Rozhovor s Miriam Latečkovou

4.7/5 - (19 votes)

Článok bol aktualizovaný 19.4.2017

Babičkina záhrada. Ak máte, alebo ste mali to šťastie poznať záhradu Vašej babky, viete si živo predstaviť jej farby, vôňu i atmosféru vidieka. O múdrosti starých rodičov ani nehovoriac. Keď som po prvýkrát počul o projekte Babičkina záhrada, tak som si na obe moje babky spomenul 🙂 Prinášam Vám zaujímavý rozhovor s Miriam Latečkovou, ktorá babkou určite nie je. Autorka projektu rozvíja úžasnú myšlienku zdravého životného štýlu prostredníctvom svojej webovej stránky, obrovskou komunitou na sociálnych sieťach i milej kamennej predajne v Nitre.

Koncom roka 2016 som dostal ponuku od Niki Mars Kováčovej na rozhovor pre TV Central. Počas rozhovoru som hovoril o novinkách na mojej stránke. Niki zaujali „rozhovory s osobnosťami“ a odporučila mi Miriam Latečkovú, autorku projektu Babičkina záhrada. Krátko na to, ma manželka vyslala na nákup do kamennej predajne v Nitre. Nákup som využil aj na malý prieskum. Skvelé. Pani Miriam som požiadal o rozhovor a ona s radosťou moju ponuku prijala. Verím, že Vás rozhovor zaujme z viacerých uhlov pohľadu.

1.Dovolím si prezentovať moju spomienku z detstva. Spomienka na vôňu čerstvej zeleniny a ovocia, a to sa týka oboch záhrad mojich starých mám. Ako malý chlapec som zašiel len tak do záhrady, odtrhol som si krásnu rajčinu a na posedenie som ju zjedol. Tú vôňu a chuť si pamätám dodnes. Aké sú Vaše spomienky na babičkinu záhradu?

Nemala som to šťastie zažiť záhrady mojich babičiek, viem však ako by to u nich vyzeralo 🙂  Moji rodičia však boli poctiví poľnohospodári, doma sme pestovali aj to, čo sa nedalo kúpiť ani v „zelovoci“. Mali sme obrovskú záhradu a spolu s bratmi sme mali počas sezóny o zábavu postarané – lúskali sme kilá a kilá hrachu, prali mak, zapletali vence z cesnaku, kopali, sadili, rýľovali, oberali šťavnaté čerešne, kŕmili sa na egrešoch a malinách a robili kvantá zásob zeleniny v podzemnej pivnici, ktoré nám vydržali celú zimu. Ako som niektoré činnosti vtedy neznášala, tak ich teraz doslova milujem 🙂

Vždy si pripomenieme, ako málo toho potrebujeme k šťastnému životu.

2.Myslíte, že je to zlé so súčasnou generáciou detí? Mnohé už ani netušia čo sú to prázdniny a víkendy u starých rodičov na dedine. K tomu patrilo aj poznávanie záhrady s ovocím, zeleninou, bylinkami či domácich zvierat.

Moji rodičia hovoria, že ich detstvo bolo úplne iné ako to naše. A naše detstvo zase bolo úplne iné ako detstvo našich detí. Je to asi prirodzený vývoj. Záleží na každom rodičovi do akej miery sa pokúsi tento vývoj spomaliť, alebo deťom aspoň ukázať svet ich detstva. My s manželom využívame každú príležitosť, aby sme s deťmi mohli stráviť čas na chalupe na Orave alebo Liptove,…  mimo pokrytia signálom, bez televízora. Dokážeme stráviť 2 týždne v dvoch malých miestnostiach, piť z jedného hrnčeka, variť v záhrade, chodiť do lesa na hríby a čučoriedky, deti si vystačia bez hračiek len s drievkami, blatom, kamienkami a vodou, chodíme na prechádzky, hovoríme o bylinkách, sú zafúľané, po celý čas v jedných teplákoch a veľmi šťastné. A my si vždy pripomenieme, ako málo toho potrebujeme k šťastnému životu. Vďaka Bohu ich to stále baví 🙂

Miriam Latečková s rodinou

3.Ak sa nemýlim, prvotná myšlienka zmeniť životný štýl sa dotýka práve Vašich detí, respektíve Vašej najstaršej dcéry. Bol to ten prvý spúšťač, alebo to niekde vo Vás driemalo už skôr?

Ťažko povedať, čo bolo na začiatku. Ochorenie mojej dcéry pred 13 – timi rokmi ? Alebo to, že som prestala jesť mäso ešte v puberte ? Alebo to, že som s nadšením čítala fitness časopisy môjho brata ešte ako malé dievča ? Rozhodne však ochorenia mojej dcéry boli spúšťačom toho, aby som nerobila v oblasti zdravého životného štýlu len to, čo mi robilo radosť, ale aby som začala šľapať aj po veciach, ktoré nás ťažili. Na začiatku bola cesta pýtania sa, hľadania odpovedí a riešení a potom podnet z hora – podeliť sa so svojimi skúsenosťami aj s ostatnými, ktorí hľadajú odpovede.

