Rozhovor s Ivanou Královou

4.7/5 - (12 votes)

Rozhovor s profesionálnou lektorkou jogy Ivanou Královou. Dozviete sa ako jej joga zmenila život, čo pre ňu znamená a ako joga môže pomôcť aj Vám.

S Ivanou Královou som sa stretol po prvýkrát na jar 2016. Na jej kurz jogy sa prihlásila moja manželka Evička, ktorá jogu chcela zaradiť do svojho života ako doplnkové cvičenie k jumpingu, ktorému sa venuje niekoľko rokov. Veľmi si pochvaľovala. Bola sobota ráno a po niekoľkých prehováraniach som išiel aj ja. Na hodiny jogy som chodil  aj v minulosti, ale teraz to bolo po prvýkrát ráno. Bol som milo prekvapený koľko ľudí je ochotných ísť si ráno zacvičiť jogu. A navyše v sobotu, keď môžete zostať v posteli dlhšie 🙂 Bolo to skvelé. Výborný ranný štart. Z časových dôvodov nemôžem chodiť na Ivankine hodiny pravidelne, ale keď tú možnosť mám, rád sa k manželke pridám. Navyše som zistil, že Ivanka ma zaujímavý životný príbeh. Spontánne som jej daroval moju knihu a požiadal ju o krátky rozhovor.

Titulná fotografia: Andrea Veselá

 

1.Kedy si sa prvýkrát stretla s jogou?

Joge sa venujem už šiesty rok a pritom mi to pripadá ako okamih. Bolo to však výnimočné, pretože vtedy nastal zlom v mojom živote. Zažila som sklamanie v láske  a bola som sklamaná, deprimovaná, smutná, nemala som žiadne sebavedomie a potrebovala som si zamestnať hlavu. Prihlásila som sa na kurz „vyniasa jogy„ v štúdiu v Nitre. Už po prvej hodine som cítila každý sval na tele, neskutočne unavená a spotená, ale súčasne plná endorfínov – nadšená a plná elánu. Inštruktorka Adriana Seidler pochopila, že si ma joga našla a presvedčila ma, aby som si urobila inštruktorský kurz powerjogy. Spočiatku som váhala, ale nakoniec som nabrala odvahu a dnes jogou žijem. Rada by som sa preto chcela poďakovať práve Adriane, že ma „nakopla“ a ukázala mi cestu 🙂 Vďaka joge môžem dnes povedať, že sa cítim kráľovsky 🙂

Ivana Králová, Foto: Martin Havran

Ivana Králová, Foto: Martin Havran

2.Prečo si sa rozhodla práve pre toto cvičenie? Čo pre Teba joga znamená?

Joga mi dáva energiu, vnútorný pokoj, harmóniu v duši, pocit šťastia a pozitívne myslenie. Na joge je krásne, že sa naučíte pracovať so svojím telom, spoznávať ho… Naučila som sa mať rada samú seba, takú aká som. Je neuveriteľné čo dokáže naše telo, keď na sebe pracujeme.

3.Aj toto bol dôvod, prečo si sa stala profesionálnou inštruktorkou jogy?

Prišlo to samé, hoci som od malička chcela byť pani učiteľkou a nakoniec aj ňou som 🙂 Možno som viac lektorkou, tútorkou, ale nie je práve o tom svet učenia sa?

„Vďaka joge môžem dnes povedať, že sa cítim kráľovsky.“

4.Na tvojej stránke som sa dočítal, že sa liečiš na epilepsiu. Joga vraj nie je vhodná pre ľudí trpiacich epilepsiou. Ako je teda možné, že sa jej venuješ každý deň?

Je veľmi jednoduché zovšeobecňovať. Závažných ochorení je nespočetne veľa. Mne osobne, aj napriek „neodporúčaniam“, joga pomohla zdravotne aj osobnostne. Môj zdravotný stav sa výrazne zlepšil. Farmakologická liečba sa znížila na minimum. Napriek tomu plne akceptujem a rešpektujem, že powerjoga nie je určená pre všetkých ľudí s podobným ochorením.

5.To je úžasné. Ak za Tebou príde človek, ktorý má časté bolesti chrbtice, napr. z dôvodu zamestnania (profesionálny vodič alebo asistentka, ktorí majú sedavé zamestnanie) a nemá skúsenosti s jogou čo by si mu poradila?

Prirodzene, že by som im poradila cvičenie – napr. moje hodiny jogy 🙂

Skvelá odpoveď. 🙂

Prostredníctvom  svalovej dysbalancie často dochádza k bolestiam chrbta spôsobenými nesprávnym držaním tela, stresom,  obezitou, ale i sedavým zamestnaním. Najúčinnejšia je zostava cvikov, ktorá pomôže natiahnuť, spevniť a posilniť oslabené svaly v oblasti chrbtice a brucha.

6.Myslím, že mnohí sa vyhýbajú joge pre náročné pozície – majú strach a možno aj preto, že sa hanbia. Čo ty nato?

Nejde ani o náročnosť pozícii, myslím si, že hlavný problém je v psychike jednotlivca, je veľa ľudí, ktorí majú komplexy. Všetko sa však dá zmeniť. Každý raz začínal. Všetci cvičíme sami pre seba a nechodíme na hodiny hodnotiť svojho spolu cvičiaceho.

Ivana Králová, Foto: Martin Havran

Ivana Králová, Foto: Martin Havran

7.Joga je v súčasnosti veľmi populárna. Už je možné vybrať si z viacero druhov. S akými druhmi sa môžeme stretnúť na Tvojich kurzoch a lekciách a aký je medzi nimi rozdiel?

