Rozhovor s Marcelou Líškayovou

4.9/5 - (14 votes)

Článok bol aktualizovaný 27.3.2017

Inšpiratívny rozhovor s atraktívnou a úspešnou podnikateľkou Mgr. Marcelou Líškayovou, ktorý budete pravdepodobne čítať s otvorenými ústami. Keď som si pripravoval prvotný zoznam osobností, s ktorými urobím rozhovor, Marcelka bola na prvých priečkach. Pre jej obrovskú vyťaženosť sa to podarilo až o 7 mesiacov. A čím bude rozhovor jedinečný? Marcelka dokázala obrovské veci napriek svojmu hendikepu – má totiž amputovanú pravú nohu. Šokujúce? To bude až potom, keď si prečítate tento rozhovor.

V roku 2011 som nastúpil do spoločnosti DELUX s.r.o. ako začínajúci obchodník. Služobne starší kolega mi odovzdával niektorých svojich zákazníkov formou osobnej návštevy. Spoločnosť LIMAX LM s.r.o. nebola výnimkou – až na jeden rozdiel. Pred návštevou ma kolega upozornil, že konateľka spomínanej spoločnosti nemá nohu. Hlavou mi rýchlo preblyskol kurz slušného správania, ale aj tak som nevedel ako budem reagovať. Stretnutie sa nepodarilo, nakoľko konateľka nebola prítomná. Preto ma budúca návšteva čakala už bez kolegu. Budem úprimný, moja predstava o Marcelke bola nasledovná. Nízka zhrbená pani na vozíčku, niekde v kancelárii za počítačom.

Nahlásil som sa na stretnutie. Prvé prekvapenie – veľmi príjemný, veselý hlas. To som ešte nevedel, čo ma čaká. Prišiel deň návštevy a ja som si v hlave prehrával rôzne scenáre ako budem reagovať.

Otvoril som vstupné dvere a spoza stola o barlách doslova priskákala mladá žena. Blondína, dlhé vlasy, veľké oči, štíhla ako prútik a teraz pozor – minisukňa, z ktorej „išla“ len jedna noha. 🙂 Vtedy som túžil vidieť svoj výraz.

Dnes sme už s Marcelkou priatelia, našli sme mnoho spoločných tém vrátane pozitívneho myslenia, ktorému sa dlhodobo venuje. Aj vďaka nemu je dnes tam, kde je.

1.Marcelka, ako vnímaš môj prvotný pohľad na Teba? 🙂

Mirko, ty si na mňa od prvej chvíle pôsobil veľmi seriózne. Presne takto si predstavujem obchodného zástupcu. Príjemný, milý, usmievavý a hlavne nevtieravý. 🙂 Veľmi ma pobavilo opísanie nášho prvého stretnutia z tvojho pohľadu, lebo si jeden z mála ľudí, ktorý nebol vôbec prekvapený a nevyvaľoval si oči ako keby som bola „Majka z Gurunu.“ Alebo len dobrý herec? 🙂

Ďakujem.

2.Vráťme sa na chvíľu do minulosti. Porozprávaj nám čo sa Ti vlastne stalo a kedy?

Je to už viac ako 20 rokov, čo mi amputovali nohu a dôvodom bola diagnóza osteosarkóm femoris t. j. zhubný nádor na pravom stehne.  Bola som viac ako rok v nemocnici, ale som šťastný človek, lebo som tu a mám len jedno malé znamienko krásy.

3.Ak si dobre spomínam, tak si mi hovorila, že v tom čase sa záhadne stratila dokumentácia o Tebe a neskôr si sa dozvedela, že si bolo jediné dieťa, ktoré s touto diagnózou v tej  dobe prežilo.

