Rozhovor s Dr. Jozefom Čuhom

5/5 - (7 votes)

Článok bol aktualizovaný 27.3.2017

Rozhovor s Dr. Jozefom Čuhom o jeho novom projekte SILVER START UP (www.silverstartup.sk) . Aj Vy patríte k tým, ktorí sa dožili vekovej hranice 50 rokov a nedarí sa vám zohnať si prácu, alebo máte vo svojom okolí blízkych ľudí vo veku 50+ a oni sú tiež nezamestnaní? Do dôchodku je ďaleko, šanca zamestnať sa je skoro nulová. Možno máte, či oni majú nápad, dávny sen, ktorý by chceli zrealizovať a chýba im odvaha, financie, podpora i skúsenosti. Projekt Silver Start Up je šancou všetko zmeniť. Napríklad H. D. Sanders zakladateľ reťazca KFC začal podnikať práve po päťdesiatke.

1.Jozef, kedy sa zrodila prvá myšlienka spustiť projekt SILVER START UP?

Prvá myšlienka bola niekedy v polovici roku 2015 a nebola úplne moja, pretože podobné projekty už vo svete existujú. Budem konkrétny, celý život sa zaoberám vzdelávaním ľudí a personalistikou. Pracujem s mnohými kategóriami ľudí. Ale dve sú naj rizikovejšie. Absolventi stredných a vysokých škôl, ktorí majú problém nájsť si prácu. Tejto skupine ľudí pomáha aj štát organizovaním rôznych vzdelávacích kurzov a podporou zamestnávateľov. A druhú kategóriu tvoria ľudia po päťdesiatke, ktorým sa už podpory nedostáva. Tu vidím priestor na realizáciu, pretože po týchto ľuďoch už nie je dopyt na trhu práce. V hľadáčiku zamestnávateľov sú potenciálny zamestnanci maximálne vo veku 40 rokov. Na mieste je otázka, čo s týmito ľuďmi? Faktom je, že ľudia po 50 vedia veľa vecí – vyrábajú a vylepšujú nástroje pre domácnosť a záhradu, varia, pečú, majú veľa užitočných nápadov. A napriek tomu nevedia, ako s týmto naložiť a využiť vo svoj prospech. Mnohým chýba odvaha, financie a veľa iných faktorov, ktoré im bránia v podnikaní. Práve projekt SILVER START UP im môže pomôcť napríklad začať s podnikaním.

2.Je na Slovensku situácia s ľuďmi 50+ naozaj taká kritická?

Pre tých, ktorí prácu majú, až taká kritická nie je. Snažia sa maximálne splniť požiadavky zamestnávateľa aj v tomto veku. Iné je, keď sú z rôznych dôvodov vyradení z pracovného procesu a dostanú sa na úrad práce. V mnohých prípadoch je to šoková situácia. Nevedia čo s tým a zároveň si uvedomujú, že do dôchodku je ešte ďaleko, napríklad 10 -12 rokov. Mnohí pracovali celý život v jednej maximálne dvoch firmách a nemajú odvahu a skúsenosti ako sa predať na trhu práce a presvedčiť zamestnávateľa, že sú schopní zvládnuť danú prácu. O vlastnom podnikaní neuvažujú takmer vôbec. A tu je priestor pre nás, môžeme im pomôcť.

Ilustračné foto01

Ilustračné foto 01

3.Ako projekt SILVER START UP v praxi funguje? Konkrétny príklad – pani po 50 je prepustená z práce, začne si teda hľadať prácu, ale aj kvôli veku sa jej nedarí. Jej koníčkom je pečenie zákuskov a iných dobrôt. Nejakým spôsobom sa dozvie o projekte SILVER START UP a začne uvažovať o vlastnej malej cukrárni. Čo musí urobiť, aby sa jej nápad zrealizoval?

