako ste to dokázal, že vy ste uspel?“

-„A čo ste čakal? Žili sme na okraji spoločnosti, obaja rodičia nás mlátili, boli alkoholici. Nemali sme žiadne vzdelanie, nemali sme čo jesť. Ja som sa ROZHODOL, že takto žiť nechcem!“

Jeden sa rozhodol vzdať to, druhý sa naopak rozhodol vzoprieť. O to viac je to fascinujúce, že išlo o jednovaječné dvojičky, ktoré mali rovnakú štartovaciu čiaru, rovnaké podmienky. Rozhodnutia, ktoré ovplyvnili ich život. Pozitívne i negatívne.

Ach tie rozhodnutia.

Ach tie rozhodnutia.

To čo ste dnes, to nie ste vy. Je to výsledok vášho myslenia a nespočetného množstva menších či väčších rozhodnutí, ktoré ste spravili včera, pred týždňom, mesiacom, či tromi rokmi.

Všetko sa sčítava. Doslova ste produktom vašich vlastných myšlienok a činov.  Je to jednoduché a zároveň sa vraciam k základnému mottu pozitívneho myslenia: „Zmeň svoje myslenie, zmeníš svoj život.“ Je veľmi pravdepodobné, že keď zmeníte svoje myslenie, zmenia sa aj vaše rozhodnutia a následne aj činy.

Zrejme sa zhodneme na jednej zásadnej otázke : „Čo mám urobiť preto, aby som sa správne rozhodol?“

Citát 496 o rozhodnutí, čo chcete.

Intuícia.

Intuícia nie je nič mystické. Žiaľ, niekedy sme tak zaneprázdnení a sme vo veľkom hluku, že nie sme schopní počuť naše vnútorné múdrosti. Intuícia mimochodom nie je len záležitosťou žien, máme ju všetci  a je vlastne prvou odpoveďou na otázku „Ako na to, ako sa správne rozhodnúť?“ Stíšme sa, počúvajme svoju vnútornú múdrosť.

Súbežne prechádzam na meditáciu. Rovnako nám vie byť nápomocná pri rozhodovaní. Ide ruka v ruke s intuíciou, pretože ak s ňou začíname pracovať a doposiaľ sme ju tlmili, je potrebné byť prinajmenšom ticho! O tom, že meditácia vám pomôže aj v iných oblastiach, snáď niet žiadnych pochýb 😊

Nie je to tak dávno, čo som robil rozhovor so speváčkou Vandou, ktorá sa rozhodla odísť tvoriť a žiť až do ďalekej Argentíny. Zaujímalo ma, či jej intuícia pomohla pri rozhodovaní odísť do Argentíny a či sa ňou riadi často. Na obe otázky som dostal kladnú odpoveď. Ak s ňou totiž bojuje, ide to z kopca.

Správne otázky Vám pomôžu v rozhodovaní.

Správne otázky Vám pomôžu v rozhodovaní.

Položte si správne otázky.

Dodajú vám odpovede, silu, odvahu, inšpiráciu k tomu, aby ste sa správne rozhodli. Úprimnosť k sebe samému je kľúčová.

Môžete si klásť aj tieto otázky:

Toto rozhodnutie ma priblíži k tomu, aby som žil svoj vysnívaný život alebo ma oddiali?

(Najprv treba mať jasno po čom túžim 😊)

Toto rozhodnutie mi prinesie krátkodobý alebo dlhodobý úžitok?

(Dám si večer k TV chipsy? 😊)

Toto rozhodnutie dodá silu mne alebo druhým?

(Pôjdem na vysokú školu, ktorá ma vôbec nebude napĺňať, ale uspokojím túžbu mojich rodičov, aby som bol…?)

Je moje rozhodnutie symbolom viery alebo strachu?

(Prijať ponuku nadriadeného na prevzatie určitého projektu?)

Podobných otázok si môžete napísať desiatky. Odpovede na viaceré z nich vám môžu pomôcť správne sa rozhodnúť.

Rada priateľov.

V roku 2010 som sa v Bratislave zúčastnil prednášky Jacka Canfielda. V jednej časti hovoril o tom, že je dobré ak si napíšete všetky svoje sny. „Napíšte si aj 100!“ Fascinujúce. A potom ma zarazil, keď pokračoval:

„O svojich snoch povedzte čo najviac ľuďom, pretože nikdy neviete, kto vám so splnením vášho sna môže pomôcť.“

V roku 2013 som bol spoluorganizátorom seminára za účasti Pierra Franckh. Rovnako aj Pierre hovoril o snoch. Na rozdiel od Jacka Canfielda radil, aby sme o našich snoch nehovorili a nechali si ich pre seba. Celý deň som nad tým rozmýšľal a večer som sa Pierra spýtal ako to myslel, pretože Jack radí presný opak?

Pierre Franckh

Pierre sa pousmial a vysvetlil mi, že je veľmi dôležité dobre si premyslieť komu o svojich snoch povieme. 

„Ak si si na 120 percent istý, že dotyčný človek ťa podporí a pomôže ti v dosahovaní tvojho sna, za ním priam utekaj. Ak tú istotu nemáš, radšej si to nechaj pre seba.“

Pri procese rozhodovania si dovolím povedať, že je to rovnaké. Prosím berte do úvahy, že všetci sme jedinečné individuality a prežívame svoj osobitý príbeh z nášho uhla pohľadu. 100 ľudí = 100 názorov. Vo finále sa aj tak budete musieť rozhodnúť vy a znášať následky. Pozitívne či negatívne.

Citát 435 o rozhodnutí

Modlitba.

Nech už veríte čomukoľvek, úprimná modlitba za odvahu, silu a múdrosť pri rozhodovaní urobí svoje. Pochopiteľne, bez viery je to strata času a energie. Pozor! Nepíšem modlitba za vedenie pri rozhodovaní. 🙂

Na záver

Už veľmi dlhú dobu si všímam, že pre ľudí je veľmi neprijateľné priznať si fakt, že si ovplyvňujú svoj život tým ako myslia, ako sa cítia, ako konajú. „JA SOM ZODPOVEDNÝ ZA SVOJ ŽIVOT.“ Verte mi, pre mnohých je to nepredstaviteľné. Vždy je jednoduchšie hodiť vinu na rodičov, partnera, šéfa, vládu, Boha….

Každý čin, hoci sa zdá bezvýznamný, má svoje následky. Aj keď si myslíme, že nám niečo prešlo bez povšimnutia, vesmír neoklameme a hlboko vo svojom vnútri ani sami seba. Životný krach sa neudeje cez noc. Životný krach je nevyhnutným výsledkom množstva chybných úsudkov a zlých rozhodnutí. Pochopiteľne aj v opačnom garde, úspech nie je vecou náhody či jedného vydareného dňa. Je to výsledok mnohých drobných či väčších rozhodnutí. Zobrať život do svojich rúk je prejavom sily, odvahy a odhodlania. „Ja som zodpovedný…“

Nech už použijete akúkoľvek metódu (berte do úvahy, že tu nie sú uvedené všetky) podstatné je uvedomenie, že na každej voľbe záleží! Pravda je taká, že buď kráčate dopredu alebo cúvate. Tretia možnosť neexistuje! Váš vonkajší svet je verným zrkadlom vášho vnútorného sveta. Zmeňte svoje myslenie – zmeníte svoj život.

Foto : https://www.pexels.com/

Článok je inšpirovaný knihou „Správne otázky“ od Debbie Ford – Ďakujem 🙂

 

forum Komentáre (0)
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.