Rozhovor s Patríciou Achami

5/5 - (2 votes)

Článok bol aktualizovaný 27.3.2017

Deepak Chopra povedal a mal pravdu: „Vo vesmíre nie je ani kúsok navyše. Každý z nás je tu nato, aby zaplnil svoje miesto, každý kúsok presne zapadá do jednej veľkej skladačky.“ Pred časom som sa rozprával s Dášou Černou Gejdošovou (www.myslenieprvejligy.sk) o rozhovoroch na mojej stránke. Hneď ju napadla Patrícia Achami. Dievča, ktoré sa odsťahovalo na Maltu. Dievča, ktoré bolo v správny čas na správnom mieste. Pomôcť a tým zapadnúť do jednej veľkej skladačky.

1.Už je to viac ako 10 rokov, čo ste odišla na Maltu. Kamarátky z môjho okolia, či rodina odchádzali do Anglicka, Nemecka a Vy na malý ostrov niekde za Sicíliu. Kde vznikol tento nápad?

Podnet prišiel skôr od mojej sestry. Vedela, že som dala výpoveď v práci a nakoľko sme nemali dobrý vzťah, chceli sme ho obnoviť a tak som si kúpila letenku a priletela som za ňou. Bola skvelá. Ja som sa vždy snažila byt pozitívna, ale v tej dobe som cítila, že som bola veľmi negatívna a len s jej pomocou som to všetko zvládla 🙂

Mesto Mosta na Mlate - Súčasné bydlisko Patrície Achami

Mesto Mosta na Mlate – Súčasné bydlisko Patrície Achami

2.Takže nebyť sestry, ostanete doma? Apropo, sestra je ešte na Malte?

Áno. Ona bola práve tá, ktorá mi dodala odvahu a bola pri mne od začiatku. Starala sa o mňa, učila sa so mnou angličtinu a podporovala ma. Tým pádom sme si opäť našli k sebe cestu a teraz sme nerozlučná dvojka. Sestra (Linda) už na Malte nežije, ale chodí sem veľmi často, takže je to ako keby tu stále bývala 🙂

„Brala som to ako výzvu.

Bola som vhodená do mora so žralokmi a bolo iba na mne,

či sa naučím s nimi plávať alebo ma zožerú.

A ja som sa naučila s nimi plávať.“

3.Aký bol prvý mesiac na Malte. Bolo to len o práci a zvládnutí jazyka, alebo ste mala čas vnímať okolie, ľudí, atmosféru?

Prvý mesiac, teda prvé dva mesiace boli veľmi zlé, pretože som nezvládala horúčavy. Strávila som v posteli 2 mesiace. Na tretí mesiac mi Linda našla prácu u jej kamaráta v supermarkete, takže až tam som začala vnímať ľudí, okolie a dostala som sa do užšieho kontaktu s ľuďmi a angličtinou. Predtým som bola len doma a pozerala filmy s titulkami, aby sa čo to na mňa nalepilo.

Malta mapa

Malta mapa

4.Keď sa pozeráte s odstupom času na Maltu a ľudí, aký by bol Váš opis?

I keď je Malta malinký ostrov, ponúka veľmi veľa. Tak ako som na začiatku nezvládala horúčavy- teraz ich mám veľmi rada. Milujem, keď mám voľno a ideme sa okúpať do mora. Až tu som zistila ako podnebie neskutočne dobre pôsobí na ľudí. Pamätám sa, ako som išla prvýkrát na promenádu k moru pri St. Juliana. Prechádzali sa tam ľudia vo veku od 60 a vyššie – s úsmevom na tvári. Čo ma neskutočne dostalo. Na Slovensku sme zvyknutí, že sa každý mračí a nerád sa púšťa do reči s cudzími. Tu je to úplný opak.  A taktiež radi pomôžu. Pamätám sa, ako som sa stratila a nevedela som nájsť cestu domov. Oslovila som jeden pár, mohli mať tak 40 rokov a s radosťou mi vysvetlili kadiaľ mám ísť. Takmer ma odviezli domov autom. Život na Malte je jeden veľký relax. V lete vidíte ako sú reštaurácie preplnené, či už na obed alebo večeru. Malťania zbožňujú dať si večeru neskoro. Okolo 21:00- 21:30 je ich čas, na druhej strane jesť takto neskoro nie je asi veľmi zdravé. Taktiež kuchyňa je omnoho kalorickejšia ako tá naša.  Sú pozitívni a vedia si užívať život v každom veku, čo sa na Slovensku nevidí a je mi to veľmi ľúto, ale chápem prečo to tak je.