Celý systém je veľmi jednoduchý. V prvom rade je potrebné prihlásiť sa na stránke www.silverstartup.sk a zaregistrovať sa. Stránka je jednoduchá a prehľadná, takže prácu s ňou zvládnu aj tí menej zdatní užívatelia počítača. Potom treba svoj projekt prihlásiť a vybrať si jednu z ôsmych kategórií. Projekt SILVER START UP je založený aj na multigeneračnom prístupe. Očakávame, že do projektu sa zapoja viacerí členovia rodiny a podporia nositeľa myšlienky, napríklad zdieľaním na facebooku. Ale garantom konkrétneho podnikateľského zámeru musí byť človek 50+. V prípade, že sa nenájde podpora rodiny a známych, je schopný pomôcť náš tím. Vycestujeme za uchádzačom o projekt, pomôžeme s registráciou, odfotíme jeho aj jeho výrobky a projekt spropagujeme. Zároveň pomôžeme s rozpočtom, samozrejmosťou je poradenstvo. Radi by sme využívali aj e-mailovú komunikáciu s uchádzačom, pretože všetkých navštíviť nemôžeme. Opakujem, našou primárnou myšlienkou je, aby sa zapojili aj iní členovia rodiny. Následne projekt uverejníme na našej stránke a každý koho zaujme, môže naň prispieť minimálne sumou 10 EUR.

„Naším záujmom je, aby bolo čo najviac projektov úspešných.“

4.Je časovo obmedzená podpora konkrétneho projektu, napríklad 6 mesiacov?

Odporúčame 3 – 6 mesiacov, v krajnom prípade 1 rok.

5.Pokiaľ sa rozhodnem prispieť, získam niečo aj ja?

Áno, ale závisí to od konkrétneho projektu. Ak by si prispel pani z nášho modelového príkladu, môžeš získať zľavu na prvú objednávku zákuskov. Takzvané odmeny za príspevok sú v réžii projektanta a závisí od jeho rozpočtu a rozhodnutia. Odporúčame 50% zľavu, aby sme prispievateľov motivovali.

Ilustračné foto 02

Ilustračné foto 02

6.Je poskytnutie zľavy alebo iného benefitu podmienkou? 

Nie, nie je, tak ako som povedal, je to silný motivačný efekt a je  to  výhodné, pretože aj touto formou môžu uchádzači zaujať.

7.Na koho bankový účet peniaze putujú a aký je postup po vyzbieraní požadovanej sumy? 

Finančné príspevky sa posielajú na účet SILVER START UP, kde má každý projekt svoj vlastný „podúčet“ a až po vyzbieraní stanovenej sumy projektu sa peniaze odovzdajú garantovi projektu – tomu, kto projekt vymyslel. Presné podmienky fungovania celého systému, ktoré sa dotýkajú tvorcu projektu aj prispievateľa, sú uvedené na našej stránke www.silverstartup.sk, v sekcii „Ako to funguje“. Naším záujmom je, aby bolo čo najviac projektov úspešných. SILVER START UP je aj sociálny projekt, a takto by ho mali vnímať aj prispievatelia. Odovzdaním vyzbieranej sumy, naša pomoc nekončí. Ak budú mať garanti projektov záujem, môžu svoje výrobky a služby ponúkať aj prostredníctvom nášho e-shopu.

„Sme presvedčení, že ľudia 50+ sú veľmi zaujímaví a nemalo by sa na nich zabúdať.“

8.Čo v prípade, že sa požadovaná suma nevyzbiera? 

V prípade, že sa nevyzbiera požadovaná čiastka, čiže projekt je neúspešný, tím Silver Start up preberá zodpovednosť a rozhodne, čo ďalej s doposiaľ vyzbieranou čiastkou. Napríklad sa vyzbiera  40% z celkovej čiastky. Ako s tým naložíme? Spôsoby sú dva. Peniaze aj tak pošleme projektantovi v prípade, že ide o človeka, ktorý spadá do kategórie sociálneho aspektu pomoci, čo  bude  mať výrazný sociálny charakter. Vtedy je našou úlohou zistiť, či daný človek je v situácii, kedy sociálnu pomoc potrebuje. Druhý spôsob je, že peniaze využijeme na doplatenie iného života schopného projektu, kde sa tiež nepodarila vyzbierať požadovaná čiastka (napríklad chýba už len 10% a stanovený čas na vyzbieranie už vypršal). Tam musí byť zase garancia, že daný projekt sa naozaj rozbehne. Tak ako sme hovorili v predošlej časti, prispievatelia si musia byť vedomí, že ich príspevok na konkrétny projekt vo finále môže byť použitý na úplne iný projekt, ale pripomínam, všetky podmienky nájdete na našej stránke.