Na základe širokého okruhu klientov, ktorí navštevujú moje hodiny sa zaoberám viacerými druhmi jogy. Vediem kurzy powerjogy a stretchjogy pre začiatočníkov a pokročilých, kurzy jogy pre tehotné budúce mamičky a  bodyforming jogu.

Powerjoga je dynamická forma jogy, je vhodná pre ľudí, ktorí si chcú aj fyzicky poriadne zacvičiť a spevniť telo. Obsahuje sekvencie pozdravov slnka, bojovníkov, posilňovacie cviky na chrbát, brucho a záverečnú relaxáciu.

Vynikajúcim spojením jogy a strečingu je Stretchjoga. Ide o jogu obohatenú o strečingové cvičenia pomáhajúce k dosiahnutiu jednotlivých asán (polôh), ktoré účinne pôsobia najmä na funkcie vnútorných orgánov a pohybového aparátu, na chrbticu, kardiovaskulárny, endokrinný i centrálny nervový systém.

Cviky sú riadené metodicky, aby sa dosiahol optimálny účinok na telo, myseľ i dušu. Cvičenec preniká do jednotlivých zostáv pozvoľna, postupne, výkon jednotlivých cvikov si prispôsobuje vlastným, individuálnym možnostiam.

Joga pre tehotné ženy predchádza únave počas tehotenstva, pomocou upravených jogových pozícii udržiava telo v dobrej fyzickej kondícii, spevňuje panvové dno, naučí Vás dýchať a poskytne príjemný pocit uvoľnenia pre ženu a jej bábätko.

Hodina Bodyformingu je zameraná nielen na chudnutie a získanie kondície, ale i na dôkladné precvičenie tela, detoxikáciu organizmu, spevnenie svalstva, tvarovanie problematických častí tela (chrbtica, brušné a sedacie svalstvo, paže a nohy). Pri cvičení sa využíva vlastná váha a aerobné činky. Hodina je vhodná aj pre začiatočníkov.

8.Za aký čas sa absolútny začiatočník pri pravidelnom cvičení dostane na úroveň pokročilého cvičenca jogy?

Je to individuálne, záleží to od stavby a fyzimónie tela jednotlivca, od jeho naladenia, motivácie, chuti „zahryznúť sa“ a učiť sa viac a viac na sebe pracovať.

9.Venuješ sa popri joge aj pozitívnemu mysleniu a osobnostnému rastu – čítanie literatúry, kurzy, semináre a vôbec aký ma joga vplyv na tvoje myslenie?

Každý, kto chce byť vo svojom odbore viac ako dobrý, sa potrebuje neustále vzdelávať, zdokonaľovať, čerpať nové skúsenosti. Pre mňa to znamená nielen samo štúdium, ale aj účasť na workshopoch nielen na Slovensku ale aj v zahraničí.

„Joga je mojím najväčším hobby.“

10.V závere Tvojich hodín je „šavasana“  Čo to znamená?

„Šavasana“ je relaxačná poloha na chrbte, ktorá sa zdá byť veľmi ľahká, ale je to jedno z najväčších umení. V pozícii sa snažíme uvoľniť celé telo, zmyslové orgány a myseľ.  „Šavasanu“ by mali prevádzať pred spánkom všetci, ktorí nemôžu zaspať, ale aj tí, ktorí zaspávajú s určitým napätím v tele a v mysli.

11.Čo si želáš, aké sú tvoje sny v oblasti jogy?

Mojím najväčším snom je mať svoje jogové štúdio. Veľmi ma inšpirovala tvoja kniha „Je ľahké spraviť zvislú čiarku“ Preto  som si zapísala do knihy prianí, že to bude na jar 2017, tak verím, že sa mi toto želanie splní.

Ivana Králová, Foto: Martin Havran

Ivana Králová, Foto: Martin Havran

12.Super. To Ti veľmi držím palce. Ľudia chodia na Tvoje hodiny vypnúť alebo dobiť baterky. Ako sa dobíja Ivana Králová? Ako relaxuješ?

Tak ako všetkých, aj mňa napĺňajú príjemné chvíle strávené s priateľom a prechádzky v prírode s mojím najlepším a najúprimnejším kamošom Brixom – rotvajlerom 🙂

13.Čomu sa ešte popri Joge venuješ?

Joga je mojím najväčším hobby. Je úplne najlepšie, keď sa koníček stane aj Vašou prácou. Vtedy ju dokážete robiť na 100% a venujem jej všetok môj voľný čas. Okrem jogy sa však venujem aj iným športom: lyžovaniu, turistike a plávaniu, a tiež rada pečiem a varím ☺.

14.Rád by som pri každom rozhovore zaviedol také malé pravidlo. Máš možnosť povedať akékoľvek posolstvo čitateľom stránky www.pozitivnemysliet.sk.

Mnoho vecí je relatívnych. Jedna je však istá. Keď s jogou začnete, už nikdy nebudete chcieť prestať. Cvičenie prináša radosť.

Ivana Králová, Foto: Martin Havran

Ivana Králová, Foto: Martin Havran

 

Veľmi pekne ďakujem. Prajem Ti všetko dobré, veľa nadšených cvičencov a krásne joga centrum. 🙂

Ak sa chcete o Ivanke dozvedieť viac, navštívte jej stránku alebo facebook profil.

http://www.yogaivana.eu/

Facebook Joga Nitra : Ivana Králová

Foto:

Andrea Veselá

Martin Havran

 

forum Komentáre (2 komentáre)

Ivanka, takisto sa pripajam a drzim palce k splneniu snov so studiom/centrom jogy, nech je harmonicke, plne lasky, sily a rovnovahy.

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.