4.Nedávno som prezentoval jednu myšlienku. Boh, Vesmír, Univerzum, Život  (prosím každý si vyberte svoju terminológiu) nám začína postupne dávkovať upozornenia, že ak pôjdeme takto ďalej, nemusí to dobre dopadnúť. Hovoríte, že ten podnet bol zhora. Cítite to ako poslanie odovzdať informácie, že žiť sa dá zdravšie, pozitívnejšie a v harmónii s prírodou?

Jednoznačne. Ak by to nebolo „moje poslanie“, tak by to nešlo robiť, nemalo by to odozvu, ľudí by to nezaujímalo a mne by sa do toho nechcelo ísť.  Veci sa nedajú vydupať. Nateraz je to tak. Sama som zvedavá, čo bude ďalej 🙂

Miriam Latečková

5.Ako si spomínate na svoje začiatky na Facebooku? Pripomínam, že dnes máte komunitu takmer 50.000 priaznivcov čo je nádherné.

Začiatky Babičkinej záhrady na FCB boli vlastne mojimi zápiskami o bylinkách a liečivách, ktoré som si z nich doma vyrábala. Príjemne ma prekvapilo, koľko ľudí o ne prejavilo záujem a s nadšením sledovali ďalšie a ďalšie staré babské recepty pri alternatívnej liečbe, ktoré som im sprostredkovávala. Vznikla úžasná komunita rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí chceli nasávať a prijímať staronové znovuobjavené recepty našich starých mám. Bolo to čarovné a romantické obdobie a prišlo to v pravý čas. Ako všetko 🙂 Som rada, že fanúšikovia stále pribúdajú a ľuďom nie je ľahostajné ich zdravie ani svet v nich a okolo nich.

6.Zákon príťažlivosti hovorí: „…na čo myslíme to si do života priťahujeme.“ Bol to aj Váš príbeh na Facebooku. Začalo to jednou malou myšlienkou, a ani ste sa nenazdala – tvorila ste webovú stránku a kamenný obchod?

Tak nejako. Samozrejme, všetko je tvorené z množstva malých krokov, ktoré je potrebné urobiť. Ale keď sa na tých niekoľko rokov pozriem spätne, musím povedať, že je to jeden veľký zázrak.

7.Aký máte tím ľudí teraz?

To aký je môj tím teraz, nemusí byť o týždeň pravda 🙂 Je to živý organizmus, ktorý sa mení, rastie a vyvíja každý deň, presne tak ako ľudia, ktorí ho tvoria. A ja sa pri nich neustále učím. Psychológia a manažment riadenia ľudí je pre mňa najväčšia výzva v podnikaní. Musím si však zaklopať na čelo, momentálne sú okolo mňa v práci ľudia, ktorí žijú Babičkinou záhradou rovnako ako ja – moja marketingová pravá ruka, e-shop koordinátorka, vedúca predajne a nákupca. Ďakujem za ne.

8.Boli aj prekážky, či obdobie keď to nešlo podľa Vašich predstáv? Čo Vám vtedy pomohlo?

Samozrejme, že boli, sú a bolo by zvláštne, ak by už neboli 🙂  Sú obdobia a situácie, kedy sa človeku nechce usmievať do zrkadla a nevládze pozitívne myslieť. V takých chvíľach je fajn si uvedomiť, že také obdobia boli a prešli. Všetko sa deje v náš prospech, hoci to tak niekedy nevyzerá.  Práve vo chvíľach, kedy máme pocit, že už nevládzeme, stačí veci pustiť a nechať ich plynúť.

Miriam Latečková

9.Na čo ste najviac pyšná? 🙂

Na deti. A na to, že si žijem celkom dobrý život  podľa svojich predstáv 🙂

10.Na Vašej stránke som sa dočítal množstvo Vašich aktivít. E-shop, diagnostika zdravotného stavu, poradenstvo, prezentácie v školách i pre súkromné firmy, organizácia prednášok, workshopov a mnohé iné. Aká je Vaša vízia do budúcna?