9.Ako sa darí podobným projektom vo svete? 

Takéto a podobné projekty fungujú, nie sme žiadni hrdinovia, ktorí hovoria že vymysleli niečo prevratné. „Crowdfunding“ – financovanie skupinou je vo svete veľmi rozšírené a niektoré existujú už aj na Slovensku i u našich susedov v Českej republike. Napríklad tam vznikol jeden zaujímavý projekt. Skupina mladých ľudí sa rozhodla, že na Trabantoch obíde celý svet. Na tento projekt vyzbierali asi 2.500.000 CZK a naozaj obišli celý svet. Počas tejto cesty natočili veľa filmového materiálu, napísali knihy, chodia po prednáškach a stalo sa to zdrojom ich príjmu.

Takže podpora mladých?

Nebolo to vekovo obmedzené, ale čo sa týka podpory ľudí 50+, taký na svete nie je (aspoň nemáme tú vedomosť)  – sme unikát. Uvedomovali sme si, že oproti iným spoločnostiam máme hendikep, pretože pracujeme s obmedzenou skupinou ľudí. Napriek tomu sme  do toho išli. Sme presvedčení, že ľudia 50+ sú veľmi zaujímaví a nemalo by sa na nich zabúdať. Navyše, do nášho systému sa môže prakticky prihlásiť hocikto, ale garantom projektu, musí byť človek vo veku 50+. Tak ako som hovoril na začiatku, boli by sme radi keby to bolo multigeneračné.

„Dávam do toho celú svoju osobnosť, svoje meno i svoju históriu.“

Ilustračné foto 03

Ilustračné foto 03

 

10.Aká je Tvoja úloha v celom procese a ako chceš využiť svoje skúsenosti z oblasti psychológie, pozitívneho myslenia, školení i personalistiky. 

Som zakladateľ tejto Crowdfundingovej platformy, nesiem 100% zodpovednosť za jej realizáciu. Možno padne aj otázka: „Čo sa stane s tými peniazmi všetkých prispievateľov?“ Uvedomujem si, že je to veľmi citlivá téma a hlavne u nás sú ľudia opatrní v tom, kam posielajú svoje peniaze. Dávam do toho celú svoju osobnosť, svoje meno, svoju históriu a som garantom toho, že všetky peniaze skončia tam, kde majú skončiť a nebudú zneužité. Všetky informácie o mne sú uvedene na stránke. Nie sme žiadna anonymná organizácia a z môjho pohľadu to nie je jednoduché, pretože si uvedomujem celú zodpovednosť. Samozrejme do celého projektu vkladám aj moje skúsenosti zo všetkých oblastí, ktoré si spomenul – a nie je ich málo.

V tomto čase mám už prvé stretnutia propagačného charakteru, ale aj stretnutia  so zaujímavými ľuďmi, ktorí nápady majú a nevedia ich zrealizovať. Najlepšie na tom je to, že títo ľudia nemajú čo stratiť. V najhoršom prípade stratia hodinku tým, že sa zaregistrujú na našej stránke a založia projekt. Potom ešte môžu svojmu projektu robiť osobnú reklamu, či už na sociálnych sieťach alebo iným, pre nich vhodným spôsobom. Všetko začína až vtedy, keď je projekt úspešný a peniaze sa vyzbierajú. Aj tu sme pripravení pomôcť.

11.Kto všetko je v projekte zainteresovaný, určite to nie je len o Tebe? Ako ťa tak počúvam, je to dosť práce. Je perspektíva, zamestnať sa u Vás? 

Zatiaľ sme traja. Prizval som k sebe odborníka na IT a dizajnéra. Práve náš dizajnér je mladý muž, ktorý študuje masmediálnu komunikáciu. Je autorom našej stránky, celý tento projekt predstavil ako ročníkovú prácu na vysokej škole a zožal veľký úspech zo strany spolužiakov i profesorov.

