Zlaté pravidlo. Vzťahy.

4.6/5 - (16 votes)

Rešpektujte každého človeka. Nesúďte, nekritizujte, nehodnoťte. Vyrovnaný človek je ten, ktorý pochopí, že je tvorený jeho vlastnými myšlienkami a ľuďom okolo seba sa dokáže vždy prispôsobiť. Postoje sú dôležitejšie ako fakty.
Čo hovoríte, ako sa cítite, na čo myslíte to si do života priťahujete! Zákon príťažlivosti.

4.6/5 - (16 votes)

Zlaté pravidlo.

„Čo nechceš, aby druhí robili Tebe, nerob ani Ty im.“ „Čo chceš, aby druhí robili Tebe rob aj Ty im.“

Čo na to poviete? Toto pravidlo vyjadruje ľudskú skúsenosť a je základom dobrých vzťahov v akejkoľvek forme. V rodine, práci, medzi priateľmi, ale aj k ľuďom, ktorých vlastne vôbec nepoznáme a stretávame ich povedzme na ulici. Dr. Joseph Murphy v jednom zo svojich diel povedal, že toto zlaté pravidlo sa prakticky nachádza vo všetkých náboženstvách, filozofických dielach a náukách.

Původ Různé formy Zlatého pravidla se vyskytují v mnoha kulturách a nelze stanovit, která je původnější.

„Nebudeš se mstít synům svého lidu a nezanevřeš na ně, ale budeš milovat svého bližního jako sebe sama. Já jsem Hospodin.“ (Bible, Lv 19,18)

„To, co vyčítáš svému bližnímu, sám mu nedělej.“ (Pittakos z Mytilény, jeden ze Sedmi mudrců)

„Nedělej druhým, co nechceš aby dělali tobě.“ (Konfucius, Analekta 15,23)

„Nečiň jiným, co by tě zlobilo, kdyby učinili tobě.“ (Sókratés)

„Nechci sám dělat, co bych na druhém káral, nakolik je to v mé moci.“ (Meandros ze Samu, podle Hérodotos, Dějiny, III, 142)

„Cokoli je ti proti mysli, nečiň ani druhým.“ (Zoroastrický spis Šajast-na-Šajast, 13,29)

„Člověk se nemá vůči druhým chovat způsobem, který je mu samému proti mysli. To je jádro vší morálky. Všechno ostatní plyne ze sobecké žádostivosti.“ (Mahábhárata. Anušasána parva, 113,8)

„Co nechceš, aby ti jiní činili, nikomu nečiň. To je celá Tóra, všechno ostatní je jen komentář.“ (Talmud, Šabbat 31a)

„Co si přeješ pro sebe, přej i druhým, a co si nepřeješ, nepřej ani jim.“ (Mohamed, Ahmad Ibni Hanbal, 7. stol.

Prevzaté:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%A9_pravidlo

Čo zaseješ, to aj budeš žať.

Čo zaseješ, to aj budeš žať.

Ako vnímame ľudí okolo seba?

Máme vo svojom okolí ľudí, ktorých milujeme, ľúbime, máme radí, tolerujeme, rešpektujeme….. to máme len pozitíva. A čo ľudia, ktorých „nemusíme.“ Sú vôbec takí, alebo len mi sa nevieme prispôsobiť? V tejto téme chcem hovoriť o vzťahoch všeobecne. Chcem poukázať ako vnímame ľudí okolo seba. Počnúc našimi najbližšími až po našich susedov, kolegov, ľudí na našom sídlisku, či v našom meste – ľudí okolo nás. A ako vnímame seba.

Niekde som čítal, že vyrovnaný človek je ten, ktorý pochopí, že je tvorený jeho vlastnými myšlienkami a ľuďom okolo seba sa dokáže vždy prispôsobiť. Zamyslite sa nad tým, koľko ľudí vo svojom okolí odsudzujete, kritizujete, zosmiešňujete, ohovárate (ak to tak je ) a pri tom sa nepozriete sami na seba. Je zrejme jednoduchšie si „podať“ niekoho iného ako seba.

Na masérskom kurze som sa stretol s Gabikou, ktorej otec je dlhé roky námorník. Z domu je niekedy aj niekoľko mesiacov a na lodi je s inými námorníkmi. Sú na jednej lodi. Hovorí Vám niečo ponorková nemoc? Gabika mi spomínala, že obdivuje na svojom otcovi, že je vyrovnaný. Dokáže sa prispôsobiť svojmu okoliu. Na lodi nie je možné, aby prišlo k závažným porušeniam disciplíny. Pretože tá práca je náročná a chyba môže stáť život ostatných námorníkov. Preto sa naučil pokore a schopnosti počúvať iných. Je jasné, že sa tam stretnú rôzne povahy, ktoré by Vám za iných okolností nevyhovovali, ale na lodi to musí ísť na bok.

Ako je to však v bežnom živote, nie sme predsa na lodi? Ja myslím, že sme na jednej lodi, ktorá sa volá svet, alebo život. Mnoho krát počujeme z médií o tom, že by sme mali byť tolerantnejší, že o koľko by bolo na svete krajšie, keby bolo viac lásky. „Teória je jedna vec, a prax je druhá.“

Ohováraš? Je to ako jed!

Ohováraš? Je to ako jed!

„Nekritizuj, nehodnoť, nesúď.“

Keď sa zamyslíte nad týmto jednoduchými pravidlami, zistíte, že na svete by bolo krajšie. Stačí ak začneme korigovať svoje chovanie voči druhým v akejkoľvek situácii. Budeme ohľaduplnejší a budeme schopní si predstaviť seba v „koži toho druhého“. Keď som začal meniť svoje myslenie jedna z pozitívnych vecí, ktoré sa mi stali, bol fakt, že som sa začal pozerať na svoje okolie trošku inak.