Ľudí učiť, inšpirovať, odovzdávať im to, čo som sa naučila na mojej ceste. Začínala som písaním článkov, ktorými som chcela osloviť široké publikum, neskôr som pridala prezentácie, prednášky a workshopy, aby som bola s ľuďmi v osobnom kontakte. Po čase som otvorila kamennú predajňu, aby som bola ľuďom ešte bližšie a vedela si okamžite vypočuť spätnú väzbu pri mojom individuálnom poradenstve. Som nesmierne rada, že sa mi tento rok podarilo naštartovať niečo, čo som si držala v hlave už dlho – Detoxikačné pobyty. Ide o 7-dňové pobyty bez tuhej stravy len na ovocných a zeleninových šťavách, kedy robím našim detoxikujúcim sprievodcu na ceste za zdravším životom. Som s nimi od rána do večera pri všetkých aktivitách ako sú prechádzky, cvičenie jógy a čchikungu, meditácie, prednášky o zdravom životnom štýle odo mňa aj mojich priateľov z tejto oblasti, otvárame tiež tému pozitívneho myslenia, kvantovania, zdravého varenia. Dostanú komplex informácií, po ktorých sú dokonale pripravení prísť domov a mať svoje zdravie aj život vo vlastných rukách. Náš prvý pobyt dopadol priam magicky a z pobytu odchádzala domov skupina ľudí silných fyzicky aj duševne. V tejto ceste vidím momentálne najväčší zmysel a chcem v nej pokračovať.

Vďaka za pani učiteľky s otvorenou mysľou!

11.Asi najviac ma zaujala prezentácia na školách. Pamätám si na školskú jedáleň i na niektoré jedlá. Žiadna sláva. 🙂 Ako deti reagujú na Vaše prezentácie?

Úžasne, s nadšením, vyvalenými očami plnými očakávania  a otvorenou pusou ako to dokážu len deti 🙂 Milujem najmä „prednášky“  pre materské škôlky. Tam si nemusím robiť starosti s kostýmom alebo prezentáciou v powerpointe. Jednoducho vybehneme s deťmi na lúku v areáli školy, nazbierame bylinky a urobíme z nich spoločne smoothie alebo si vyrobíme zmrzlinu z ovocia bez mlieka a cukru. Vtedy sa zalizujú až za ušami a učia potom takto „variť“ aj svojich rodičov. Vďaka za pani učiteľky s otvorenou mysľou !

Miriam Latečková

12.Trošku zabŕdnem do témy chudnutie. Blíži sa leto, čas plaviek. Motivačný rečník Peter Krištofovič hovorí na tému chudnutie toto: „Nežer a začni sa hýbať – Buď chceš, alebo nechceš, ostatné sú len keci.“ Aké sú Vaše odporúčania, hlavne čo sa týka stravovania? 🙂

*Jedz striedmo – pokiaľ nie si baník, ktorý ťahá 12 hodinové šichty, nepotrebuješ 5 kalorických jedál denne.

*Jedz pestro a podľa možnosti lokálne potraviny – ovocie, zelenina, oriešky, semienka, strukoviny, obilniny a potom ti na hlúposti nezostane miesto ani čas.

*Nájdi si čas na jedlo aj jeho prípravu – Mrzí ma to, ale ak nemáš čas na prípravu chutného jedla a jeho pokojnú konzumáciu, potom máš hodnoty v živote nastavené na figu.

*Preber na seba zodpovednosť za svoje telo a to, čo do neho dávaš. Nikto iný to za teba neurobí.

13.V súčasnosti sa o téme kvalitných a nekvalitných potravín píše na každom kroku.  Čo myslíte, čo by sa malo v našej krajine zmeniť, aby sme nachádzali v našich obchodoch kvalitnejšie, regionálne potraviny?

Potrebná je iba vôľa a chuť veci zmeniť. Kde chýba vôľa, tam chýba cesta…

14.Pred časom som bol na prednáške Jána Hubinského, ktorý hovoril o bežne dostupnej kozmetike a varovaniach ohľadne chémie, ktorá je pri výrobe používaná. Vo Vašom obchode je dostupná aj kozmetika a drogéria. Ak by som doma vyhodil úplne všetko a išiel do Vášho obchodu, kúpim si všetko čo potrebujem pre každodenné používanie osobnej potreby i domácnosti?

Jój, prírodná kozmetika je moja slabosť a prednášky o nej sú vítané s nadšením, najmä ak prednášam v ženských kolektívoch. Ak prednášku spojím aj s workshopom, kde sa učíme vyrábať si domácu kozmetiku, tak ľudia nemajú problém okamžite vyhodiť nebezpečné „umeliny“, ktoré plnili ich kozmetické zásuvky. V oblasti výroby kozmetiky sme na tom na Slovensku na vynikajúcej úrovni a história mydlárstva a výroby kozmetiky je u nás našťastie bohatá. V našej predajni nájdeš všetko od šampónu, cez zubnú pastu, prírodný deodorant až po ekologickú drogériu.

15.Rozhovor robíme pre stránku o pozitívnom myslení. Vy a pozitívne myslenie? 🙂

Bez neho by to nešlo 🙂 Náš život je zrkadlom našich myšlienok. A je len otázkou času kedy si to všimnú aj ľudia, ktorí tomu v tejto chvíli ešte neveria 🙂

Buďte šťastní. To je zmyslom nášho života.