Malta

Malta

5.Po 3 mesiacoch ste sa rozhodla, že ostávate. Dala ste si ďalší termín návratu domov „Stačilo, vraciam sa späť“ ?

Na Maltu som mala v pláne prísť len na 3 mesiace. Keďže som dva mesiace preležala v posteli, tak som sa rozhodla, že si pobyt predĺžim ešte o ďalšie 3 mesiace, aby som aspoň nejakú tú korunu zarobila. Na Vianoce som plánovala návrat domov. Nuž cestu mi skrížil muž, ktorého som spoznala v supermarkete, padli sme si do oka a kvôli nemu som sa chcela vrátiť späť na ďalší rok 🙂

6.Aha! Láska rozhodla, že sa vrátite späť na Maltu – to je pekné.

Patrícia Achami - relax

Patrícia Achami – relax

Áno 🙂  Bola to láska na prvý pohlaď.  Cítila som, že to bude dobré rozhodnutie vrátiť sa späť. Takže som išla na Slovensko za maminou na Vianoce a Silvester – nemohla som ju nechať samú v tomto krásnom období. 07.01.2007 som sa vrátila späť. Nevedela som na ako dlho, ale o 4 mesiace sme sa zosobášili a tak som na Malte zostala.

7.Tento ľúbostný príbeh má aj nejaké zaujímavé pokračovanie?

Nuž, vyzeralo to tak 🙂 Po 3 rokoch bývania v podnájme sme si kúpili domček, ktorý sme chceli prerobiť a vychovávať v ňom naše deti, ktoré sme plánovali. Ale osud to zariadil inak a po 7 rokoch manželstva sme sa rozviedli.

8.Vráťme sa k Vašej práci. Spomínala ste, že ste pracovala v supermarkete. Predpokladám, že to nebola Vaša vysnívaná práca?

To určite nie 🙂 Ale brala som to ako výzvu. Bola som vhodená do mora so žralokmi a bolo iba na mne, či sa naučím s nimi plávať alebo ma zožerú. A ja som sa naučila s nimi plávať. Začala som komunikovať v anglickom jazyku a to mi otvorilo dvere nových možností. Po 10 mesiacoch v supermarkete som nastúpila do jazykovej školy, čo bola pre mňa ďalšia a väčšia výzva, pretože to bola moja prvá kancelárska práca.

9.V tej jazykovej škole ste sa stretla aj s pani Dášou a jej manželom? Spomínala mi, že ste im veľmi pomohla a tým „ste zapadla do jednej veľkej skladačky“. Viem, že sa priatelíte a ste v neustálom kontakte. Čo bolo Vašou náplňou práce a v čom ste im pomohla?

Áno, Dášku a Olivera som stretla v jazykovej škole, kde som pracovala pre marketingové oddelenie, ale taktiež som mala na starosti predaj a starostlivosť o naše agentúry. Dáška a Oliver mali problém s ubytovaním a tak sa mi podarilo ich presťahovať do nových apartmánov, kde boli veľmi spokojní a v podstate odvtedy sme v kontakte. Vždy keď prišli na Maltu, tak mi dali vedieť a ja im, keď som išla pozrieť na Slovensko.

10.V spomínanej škole ešte stále robíte?

