Choď na obsah Choď na menu
 


Odpustenie

9. 2. 2012

Odpusť

Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že každému z nás sa stala nejaká krivda. Menšia či väčšia. Možno nás niekto urazil, možno ublížil slovne a čo horšie i fyzicky. Tých podôb môže byť nespočetné množstvo. Čo však s tým?

Prichádza urazenie, bolesť na duši, bolesť na tele. Každopádne nech sa na to pozrieme z akéhokoľvek uhla sme dotknutí len my. Často na to myslíme, preberáme si danú situáciu, prečo sa to stalo, prečo mi to spravil, prečo mi to povedal, prečo sa takto zachoval, prečo mi tak veľmi ublížil? Neustále sa v tom hrabeme. A opäť sme pri tom istom - len my.

Odpustenie

Pri všetkých týchto skúsenostiach je podstatné uvedomiť si jednu vec.

Trápime sa my.

Je veľmi pravdepodobné, že ten čo nám to spôsobil, nech to už bolo čokoľvek, zrejme na to nemyslí a je mu to jedno. V najlepšom prípade sa v niekom pohne svedomie a príde sa ospravedlniť. To sú tie šťastnejšie konce, avšak posledný krok musíme spraviť aj tak my.

A to - odpustiť. Základ je v slove PUSTIŤ!

Veľa ľudí má s tým veľký problém.

Škodia len sebe.

Tým, že sa na niekoho hneváme, že sme urazení, že niekoho nenávidíme – škodíme len sebe a to veľmi. Pochopte jedno – neškodíte tým, čo to spôsobili – škodíte sebe. Často krát to má za následok to, že máte zdravotné problémy, ktoré sa môžu prejaviť neskôr a následky sú potom žiaľ smutné a bolestné.
Moja rada je. Píšem to preto, lebo som tým prešiel a viem o čom píšem. Mal som stav nenávisti, bol som urazený, mnoho vecí bolelo. Neustále hrabanie sa v minulosti, premietanie si dookola určitých situácii.

Zapamätajte si!


MINULOSŤ NEZMENÍTE, TÁ JE PREČ!!!
ŠKODÍTE LEN SEBE!!!
NIČ S TÝM NEVYRIEŠITE!!!
JE TO VAŠE ZDRAVIE!!!
POSTOJE SÚ DÔLEŽITEJŠIE AKO FAKTY!!!
TEN KROK VPRED MUSÍTE SPRAVIŤ VY!!!
NEČAKAJTE NA OSPRAVEDLNENIE, KEĎ PRÍDE – FAJN, ALE NEMUSÍ PRÍSŤ!!!

Viem nie je to ľahké, hlavne keď to bolí, ale verte mi odpustenie je oslobodzujúce. Keď sa to naučíte posuniete sa v živote o VEĽKÝ kus dopredu. A možno sa pousmejete, ale veľkú úlohu tu zohrá láska. ( Možno si poviete „Láska! Veď on(a) mi spravil(a)....... ) Viem, viem, viem, ale láska je najmocnejšia vec na svete a to je základný kameň, pretože môžete si povedať: "no tak dobre tak ja mu teda odpúšťať", ale Vaše srdce, vo vašom vnútri je stále nenávisť a to nie je odpustenie. To musí prísť z vnútra, musí byť pravé, a to je možné len z lásky. Keď toto pochopíte – uvidíte vo svojom živote výrazné zmeny. Je veľa svedectiev o tom ako sa výrazne zlepšoval zdravotný stav chorých, ako odchádzali choroby v priebehu niekoľkých dní, ba dokonca situácie, ktoré môžeme nazvať Zázrak.

Mne pomohlo veľa techník. Najviac dve. Metóda chodby a divadla.

Metóda chodby spočíva v tom, že vidíte seba na veľkej chodbe kde je veľa vchodov. Pred vami, za vami. Pred vami je budúcnosť, idete a otvárate dvere nových skúseností, zážitkov, čakajú Vás tam nové zoznámenia, nové priateľstvá, kolegovia. Za vami je minulosť. Tie dvere už zatvorte a neotáčajte sa. Koľko ľudí si nechá otvorené niekoľko dverí a neustále sa do nich vracajú. Prečo? Zavrieť raz a navždy (odpustiť) a ísť dopredu!!! Predstavujte si to ako film. Vidíte seba a zatvárate dvere na ktorých je nápis „ Priateľ ma opustil“, alebo „Hádka s mamou“ ........