Áno, to je pravda. Prvý lekár, ku ktorému sme prišli s bolesťami, mi tvrdil, že simulujem, na röntgene prehliadol 7 cm nádor a liečil ma liekmi na rast. O pár týždňov mi naťahoval zlomenú nohu a keď už nevedel čo so mnou, poslal ma ortopédovi a potom sa to už celé začalo. Pri operácii sa zistilo, že všetky papiere niekde záhadne zmizli. Vtedy sme to neriešili, pretože bolo niečo dôležitejšie.  Vyhrať boj, boj o život. S touto diagnózou nás bolo vtedy na oddelení viac a ja som mala tú česť, zostať tu.

Základom je vrátiť sa späť, pomenovať problém a hlavne odpustiť.

Prvé dni bolo len písanie a pálenie všetkých negatívnych pocitov,

na ktoré som si dokázala spomenúť.

Marcela Líškayová

Marcela Líškayová

4.Nepochybujem, že to bolo pre Teba náročné obdobie. Zaradiť sa do bežného života. Ako reagovala Tvoja rodina, kamaráti v škole a hlavne ako si to zvládala Ty?

Mojou najväčšou oporou bola určite mama. Nikdy ma neľutovala, nikdy sme neriešili, že som iná, že mi niečo je a už vonkoncom nie diagnózu. Tvárili sme sa, že som mala chrípku, ktorá prešla a už sa nikdy nevráti. Takto to bralo aj moje okolie. Po návrate domov som začala chodiť do školy, cez prázdniny som s mamou brigádovala v kuchyni, upratovala chatky, umývala autá, po večeroch chodila na diskotéky 🙂 Moji kamaráti boli a aj sú perfektní, nikdy som nemala pocit menejcennosti, dokonca niekedy ja pripomínam: „haló nemám nohu!“ Nehovorím, že som si nikdy nepoplakala, to by som klamala. Mohla som si vybrať: zavrieť sa doma alebo plnohodnotne žiť ďalej.

5.Čo bolo s Tebou po škole, bola nejaká možnosť zamestnať sa?

Vyštudovala som vysokú školu a vzhľadom na to, že nie som rozmaznaná som si povedala, že začnem robiť čokoľvek, len aby som si zarobila.  Kamarátka mi navrhla, že v jednej firme v Leviciach by som mohla začať štítkovať okuliare 🙂 Okolnosti ma, ale priviedli do jednej chránenej dielne, kde som začala pracovať…

6.Napadlo Ťa v tom čase, že raz budeš podnikať? Mala si nejaké sny?

Sny som určite mala, lebo to by som tu dnes nebola. Ak by mi vtedy niekto povedal, že začnem podnikať, určite by som tomu neverila.

7.Teraz by som sa rád dotkol dôležitého momentu Tvojho života a to stretnutie s Janom Cindlerom. Etiko-terapeutom, ktorý pôsobí na Morave. Ako si sa o ňom dozvedela?

V Leviciach som sa zoznámila s jednou mojou učiteľkou (takto volám veľkých ľudí v mojom živote, ktorí ma výrazne ovplyvnili). Vtedy som ešte nemala ani šajnu o pozitívnom myslení, etikoterapii, numerológii a duchovne ako takom. Môj život je od malička jedna skúška za druhou a niekedy ich zdolávať dáva zabrať. Táto pani mi chcela veľmi pomôcť a vedela, že už mi odovzdala všetko čo mohla a musím ísť ďalej. Preto som dostala telefónne číslo a meno Cindler.

Dnes už otvorene hovoríme o ženstve a o ženskom princípe.

Sme jemné nežné stvorenia s úžasne rozvinutou intuíciou.

Marcela Líškayová 1

Marcela Líškayová 1

8.Spomínaš si na prvé stretnutie?

Určite, na to nikdy nezabudnem. Cítila som, že táto návšteva mi zmení celý život.

9.Obaja vieme, že všetku prácu na sebe si musíme odpracovať sami. Každopádne pán Cindler má zásluhu na tom, že Ti ukázal cestu po ktorej sa môžeš vydať.  Môžeš to trošku rozviesť?