„Každý je mozaika toho, aké mal detstvo, jeho vlastných skúsenosti a pochopiteľne toho ako myslí – hlavne o sebe“

Povedal som si: „Kto som, že mám právo niekoho kritizovať ! Ako by som to spravil ja, keby som bol na JEHO MIESTE“

„Postoje sú dôležitejšie ako fakty.“

Pravdepodobne ste na túto vetu už na mojej stránke narazili. Spomenul som ju už niekoľko krát a nebola to náhoda. Táto krátka veta Vám môže pomôcť v mnohých životných situáciách. Najlepšie to bude na príklade. Čas od času ( u niektorých pomerne často ) prídu do nášho života ľudia, ktorí vedia s nami „zalomcovať“. Nemusíme ich považovať za výslovne zlých, ale ich činy, návyky, povaha s nami tak zatrasie, že si pokazíme celý deň. Ako sa voči tomu obrniť? „Postoje sú dôležitejšie ako fakty.“

Postoje sú dôležitejšie ako fakty.

Postoje sú dôležitejšie ako fakty.

Núka sa tu otázka: „Kto je na príčine zmeny našej nálady? Oni, alebo my?“ Často som si dával otázky: „Aké mal tento človek asi detstvo? Prečo býva taký mrzutý? Prečo je žiarlivý? Prečo je stále chorý?“ A mnoho iných. Podstatné je, aby ste si uvedomili, že sa nachádzate na takom mieste, o akom ste uvažovali v minulosti. To čo teraz ste a kde teraz ste je výsledok myslenia o Vás, o Vašom okolí. Keď si to uvedomíte je to pre Vás víťazstvo, pretože TERAZ môžete začať meniť svoje myslenie a „zajtra“ sa budete mať lepšie. Jednoduché, pravda? A tu sa opäť dostávame k spomínanej vete. „Postoje sú dôležitejšie ako fakty.“ Fakt je ten, že Váš šéf sa správa neprimerane voči Vám, ale aký bude Váš postoj?

-Nenávidím ho!

-Je to idiot!

-Keby som tam bol ja, tak by videli čo to znamená šéf!

-Ako sa tam tento mohol dostať?!

-Bodaj by ho…..

Vkladáte do týchto slov celú svoju bytosť. Poznáte to? Sú to aj Vaše postoje? Nemusím Vám opakovať čo to spôsobuje. Všeobecný zákon a to zákon príťažlivosti hovorí jasne. „Na čo myslíte, čo hovoríte, čo cítite, čo konáte – to si priťahujete.

A keď sa životná situácia zhorší – ľudia sú prekvapení čo sa to deje. Dostanú sa do začarovaného kruhu, kde sú všetci vinní. Chybou sú však ich postoje. Postoje sú dôležité.

Sčítané a podčiarknuté. Rešpektujte každého človeka. Nesúďte, nekritizujte, nehodnoťte. Čo hovoríte, ako sa cítite, na čo myslíte to si do života priťahujete! Zákon príťažlivosti. Povedzte si zlaté pravidlo niekoľko krát za deň a premýšľajte o ňom – dajte si malú úlohu – konajte podľa zlatého pravidla nejaký krátky čas (pár dní) a sledujte či nastanú nejaké zmeny. Podľa môjho skromného odhadu si myslím, že niekoľko dní sa môže predĺžiť na mesiace ba aj roky. 🙂

Pozitívne afirmácie.

Rešpektujem ľudí.

Priťahujem k sebe pozitívnych ľudí a situácie.

Viem sa ovládať za každej situácie.

Som vždy v pohode.

Úsmev je dar.

Som tolerantný.

Som vyrovnaný.

Poznám správne odpovede. Vždy a všade.

Kritika je pre kritikov, hodnotenie je pre učiteľov a súdenie je pre sudcov ja mám ľudí rád!

Foto:

www.pexels.com

Citáty k článku:

 

forum Komentáre (0)
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Sme priemerom piatich ľudí

Obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí majú ciele, sny, túžby, nasadenie, žijú s vášňou. Asi sa nemôžete stretávať s tými najúspešnejšími ľuďmi na tejto planéte, ale som presvedčený, že aj vo Vašom okolí sa nájdu ľudia, ktorí majú kvality ktoré chcete dosiahnuť a je jedno v akej oblasti. Čítajte knihy, ktoré napísali úspešný ľudia – je to ako stretnutie. Učte sa od nich. Zavádzajte teóriu do praxe.

Usmiate dievča

Pocity a emócie

Myšlienka je ako raketa a Emócia je palivo. Raketa bez paliva je len veľká opacha železa, ale dajte jej palivo a dovezie Vás na mesiac. Naučte sa pracovať s emočným navigačným systémom. Pýtajte sa: „kde sa nachádzam na stupnici ENS?“ Pociťujem radosť, vášeň, lásku, alebo nudu, hnev…? Tajomstvo úspechu je cítiť sa fajn!

Srdce na papieri

Začni sa mať rád

Mať sa rád, sebaláska je jedna z podceňovaných tém vôbec. Keď si prečítate príbeh Louise Hayovej, tak v prvom rade zostanete v nemom úžase. Je obdivuhodné čo prekonala, že odpustila a svoj príbeh využila na pomoc druhým. Naučiť ostatných ako sa mať rád, ako si vážiť čo máme, ako odpúšťať, ako sa uzdraviť a ako sa tešiť zo života.