Metóda divadla je veľmi účinná a zároveň o niečo ťažšia. Predstavte si seba v hľadisku - samého a ten čo Vám ublížil je na javisku. Vidíte ho v tých najlepších farbách vidíte ho spokojného, ako napríklad robí nejakú svoju obľúbenú činnosť. Vašou úlohou je to precítiť, prajte mu to, z celého srdca a buďte šťastní, že tú osobu vidíte spokojnú. Urobte to niekoľkokrát za deň, keď budete mať voľnú chvíľku. Čoskoro príde výsledok. Zopakujem to čo som už napísal.

MINULOSŤ NEZMENÍTE, TÁ JE PREČ!!!
ŠKODÍTE LEN SEBE!!!
NIČ S TÝM NEVYRIEŠITE!!!
JE TO VAŠE ZDRAVIE!!!
POSTOJE SÚ DÔLEŽITEJŠIE AKO FAKTY!!!
TEN KROK VPRED MUSÍTE SPRAVIŤ VY!!!
NEČAKAJTE NA OSPRAVEDLNENIE, KEĎ PRÍDE – FAJN, ALE NEMUSÍ PRÍSŤ!!!
ODPUSTENIE = ŠŤASTIE
ODPUSTENIE = LÁSKA
ODPUSTENIE = POKOJ, POHODA, ÚSMEV

Všetkým čo som v živote stretol prajem z celého srdca len to najlepšie. Nech sa im darí v KAŽDEJ oblasti života. Nech sa im splnia najtajnejšie sny. Prajem im zdravie, šťastie, úsmev, lásku, harmóniu, finančnú nezávislosť, pohodu a kľud. Prosím BOHA, aby ich požehnal, tým najlepším čo môže. Je to moje rozhodnutie, z lásky a zo srdca. A tak to je.

Informácie ku komentárom.

Dobrý deň priatelia pozitívneho myslenia.

Na začiatok Vám chcem všetkým poďakovať. Počas dvoch rokov existencie stránky pribudlo veľa komentárov. Ďakujem za každú otázku a ďakujem aj za každú odpoveď. Či ju napíšem ja, alebo ktokoľvek z priaznivcom tejto stránky.

Mnohí čakajú na odpoveď veľmi netrpezlivo. Viete, nie vždy je jednoduché odpovedať na otázku, ktorá je napísaná na tri riadky. Verte mi, že si čítam všetky. Možno si dávate otázku prečo neodpovedám pravidelne a neodpovedám všetkým?

Dôvodov je niekoľko.

*Tak ako som spomenul, nie vždy je jednoduché odpovedať, respektíve dať plnohodnotnú odpoveď na „problém“ ktorý je zhrnutý na pár riadkov. Na predošlej stránke som odpovedal mailom a odpovede boli v niektorých prípadoch na dve – tri strany a aj tak som nenapísal všetko čo som chcel. Často krát som bol pochopený a prišli dodatočné otázky, čo je na jednej strane v poriadku, ale je to náročné s pohľadu času.

*Ďalším dôvodom je priamy úmysel neodpovedať. Veľa otázok sa opakuje a na mnoho otázok už na stránke odpoveď nájdete – chce to len trošku práce, trpezlivosti a odpoveď si nájdete sami.

*Neviem všetko a budem úprimný na niektoré otázky nemám plnohodnotnú odpoveď.

*A posledný dôvod je, že keď už niekto napíše odpoveď za mňa, málokedy sa stane, že odpoviem aj ja. Odpovede, ktoré čítam sú výborné a niektoré by som nenapísal ani ja lepšie. Ešte raz všetkým ďakujem.

Na záver mám jednu prosbu.

Na tejto stránke popisujem svoje vlastné skúsenosti. Ďaleko dôležitejšia je Vaša skúsenosť. Prosím začnite zavádzať teóriu do praxe. TERAZ NIE JE V KALENDÁRI!  Tiež som bol na začiatku, túžil som po zmene. Svoj život som zmenil vtedy, keď som naozaj zmenil svoje myslenie. Úprimne nikto Vám nedá čarovný prútik vo forme odpovede. Zmena v mnohých prípadoch bolí. Každý má svoju vlastnú cestu. Nikto to nespraví za Vás. Neustále som prosíkal Boha „Prosím Ťa pomôž mi.“ Aj mne trvalo dlho kým som to pochopil. Máme už všetko k dispozícii – „Neproste – KONAJTE!“

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dá sa to?