Keď som išla prvýkrát od Cindlera, nerozumela som absolútne ničomu. Zjednodušene povedané. Máme niekoľko deštruktívnych pocitov, ktoré nás ničia, ktoré nám paradoxne zasadili naši rodičia, ako aj im ich rodičia… Nás nikto neučil rozprávať o svojich pocitoch, o tom čo nás hnevá, čoho sa bojíme, čo ľutujeme, z čoho pociťujeme krivdu. A keď sa tieto pocity nakopia, naše telo nám dáva signály, aby sme začali  veci riešiť. Základom je vrátiť sa späť, pomenovať problém a hlavne odpustiť. Prvé dni bolo len písanie a pálenie všetkých negatívnych pocitov, na ktoré som si dokázala spomenúť.

10.Takže bez odpustenia by si sa nevedela posunúť ďalej?

Určite nie, pretože bez odpustenia niet uzdravenia.

11.Ďalší moment je ženský princíp. Raz si nám ukazovala fotku ako si vyzerala v minulosti a s manželkou sme nechceli veriť vlastným očiam. Krátke červené vlasy, pôsobila si ako punkerka. To ako vyzeráš dnes je obrovská zmena. Ako hovorí p.Cindler „přerod chlapa s kozama na ženu.“ Ako vnímaš ženský princíp dnes?

Toto je veľmi dôležité, všetko musí byť v harmónii jing a jang. Rovnako mužský ako aj ženský princíp. Dnes už otvorene hovoríme o ženstve a o ženskom princípe. O tom aké poslanie na tomto svete my ženy máme. Že našou úlohou nie je riadiť chlapov, stavať sa nad nich a rovnať sa im tvrdosťou. Sme jemné nežné stvorenia s úžasne rozvinutou intuíciou. Ten prerod ako to nazývaš, prišiel spontánne, tak ako som sa vyvíjala aj ja sama. Nesnažím sa plávať proti prúdu, ale pochopiť veci, zmeniť ich a kráčať cestou, o ktorej som presvedčená, že je správna.

Marcela Líškayová - LIMAX

Marcela Líškayová – LIMAX

12.Poďme do súčasnosti a nechajme minulosť tak. Dnes si úspešná podnikateľka. V čom si sa našla a aké služby poskytuje Tvoja firma?

Vlastním reklamnú agentúru a mám tú česť robiť to, čo ma naozaj baví. Je to práca kreatívna, živá, nikdy nie jednotvárna. Medzi iným obchodujem so všetkým s čím sa dá. Ochranné a pracovné pomôcky, pracovný a reklamný textil, kancelárske predmety, obuv a pod.

Čitateľom by som rád pripomenul, že spoločnosť LIMAX LM s.r.o. stojí aj za prípravou mojej prvej knihy „Je ľahké spraviť zvislú čiarku.“

13.Predpokladám že to vyžaduje aj cestovanie, šoféruješ?

Samozrejme, že šoférujem! Auto je moja veľká láska od prvého dňa. Je to totiž moja nezávislosť a určite splnený sen.

14.Ako to máš prispôsobené? 🙂

Teraz mám auto s automatickou prevodovkou a vzhľadom na to, že nemám pravú nohu je prehodený jeden pedál z pravej strany na ľavú. Pred tým som mala auto na ručné ovládanie t.j. všetko čo vy ovládate s nohami som ja ovládala s rukami 🙂

15.Zaujíma ma, ako reagujú Tvoji zákazníci, keď sa s Tebou stretnú po prvýkrát a vôbec aká je slušnosť obyvateľstva našej krajiny. Ako sa k Tebe správajú bežní ľudia?