Patrícia Achami

Patrícia Achami

Už tam nerobím. Pôsobila som v škole 2,5 roka. Nastali tam určité problémy a tak som sa rozhodla, že odídem. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, pretože na Malte musíte mať prácu, aby ste si vedeli zaplatiť podnájom. Strávila som doma zopár týždňov a podarilo sa mi nájsť prácu v hoteli ako recepčná vo fitness centre. O pár mesiacov som prestúpila na pozíciu recepčnej v súkromnej firme. Lenže o niekoľko mesiacoch sa firma zatvorila a nastalo jedno z mojich najťažších období na Malte. Bola som bez práce 9 mesiacov. V tomto období ma manžel veľmi podržal a podporoval ma. Snažila som sa myslieť pozitívne a verila som, že jedného dňa sa to podarí. Veď som nemohla zostať bez práce do konca života. Ja sa práce nebojím 🙂 Posielala som životopisy kade-tade, chodila som na pohovory a potom to prišlo. Naskytla sa mi práca pre ďalšiu jazykovú školu, ale tentokrát na finančnom oddelení, čo bola pre mňa ďalšia veľká výzva nakoľko som účtovníctvo nikdy neštudovala. Pamätala som si pár vecí zo strednej školy a to bolo všetko. Keď som už tú možnosť mala, tak som ju zobrala všetkými desiatimi 🙂

11.Ak sa nemýlim počas pôsobenia v jazykovke ste sa žiaľ rozišla s manželom, ale je mi veľmi sympatické, že ste stále v kontakte a zostali ste priatelia. Toto sa na Slovenku veľmi nenosí.

Áno, na jednej strane to bolo šťastné obdobie, pretože som pracovala na sebe samej a chcela som sa dostať čo najvyššie. Na druhej strane som prežila aj smutné obdobie, keď sme sa s manželom rozviedli. Na rozvode sme sa dohodli a preto sme nemali a nemáme problém zostať priateľmi. Navzájom si pomáhame. Je to pre mňa veľmi dôležité a bola by som rada keby to tak aj zostalo. Myslím, že bývalý manžel premýšľa rovnako.

„Firma má na prvej priečke najskôr zamestnancov a potom všetko ostatné.“

12.Takže druhá jazyková škola a ako hovoríte bol to veľký zlom. V čom presne?

Nastala možnosť naučiť sa opäť niečo nové, získať nové informácie, niekam sa posunúť, spoznať množstvo ľudí a opäť sa zdokonaliť v angličtine.  Bola to veľká firma, ktorá má pôsobenie v celom svete, takže to bola aj brána do sveta. Nespomínala som Vám to, ale po čase som dostala ponuku ísť pracovať na pobočku do Ameriky. Odmietla som ju, pretože som si nevedela predstaviť byť až tak ďaleko od rodiny.

13.Čo Vás držalo nad vodou, čo bol ten hnací motor, aby ste pokračovala ďalej? Keby ste to mohla vyjadriť nejakou silnou vlastnosťou (silnou stránkou Vašej osobnosti).

V prvom rade musím spomenúť podporu mojej sestry, bývalého manžela a priateľov. Čo sa týka mojich silných stránok, tak je to určite trpezlivosť a pozitívne myslenie. Vedela som, že keď upadnem do depresie, tak sa nikam neposuniem. Bolo potrebné len vydržať, myslieť pozitívne a byť silná 🙂 Za vyše 10 rokov čo žijem na Malte som si prešla všeličím a neboli to len pekné zážitky. Všetko zlé je na niečo dobré a tak to bolo aj v mojom prípade. Momentálne som veľmi šťastná 🙂

14.Je super, že za svoje predošlé pozície cítite vďačnosť, napriek tomu, že neboli všetky ideálne – ale priviedli Vás k tomu čo robíte teraz. V čom spočíva Vaša pozícia?

Moja terajšia práca je veľmi náročná, čo sa týka detailov. Vyžaduje 100% sústredenosť. Je to práca s financiami, ale je ešte viac dôkladnejšia. Neorientujeme sa podľa žiadnych tabuliek ani nič podobné. Je dôležité zachytiť aj tie najmenšie detaily, čo je niekedy veľmi náročne. Vždy som rada lúštila krížovky a riešila hlavolamy – čiže opäť dávať pozor na detaily.  V tejto práci som sa úplne našla a užívam si ju 🙂

15.Aj na Slovensku sa v súčasnosti hovorí o benefitoch vo firmách, o šťastí na pracovisku. Ako to funguje na Malte a vo firme, kde aktuálne pracujete?

Ja pracujem pre online kasíno, čo je veľmi atraktívna práca na Malte. Naša firma je ešte mladá a malá, ale tie benefity sú už teraz neskutočné. Ako som už spomínala, je to náročná práca a majitelia to veľmi dobre vedia. Preto sa nám snažia vytvoriť také podmienky, aby zamestnanci boli spokojní a šťastní, pretože len vtedy zo seba vydajú omnoho viac. Môžem povedať, že firma má na prvej priečke najskôr zamestnancov a potom všetko ostatné. A funguje to. Preto verím, že keď to funguje v iných krajinách, fungovalo by to aj na Slovensku.