(ebet, 14. 12. 2015 17:17)

dá sa s touto teóriou pracovať pri človeku, ktorý nemá ani páry o tom, ako permanentne ubližuje?

Re: dá sa to?

(Miroslav ZAŤKO, 16. 12. 2015 15:30)

Dobrý deň.
Dá, lebo to nie je o Vašom okolí, ale o Vás. Ak pôjdete za svojou zmenou, tak neexistuje sila na tomto svete a ani nikde vo vesmíre, ktorá by Vás zastavila. Práve naopak otvoria sa Vám dvere kde boli doposiaľ len steny. Držím palce :-)

Re: Re: dá sa to?

(Ebet, 16. 12. 2015 20:42)

Dakujem za odpoved. Na prve pocutie velmi zlozite a tazke. Budem sa snazit, mat to vzdy na pamati.

neviem prestat lubit

(lucia, 2. 12. 2015 14:29)

pristel odisiel aj napriek tomu ,ze som v jeho ociach dokonala,prestal ma lubit a nechcel ma klamat. no ja po 4 mesiacoch milujem ako prvy den , boli ma to,neviem prestat mysliet..nehnevam sa nanho hnevam sa na seba ,ze neviem zabudnut...potrebujem pomoc :(

Neviem odpustiť niektorim ľuďom ..

(Eliska, 29. 10. 2015 7:23)

Dobrí volám sa eliška a chcela by som sa podeliť o ..vec ktorá ma veľmi trápi .bývalá som v ded od malička. .po svojich 18rokov som vyšla ..No bolo to fakt taške. Byt sama a k tomu na ulici ..spoznala som ludi ktorých ľúbim ..A nikdy som nevedela ze ma tak sklame spoznala som anku. .A ona bola majiteľkou v butiku ..poznáme sa 5rok ...vždy som myslela ze budem mať človeka o ktorého sa môžem ..oprieť tak to vyzeralo tie dva roky ...potom ..sa to nejak vikolalio stále ma pinizovala ze som cigánka ...A ze také hnusne veci po pri môj chrbát. ..nikdy to nepovedala mi ..rovno do oči ..vždy ma to trápilo ani nie viete ako ..kidala veci ..úplne z cesty dakedy ..No smutná som bola a je kresťanskou. .? Nieviem jej od pusit. .sú tam dve veci a je na veľa to ..mala som dosť ublíženie od ludi ktorich som lubila

prednášate aj v Prievidzi ..kedy?

(VPN, 15. 2. 2015 0:04)

som prvýkrát na vašej stránke zaujalo ma chcela by som vedieť kedy prednášate aj v Prievidzi a kde ? Dakujem zaodpoveď.

Re: prednášate aj v Prievidzi ..kedy?

(Miroslav ZAŤKO, 15. 2. 2015 9:58)

Dobrý deň. Čas od času sa objavím aj v Prievidzi. Spolupracujem s Angelikou Vavrovou (Aura Centrum Prievidza). Sledujte buď moju, alebo jej stránku. Pekná deň.

rozvod

(Nikoleta , 29. 6. 2015 17:08)

Dobry den.Chcela by som vas poziadat o radu.S manzelom sme v manzelstve dost kratko cize 3 roky.Nehadame sa stale,ale casto.A to viacmenej,ked on je pod vplyvom alkoholu.Problemom je to ze sme obaja tvrdohlavy a nevieme si jeden pred druhym zazmurit oci.Vela krat my ublizil ci slovami alebo ze ma nadrapoval a to stale ked niekde sme v spolocnosti.Som velmi zufala a neraz my prebehla myslou,ze najlepsie by bolo keby sme sa rozviedli.Prosim vas poradte my co mam robit.Dakujem.