16.Máte čas zúčastňovať sa nejakých seminárov či školení v oblasti pozitívneho myslenia, alebo odboru, ktorý Vás napĺňa, napríklad o zdravej strave a pod.

Oblasť pozitívneho myslenia, vizualizácie, kvantovania a zhmotňovania snov je moje hobby, ktoré ma neprestáva udivovať a denne prekvapovať. Absolvovala som vlastne len jeden prelomový seminár, ktorý mi pomenoval veci v oblasti pozitívneho myslenia, ktorými som už dávno žila. Odvtedy mi ako pripomínač stačia dobré knihy, či ľudia o ktorých doslova „zakopnem“. V oblasti zdravého životného štýlu sú mojím denno-denným školením všetci ľudia okolo mňa. Stále sa mám od nich čo nové naučiť, stačí si ich všímať a počúvať. Svoje odborné vedomosti si momentálne dopĺňam ako študentka klasickej čínskej medicíny, čo ma nadovšetko teší a uspokojuje.

Miriam Latečková

17.Aká kniha Vás v poslednom období zaujala a rada by ste ju odporučila?

🙂 Keď k nám volám kamaráta stolára, že mám pre neho prácičku, tak je to vždy nová knižnica alebo aspoň polica na knihy 🙂 Mám niekoľko favoritov z oblasti alternatívnej liečby, samoliečenia, pozitívneho myslenia alebo tzv. duchovnej literatúry. Ak mám vybrať moje TOP knihy tak je to  Siddhartha od Hermanna Hesseho  a Nový zákon, v ktorom je všetko, čo už kedy kto napísal a ešte napíše. A v kabelke mám takú pohotovostnú taštičku s mega dôležitými vecami ako je napr. balzam na pery 🙂 , bez ktorej sa ženy jednoducho nezaobídu a v nej svoje miesto našla tvoja útla knižka – robí mi spoločnosť pri čakaní kedykoľvek počas dňa 🙂

18.A teraz naše milé, malé pravidlo. Máte možnosť povedať akékoľvek posolstvo čitateľom stránky www.pozitivnemysliet.sk

Buďte šťastní. To je zmyslom nášho života. V týchto dvoch slovách je všetko. Ak si šťastný, si spokojný sám so sebou a so svojím životom. Ak si šťastný –  nezávidíš, neohováraš, neubližuješ. Ak si šťastný, robíš šťastnými aj iných. Ak si šťastný, si zdravý duševne, ak si zdravý duševne, si zdravý aj telesne. Rob všetko preto, aby si bol šťastný 🙂

Ďakujem.

Aj ja ďakujem a prajem aby sa Vaše dni delili na pozitívne a extra pozitívne 🙂

Bližšie informácie o Babičkinej záhrade a Miriam Latečkovej nájdete na :

https://www.babickinazahrada.sk/

https://www.facebook.com/BabickinaZahrada/

 

Foto:

Felis foto a Simona Kris photography

 

 

forum Komentáre (0)
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Rozhovor s Marcelou Líškayovou

Inšpiratívny rozhovor s atraktívnou a úspešnou podnikateľkou Mgr. Marcelou Líškayovou, ktorý budete pravdepodobne čítať s otvorenými ústami. Keď som si pripravoval prvotný zoznam osobností, s ktorými urobím rozhovor, Marcelka bola na prvých priečkach. Pre jej obrovskú vyťaženosť sa to podarilo až o 7 mesiacov. A čím bude rozhovor jedinečný? Marcelka dokázala obrovské veci napriek svojmu hendikepu – má totiž amputovanú pravú nohu. Šokujúce? To bude až potom, keď si prečítate tento rozhovor.

Rozhovor so Zuzanou Almáši Koreňovou

Začiatkom novembra 2016 som dostal zaujímavý mail. Napísala mi pani, ktorá vyrába bábky, ktoré liečia dušu. Najprv som sa začudoval, ale keď som si ich následne pozrel na Facebooku – nevedel som sa vynadívať. Hľadal som ten správny výraz na vyjadrenie. Úžasné! S pani Zuzanou sme si viackrát napísali a ja som zistil, že sa venuje mnohým aktivitám v oblasti vzdelávania. Hneď som vedel, že sa tu rysuje krásny rozhovor.

Rozhovor s Adriánou Košovskou

Príbeh ako z amerického filmu. Adriána Košovská sa z pomocnej sily v kuchyni dokázala vlastným úsilím vypracovať na úspešnú manažérku. V roku 2016 sa rozhodla založiť vlastný biznis s názvom „Zero to Dream Job“. Projekt, ktorý pomáha ľuďom nájsť prácu, ktorá ich skutočne napĺňa. V rozhovore sa dočítate o jej začiatkoch v zahraničí, pozitívnom myslení i súčasných aktivitách.