(Chcete sa niečo dozvedieť o pozícii manažéra šťastia – čítajte ďalej)

Pohoda na pracovisku - ilustračné foto

Pohoda na pracovisku – ilustračné foto

16.To je skvelé, že Vaši manažéri majú takýto prístup, ale predpokladám že vyžadujú aj výkon a vysokú profesionalitu?

Samozrejme 100% výkon a vysoká profesionalita je na prvom mieste. Firma má veľa pravidiel, ktoré treba dodržiavať a všetko sa to monitoruje. Každé 3 mesiace máme sedenie s manažérom, na ktorom preberáme môj výkon za uplynulé 3 mesiace. Zo začiatku som si myslela, že by som sa cítila ako myš v laboratóriu, kde majitelia budú všetko skúmať a analyzovať, ale nie je to tak. Rovnako ako oni dávajú zo seba maximum, aby sme my boli šťastní, tak aj my musíme zo seba dať čo najviac. Inak to nebude fungovať.

17.Mávate aj nejaké motivačné školenia?

Zatiaľ som si prešla len základným školením, ktoré som mala na začiatku, keď som sa len zoznamovala s touto prácou. Viem, že firma uvažuje o školení, ktoré je priamo zamerané na našu prácu. Zrejme to bude firmu stáť nemalé finančné prostriedky, ale vedia prečo to robia. A keď na to príde, ja budem stáť prvá v rade, aby som sa zlepšila v tom čo robím.

Patrícia Achami - Výlet na ostrove Gozo

Patrícia Achami – Výlet na ostrove Gozo

18.Máte už bohaté skúsenosti, nepremýšľala ste o tom, že ich budete odovzdávať ďalej. Byť niečo ako osobný kouč, tréner – pomocná ruka? Aj na základe rozhovoru s Vami a informácii od pani Dáši, nemáte problém pomôcť – práve naopak, je to zrejme Vašou súčasťou.

Hmm, pravdu povediac nikdy som sa nad tým nezamýšľala. Ja vždy rada pomôžem, pokiaľ môžem a ak je to v mojich silách. A pokiaľ neviem pomôcť, tak sa stále snažím nájsť cestu ako pomôcť. Nuž nie vždy mi to vyšlo. Pôsobiť ako osobný kouč/ tréner sa mi vidí ako veľmi veľká zodpovednosť a neviem či som na to pripravená, keďže s tým nemám žiadne skúsenosti 🙂

To bol len nápad.

19.Pri každom rozhovore máme také malé pravidlo. Máte možnosť povedať akékoľvek posolstvo?

Ja sa držím jednej veci: „všetko zlé je na niečo dobré“. Keď som odchádzala z jazykovej školy bolo to veľmi ťažké a nevedela som si predstaviť začať opäť odznova. Mala som pocit ako keby sa mi zrútil domček z kariet. Postupom času som si uvedomila, že odchod z jazykovej školy bol veľmi dobrý a správny krok, pretože ma to posunulo ďalej – tam kde som chcela byť 🙂

Ďakujem za rozhovor a prajem všetko dobré.

Foto: Archív Patrície Achami + Internet (www.pexels.com)

Čo si z tohto článku môžu odniesť zamestnávatelia a

majitelia firiem?

     Súčasný trend ukazuje, že úspešnými sa stávajú spoločnosti, ktoré rozvíjajú ľudský potenciál a majú manažéra šťastia, tak ako aj Google, Zappos či Lego. Kto je manažér šťastia, aké sú trendy v tejto oblasti vo svete a či sa táto pozícia zavádza už aj na Slovensku skúmali Dáša Černá Gejdošová a Adri Košovská  – www.myslenieprvejligy.sk

Šťastný zamestnanec = pozitívny zamestnanec =produktívny zamestnanec.