Uvedomujeme si, že všetka práca bude nesmierne náročná. Schvaľovanie (pevne verím) desiatok projektov – čo sú aj úskalia. Nemáme záujem podporovať projekty, ktoré budú mať za cieľ niekoho urážať a pod. Dávame si dvojdňovú lehotu na schválenie projektu. Ak neschválime projekt, buď požiadame o dopracovanie, alebo odmietneme projekt uverejniť. Potom nás čaká mnoho, mnoho administratívnej práce, zisťovanie, každý projekt bude mať svoju databázu prispievateľov, písanie blogov – je toho naozaj dosť. Vieme si predstaviť tím okolo 10 ľudí, ktorí budú musieť v krátkej dobe naskočiť do celého procesu. Keďže je to internetová záležitosť, nie je nutné mať v súčasnosti kanceláriu a všetci spolupracovníci môžu mať home office.

Ešte nás láka jedna skutočnosť. Môže sa stať, že sa nájde projekt, na ktorý sa vyzbierajú peniaze a tvorca projektu z rôznych dôvodov nebude chcieť projekt spustiť, napríklad stratí odvahu. Vtedy sa môže stať, že s jeho súhlasom, SILVER START UP tento projekt prevezme a spustí ho pod svojou značkou, s čím bude spojená ďalšia práca.

Logo Silver Start Up

Logo Silver Start Up

12.Aké máte najbližšie plány do budúcnosti? Reklamy, propagácia do konca roka? 

V súčasnej dobe máme postavený „obchodný dom“ a teraz je našou úlohou osloviť čo najviac ľudí (partnerov) a dať im vedieť, že sme pre nich „obchodný dom“ postavili. Presvedčiť ich, aby svoj tovar, služby ponúkli v našom „obchodnom dome“. Momentálne je veľmi dôležité, aby ľudia v čo najkratšom čase uverili tomuto projektu, našli odvahu, chuť a zaregistrovali svoje nápady, myšlienky, dávne sny. Inými slovami, aby bolo v „obchodnom dome“ čo najviac tovaru a služieb.

Máme už pripravené úžasné stolové lampy, osvetlenie miestností, ale aj témy vtipného charakteru, ktoré zatiaľ nechcem prezrádzať. A potom (predpokladáme začiatkom roka 2017) spustíme masívnu kampaň pre prispievateľov.

13.Čo sa týka podpory, máš prisľúbené aj nejaké známe osobnosti? 

Zatiaľ nie, ale aj čitatelia tohto článku môžu pomôcť, budeme veľmi radi. Osobne poznám veľa ľudí z oblasti médií, športu i politiky, ale musíme nájsť osobnosť, ktorej bude táto téma blízka – stotožní sa s ňou a pre nás je ideál, keď bude vo veku práve 50+. Pracujeme na tom a z pohľadu propagácie by to pomohlo.

14.Teraz odbočím. Vidím, že Ťa to celého pohltilo. Čomu sa ešte venuješ? 

(Smiech) Nie som pohltený ešte úplne. Úprimne som čakal, že to pôjde rýchlejšie, ale vyriešiť všetky detaily bolo naozaj náročné, zabralo to veľa času a dnes je projekt hotový na 95 % – 99 %. Úplne pohltený budem, keď sa to naplno rozbehne.

Stále sa venujem personalistike – vyhľadávaniu ľudí pre firmy, vzdelávaniu, rád by som urobil upgrade moje prvej knihy „Posolstvo úspechu“. Kniha bola vydaná v roku 2005 – 2006, čiže 10 rokov. Chcem ju obohatiť o nové poznatky a skúsenosti.

No a posledná vec – tento mesiac idem do dôchodku (výbuch smiechu), čo je pre mňa až nepredstaviteľné. Vôbec sa za dôchodcu nepokladám.

Posolstvo úspechu

Posolstvo úspechu

15.Vrátim sa k personalistike. Keďže pracovne navštevujem viaceré firmy, všade počúvam, že  nájsť dobrých ľudí je naozaj problém. Aký je Tvoj názor? 