Myslím, si že toto je 99,9% o mne. Keď nemám problém ja, nemá nikto. Ľudia sa samozrejme pozerajú, aj ja by som sa pozrela, veď to je prirodzené a ľudské. Nevadí mi, keď sa pozrú, ale keď sa pozrú 100 krát a ešte sa aj drgajú, to je vrchol. Čo sa týka zákazníkov, nikdy som sa nestretla s ničím negatívnym, práve naopak. Na začiatku sú určite zaskočení, ale neskôr to nikto nerieši. Jedna zákazníčka mi dokonca raz povedala, že načo mi je protéza, že s ňou to už nebudem ja 🙂 Toto bolo veľmi milé, pretože účelom protézy nie je zakryť to, že nemám nohu, ale má slúžiť k mojej pomoci napríklad v Tescu tlačiť vozík a nie držať v rukách košík. (Smiech)

Sitno a počúvadlo - Ilustračné foto

Sitno a Počúvadlo – Ilustračné foto

Majte na pamäti, že všetko sa deje z nejakého dôvodu a vždy k nášmu dobru .

16.Čo na Tebe obdivujem je fakt, ako si s tým po rokoch mentálne vyrovnaná a na to musím povedať jeden príbeh.

Boli sme s manželkou u Teba na návšteve. Mala si tepláky, takže nebolo vidieť, že máš protézu. Niekto zazvonil a ukázalo sa, že nejaký mladý muž chcel odpisovať hodiny.

-„A čo máte s nohou, že tak krívate?“ reagoval na Tvoj pohyb mladý muž.

-„Nič nemám s nohou. Ja nemám nohu.“ pohotovo si odpovedala.

-„A nechýba Vám?“ ďalšia otázka mladíka.

Podľa mňa, s prepáčením, debilná otázka, ale Teba to nesmierne rozosmialo. Porozprávaj, čo všetko zvládaš, aké sú Tvoje pohybové aktivity? Viem, že nemáš problém ísť pešo ani na Sitno.

Ako som už spomínala, obmedzenie máme len v našej hlave. Ja som dostala dar od Boha tú nohu neriešiť ako nejakú neprekonateľnú prekážku. Dnes si trúfnem povedať, že to je to najmenej čo sa mi v živote stalo a dnes už viem, že vďaka tomu, že som o ňu prišla, som dostala oveľa, oveľa viac. Mám úplne iné hodnoty, dostala som sa k veciam, informáciám, ktoré by som inak neriešila. Čo sa týka mojich pohybových aktivít (toto mi je veľmi smiešne, lebo všetci čo ma poznajú vedia, že som malá raketa) nemám problém rýchlo a veľa chodiť. Sitno milujem, to je môj domov, plávam, bicyklujem, dokonca som na dovolenke vyskúšala orbitrek a ide to, vyskúšala som lyžovanie, volejbal no a potom robím bežné veci nakupujem, upratujem. Ja robím všetko, nemám pocit obmedzenia.

17.Pozitívne myslenie Ti pomohlo v Tvojom osobnom živote. Ako Ti pomáha v podnikaní a ako sa dobíjaš?

Podnikať v dnešnej dobe určite nie je jednoduché. Pozitívne myslenie mi pomáha veriť, že vždy všetko dobre dopadne, že všetky veci sa dejú k nášmu dobru, tie pozitívne a aj tie negatívne. A čo je najdôležitejšie, že máme presne toľko, koľko potrebujeme, o nič viac a o nič menej a sme presne tam, kde práve máme byť. A čo ma najviac dobíja? Príjemní, milí a usmievaví ľudia.

Priatelia - Ilustračné foto

Priatelia – Ilustračné foto

18.Viem, že Tvoje životné skúsenosti rada posúvaš ďalej. Nemáš problém ľuďom poradiť, pomôcť, povzbudiť. Čo Ti to dáva?

Ja som, ako o mne všetci vyhlasujú, duchovné dieťa. Mne vždy pomohli ľudia a preto ja tiež budem vždy pomáhať, keď budem vedieť a budem môcť. To je jeden zo zákonov života. DAJ A DOSTANEŠ…

19.Nepremýšľala si, venovať sa tejto činnosti profesionálne?