     Jednoduchá rovnica s veľkou neznámou. Čoraz viac svetových firiem vrátane Google či Lego začalo chápať, že na vyššie zisky nestačia len investície do systémov a strojov. Ich skutočným zdrojom bohatstva sú šťastní a spokojní zamestnanci, ktorí objavujú svoj potenciál a šťastie. Tento trend sa z vyspelejších krajín Európy pomaličky presúva aj do Strednej Európy, avšak firmy si ešte stále vážia viac zisky ako potenciál svojich zamestnancov.

     Čo robí zamestnancov šťastných je v súčasnej dobe veľká neznáma. V dnešnej dobe to nie je už len finančné zabezpečenie, typu súkromného zdravotného poistenia. V dobe pracovnej vyčerpanosti, stresu a vyhorenia alebo naopak nudnej a monotónnej strojovej roboty, ľudia začínajú čoraz viac oceňovať svoje osobné šťastie, sebarealizáciu, pozitívnu ľudskú komunikáciu, kvalitu ľudských vzťahov, či svoje naplnenie až tak, že firmy začínajú zamestnávať takzvaných „manažérov šťastia“.

Pohoda v office - Ilustračné foto

Pohoda v office – Ilustračné foto

     Manažér šťastia (v angličtine Chief Happiness Officer) sa jednoducho stará o to, aby mala firma šťastnejších zamestnancov. Je to unikátna pozícia vhodná pre ľudí, ktorí majú prirodzenú schopnosť odomknúť to najlepšie, čo v ľuďoch je.

Znie to dobre, ale ako to vlastne vidia zamestnanci a je pre nich ich šťastie dôležité? Vyspovedali sme Patríciu. Po 5 rokoch práce na finančnom oddelení v jazykovej škole sa rozhodla pre radikálnu zmenu vo svojej kariére. Svoju spokojnosť našla v novej práci, kde svojho nového manažéra a vedenie označila za „manažérov šťastia“. Boli sme teda zvedaví, prečo?

Čo Vás viedlo k zmene v kariére?

Absencia kariérneho postupu, slabá komunikácia a záujem zo strany vedenia firmy. Spokojnosť a ocenenie som našla v novej spoločnosti v i-gaming priemysle, ktorá ma zamestnala aj napriek tomu, že s takouto prácou som žiadne skúsenosti vôbec nemala.

Čo robí firma, pre ktorú v súčastnosti pracujete inak ako ostatné firmy, pre ktoré ste pracovala?

  1. Zaujímajú sa sa o svojich zamestnancov – majiteľ, či manažér si prešli pracovnou pozíciou zamestnanca a preto poznajú naše výzvy a prekážky.
  2. Záleží im na tom, aby sa riešili problémy zamestnancov – sledujú, či sa problém odstránil.
  3. Spoločné aktivity (často pri jedle), kde sa zamestnanci navzájom spoznávajú, napríklad firemná večera na náklady firmy. Ak zamestnanec býva ďaleko, nie je problém preplatiť taxík.
  4. Zriaďujú oddychovú zónu, aby zamestnanci využívali svoje prestávky na načerpanie energie, kvalitný relax, miesto bezúčelného surfovania na webe.

Tu to však ešte ani zďaleka nekončí. Okrem lepšieho platu som najviac nadšená a spokojná s manažmentom. Svojho manažéra a vedenie firmy by som opísala ako „manažéra šťastia“.

Nie ste jedinou, koho nedostatočné manažérske skúsenosti de-motivujú od práce. Ktoré 3 zručnosti urobili vo vašich očiach z Vášho súčasného manažéra takzvaného „manažéra šťastia“?

  1. Zaujíma sa o spokojnosť zamestnancov v tíme a pravidelne vytvára priestor pre diskusiu a riešenie problémov.
  2. Je flexibilný a viesť vyjsť v ústrety, nájsť „win-win“ riešenia.
  3. Je ľudský, rovnako ako aj riaditelia. Komunikujeme o bežných „ľudských“ témach, ktoré nie sú priamo spojené s prácou.
Podmienky na pracovisku - Ilustračné foto

Podmienky na pracovisku – Ilustračné foto

     Patrícia nadšene rozprávala o svojich nadriadených. Na získanie týchto základných zručností netreba vysokoškolský diplom, a aj napriek tomu ich veľa súčasných manažérov postráda. V súčasnej dobe to manažéri a vedenie firmy skutočne nemajú ľahké. Ak chcú pritiahnuť do svojich firiem špičkových a šťastných zamestnancov, musia ísť sami príkladom, myslieť a správať sa ako prvoligoví hráči, ale hlavne byť šťastnými hráčmi.