V minulosti (pred pár rokmi) keď som obsadzoval nejakú pozíciu, prišlo mi zhruba 70 – 100 žiadostí (životopisov). Reálne žiadosti, respektíve ľudia, s ktorými sa dalo naozaj pracovať bolo zhruba 20%. Čiže zo 100 to bolo 20. V súčasnosti mi príde len 20 žiadostí! Čo znamená, že 20 % sú 4! A vybrať z tohto počtu je zložitejšie, ale dá sa to. Samozrejme je to aj o práci s týmito ľuďmi, či z mojej strany alebo zo strany konkrétneho zamestnávateľa.

A ako to vidím, kam to speje? Myslím si, že firmy budú musieť radikálne zmeniť spôsob práce s ľuďmi. Nielen niečo očakávať, ale aj niečo dať. A jeden z benefitov je systém vzdelávania. Ľudia musia cítiť, že vo firme môžu rásť, po odbornej, ale aj po osobnostnej stránke. Samozrejme tam musí byť symbióza. Zamestnanec musí pochopiť, že aj on môže niečo dať a má ochotu sa vzdelávať.

Ďalej sa musí zmeniť prístup manažmentu – vzdelávanie sa týka aj ich, systém odmeňovania (variabilná zložka, benefity). Napríklad aj odmeňovanie za to, že chcem rásť vo svojej profesii. Stretávam sa s prípadmi, že  ekonómovia za posledné roky neprečítali ani jednu knihu alebo  štúdiu o ekonómii. Myslia si, že všetko vedia a nemajú sa čo učiť. Viete, keď idete na školenie z vlastnej iniciatívy, je to úplne iné, ako keď Vás pošle na školenie firma. Vtedy ich zaujímajú len dve veci, kedy bude prestávka a čo bude na obed. Keď si platíte školenie sami, tieto dve veci Vás už až tak nezaujímajú.

16.Keď hovoríš o vzdelávaní, čo si čítal naposledy Ty? Prípade nám povedz, ktoré dve – tri knihy boli pre Teba pamätné, alebo Ťa výrazne ovplyvnili? 

Teraz čítam knihu „Modré zóny“, Je pár zón na svete, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku. Vedci robia analýzy, prečo to tak je. Sardínia, Okinawa, California (okolo San Diega)… Okrem stravovania a vzťahov, veľký dôraz kladú na ich spôsob myslenia. Veľmi zaujímavá kniha.

No a k ďalšej časti Tvojej otázky. Základná kniha „Sila pozitívneho myslenia“ od N.V.Peala, ktorá je podľa mňa bibliou pozitívneho myslenia. Všetky knihy od D. Carnegieho. Kniha, ktorá je akýmsi návodom ako žiť „Ťažké časy netrvajú večne, vytrvalý človek ich prekoná“ od Roberta Schullera. Ďalšou je úžasná kniha „Prebuď sa a ži“ od D. Brandeovej, ktorá bola napísaná v roku 1936! V súčasnosti bola obnovená. Potom nahrávky od E.Nightingale – je toho naozaj veľa.

17.Posledná otázka pre všetkých, s ktorými budem robiť rozhovor. Tvoje posolstvo pre čitateľov stránky www.pozitivnemysliet.sk?

„Pozitívne myslenie nie je všeliek na všetko, ale úžasne sa s ním žije.“

A keď si myslíte, že myslieť pozitívne je ťažké. Tak naozaj ťažké je to, keď Vám krava stupí na nohu. (smiech). Prečítajte si moju druhú knihu „Pozitívne myslenie nebolí“

Ďakujem za rozhovor.

Ak Vám odpovede na tému SILVER START UP nestačili, poprípade máte ďalšie otázky, neváhajte navštíviť stránku https://silverstartup.sk/sk/ a opýtajte sa priamo Dr.Jozefa Čuhu. V prípade, že Vás zaujímajú otázky v oblasti pozitívneho myslenia alebo personalistiky navštívte stránku http://www.cuha.sk/

forum Komentáre (1)
message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.