Určite, len ešte neprišiel ten správny čas 🙂

20.Každej osobnosti, s ktorou som robil rozhovor, som sa pýtal na knihy, ktoré číta. Ty nebudeš výnimkou. Je nejaká kniha, ktorá Ťa v poslednom čase zaujala, poprípade by si mohla odporučiť nejaké knihy, ktoré Ťa zásadne ovplyvnili?

Toto je veľmi ťažká otázka, lebo tých kníh je naozaj veľa. Ale podľa mňa by si mal každý prečítať knihy od autora Robina Sharmu.

21.A teraz naše milé, malé pravidlo. Máš možnosť povedať akékoľvek posolstvo čitateľom stránky www.pozitivnemysliet.sk

Snívajte, pretože sny sa naozaj menia na skutočnosť. Nikdy neprestávajte veriť na zázraky, ktoré sa skutočne dejú, nikdy nestrácajte vieru, lebo  nádej zomiera posledná. Majte na pamäti, že všetko sa deje z nejakého dôvodu a vždy k nášmu dobru . Buďte vďační za všetko čo v živote máte, neriešte stále len to čo nemáte a zistíte, že my všetci sme vlastne ŠŤASTNÍ ĽUDIA.

Bližšie informácie o spoločnosti LIMAX LM s.r.o. a Marcele Líškayovej nájdete na :

http://www.chranena-dielna.com/

Spolupráca na knihe „Je ľahké spraviť zvislú čiarku“

Je ľahké spraviť zvislú čiarku

Je ľahké spraviť zvislú čiarku

Kniha - Spolupráca s LIMAX LM s.r.o

Kniha – Spolupráca s LIMAX LM s.r.o

 

forum Komentáre (5 komentárov)

Marcelka je super šikovná žena, je naša obchodná partnerka,je veľmi milá aj napriek hendikepu vyžaruje nespočetne veľkým množstvo pozitívnej energie,dávam pred ňou klobúk dole.

Skvelá baba.Boli sme spolu na jednom oddelení,a bojovali sme spolu za naše zdravie,za náš holí život.Ona s tou nohou,a ja s Akutnou limfoblastickou leukemiou.Ale sme tu obaja,a žijeme plnohodnotný život 😉

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Rozhovor s Adriánou Košovskou

Príbeh ako z amerického filmu. Adriána Košovská sa z pomocnej sily v kuchyni dokázala vlastným úsilím vypracovať na úspešnú manažérku. V roku 2016 sa rozhodla založiť vlastný biznis s názvom „Zero to Dream Job“. Projekt, ktorý pomáha ľuďom nájsť prácu, ktorá ich skutočne napĺňa. V rozhovore sa dočítate o jej začiatkoch v zahraničí, pozitívnom myslení i súčasných aktivitách.

Rozhovor so Zdenkou Jakešovou

Zdenka Jakešová je mladá a úspešná podnikateľka, rodáčka z Komárna. Stojí na čele netradičnej cestovnej kancelárie Sí, Italy, ktorá ponúka zážitkové cestovanie a originálne ubytovanie v krásnej časti Talianska – Toskánsku. Vďaka tomu môžeme Zdenku označiť aj za špecialistku na WOW momenty, ktorá Vám dokáže sprostredkovať nezabudnuteľné zážitky a popritom si žije svoj Toskánsky sen.

Rozhovor s Michaelou Spodniakovou

Inšpiratívny rozhovor s Michaelou Spodniakovou, ktorej sa podarilo počas materskej dovolenky založiť malú rodinnú firmu. Jej projekt Detské oblečenie JUUJ vzbudzuje rešpekt i obdiv. Popri rodine a podnikaniu sa Michaela ešte venuje fotografovaniu novorodencov a svadieb. Je inšpiráciu nielen pre mamičky na materskej dovolenke.