     Mnohé firmy v Strednej Európe, vrátane Slovenska, ešte stále považujú pozíciu Manažéra šťastia za luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Na to, aby mali spokojných a šťastných zamestnancov však nemusia hneď vytvárať novú pracovnú pozíciu. Ak manažér či vedenie nájdu svoju spokojnosť, odomknú svoj potenciál, naplno sa venujú rozvoju svojich silných stránok a tomu čo ich robí šťastnými, vedia oveľa jednoduchšie vytvárať spokojnejšie a inšpirujúce pracovné prostredie pre ostatných. Prirodzene strhnú tie najlepšie esá na pracovnom trhu. Tento trend nás veľmi zaujal. Dáva zmysel a je veľká pravda, že šťastní a spokojní zamestnanci sú živou a chodiacou reklamou každej firmy. A práve tomuto sa venujeme. Pomáhame majiteľom, riaditeľom, manažérom a zamestnancom nájsť svoje šťastie a spokojnosť v práci.

Zaujal Vás tento článok?

Zaujímate sa o silné stránky Vašich zamestnancov?

Pre viac informácii navštívte nasledovné stránky:

Myslenie prvej ligy

Silné stránky

 

forum Komentáre (2 komentáre)

Prajem Patrícii,aby sa jej v živote,len a len darilo a že mala tú odvahu, ísť do cudzej krajiny a že má v živote šťastie na fantastickú sestru!!!Gratuľujem

super, verím, že na spokojnosti zamestnancov bude onedlho záležať aj slovenským zamestnávateľom. úplne totiž súhlasím s výrokom spokojný zamestnanec – najlepší zamestnanec.

ďakujem za príjemný rozhovor a želám slovenke na Malte veľa úspechov i naďalej 🙂 Kika

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Rozhovor s Adriánou Košovskou

Príbeh ako z amerického filmu. Adriána Košovská sa z pomocnej sily v kuchyni dokázala vlastným úsilím vypracovať na úspešnú manažérku. V roku 2016 sa rozhodla založiť vlastný biznis s názvom „Zero to Dream Job“. Projekt, ktorý pomáha ľuďom nájsť prácu, ktorá ich skutočne napĺňa. V rozhovore sa dočítate o jej začiatkoch v zahraničí, pozitívnom myslení i súčasných aktivitách.

Rozhovor s Michaelou Pribilincovou

Poznáte rozprávku Červená čiapočka alebo rozprávku O perníkovej chalúpke? A viete si predstaviť text týchto rozprávok v úplne inom znení? Pozitívnejšie? Autorke „Pozitívnych rozprávok“ Michaele Pribilincovej sa to podarilo. Prečítajte si inšpiratívny rozhovor s riaditeľkou Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom, ktorá stojí za úspešnými projektami „Babinec“ a „Ochutnávka šťastia“.

Rozhovor s Miroslavou Mikovou

Inšpiratívny rozhovor s Mgr. Mirkou Mikovou, ktorá sa dokázala presadiť ako redaktorka a editorka na voľnej nohe napriek tomu, že nemá vyštudovanú žurnalistiku.
V januári 2015 mi prišiel zaujímavý mail.
„Dobrý deň, pán Zaťko,
mám rada Vašu stránku o pozitívnom myslení, vždy si tam nájdem niečo pre seba. Aktuálne pripravujem článok na tému: Keď na veci prestanete tlačiť, pohnú sa pre mesačník FIT štýl a rada by som Vás požiadala o krátke vyjadrenie. K svojim článkom vždy pripájam názory odborníkov z danej oblasti. Verím, že si nájdete čas aspoň na niekoľko viet…“
Od toho času sme si s Mirkou Mikovou vymenili niekoľko mailov. Mal som tú česť podieľať sa na jej článkoch pre časopis FIT štýl i webovú stránku www.cvicte.sk. Koncom tohto roka sme mali príjemné stretnutie, kde sme hovorili o jej profesii, pozitívnom myslení i živote.