Re: rozvod

(peter 32, 25. 7. 2015 23:07)

Ja mam tiez tento problem....uz som aj prestal pit aby som neublizoval manzelke a detom no nevydrzal som.a prislo to opet....potrebujem poradit ako si zase ziskat zeninu doveru. nepijem uz.no ona uz asi vychladla laskov ku mne. Citim ako keby somnov bola len kvoli detom....poradte dakujem

Ako odpustit a zabudnut

(tatiana, 30. 6. 2015 17:37)

Dobry den chcela by som sa zdoverit aj s mojou bolestou .Stretla som chalana do ktoreho som sa zalubila.Zacali sme sa stretavat a potom doslo aj k intivnemu stretavaniu,takto sme sa stretavali 2 roky a pred mesiacom mi napisal,ze mu zacalo zalezat na niekom inom.Ja som ostala ako obarena a nechapala som preco mi to urobil?Co som ja urobila,ze to takto skoncilo a len otazky a ziadne odpovede .Velmi sa trapim a aj odpustila som mu,ale stale dookola premyslam co sa stalo?Teraz som mu napisala,ze odchadzam do zahranicia a po tyzdni bola odpoved,ze je uz slobodny a teraz dalsie trapenie.Ako mam odpustit a hlavne zabudnut?Po tom tuzim najviac aby som uz zavrela dvere za minulostou a odpustila.poradte mi prosim

tyranie

(andrejka 5.10.1989, 22. 5. 2015 20:13)

DOBry vecer pisem Vam no v stave uplnej apatie ale aj zufalstva , moja mamama psych tyrala , strasnymi nadavkami , amokmi , krikom , nepricet zachvatmi pre uplne banalitu , resp ked somsa nespravala podlajej predstav , alebo najlepsie , co si aj priznam , lenze to iste nebol dovod k tomu co nasledovalo , trva to dva mesiace uplne somsa z toho psych .zrutila, predtym ako to zas razzopakovala sommala silne depky o kt velmi dobre vedela, neviem si odpustit moje zrutenie sa koli nej a opustenie a neviem odpustit jej nakolko som jej v minulosti roky odpustala a jej spravanie sa tym nijak nezmenilo , velmi som ju lubila , nedokazem ju nenavidit , ale neviem pokracovat dalej , dva mesiace plne hadok , chron stresu , hysterii , amokov ., prestala som spavat , zrutilo sa mi zdravie, neviem sa pohnut dalej koli tomu doma som stratila vsetko kazdy aspekt zivota mam zruteny nikdy som natom nebola takto zle vzdy som mala silu ist dalej , pozbierat sa , ale proste nevladzem ....

Re: tyranie

(Miroslav ZAŤKO, 1. 6. 2015 11:23)

Dobrý deň.
Prosím napíšte svoj kontakt na pozitivnemysliet@pozitivnemysliet.sk

z nenávisti som ochorela

(alica, 6. 5. 2015 20:00)

Mám 38 rokov,na zaciatku mojho manzelstva som podviedla svojho manzela s byvalim priatelom,manzel mi odpustil,lenze som netusila ze ma za pár rokov bude podvádzat s mojou najlepsou kamaratkou ktorá je zároven moja svagriná,pracovali sme spolu bola mi ako sestra. Po 4roch rokoch ustavicného hádania sa mi manzel priznal ze snou mal 8 rocny vstah,strasne som ju nenávidela neviem odpustit ani manzelovi hoci snim zijem.Ked som sa konecne dozvedela pravdu o rok som lezala na onkológii v Bratislave s nádorom vajecnika.Vybrali mi maternicu i vajecniky ,nepotrebovala som chemoterapiu ani ozarovanie chvala bohu!!!!! Pán primár mi povedal ze som ojedinely pripad! zaplatila som krutu dan za neveru i nenávist a moja svagrina si zije ako prasa v zite.Skusam sa cez to vsetko preniest,ale je to velmi tazké,chodim aj k psichiatrycke,poviem si kaslem nato,ale viac som na dne.Toto je moj zivot v skratke,dakujem za precitanie a prepácte za pravopisné chyby s pozdravom

Re: z nenávisti som ochorela

(Miroslav ZAŤKO, 7. 5. 2015 8:11)

Dobrý deň.
Ďakujem za úprimný aj keď veľmi smutný a ťažký životný príbeh. Odpustenie je jedna z najnáročnejších "ciest" k zmene. Z Vášho príbehu cítim, že by ste mala ísť v prvom rade od seba. Odpustiť sebe, lebo mám pocit, že viníte seba za to, že všetko sa to spustilo Vašou neverou. Na seminári Cesta som počul príbeh od jednej lektorky, ktorá pôsobí vo Švajčiarsku. Prišiel k nej vojak, ktorý odišiel z blízkeho východu. Bol svedkom toho, ako mu pred očami, zabili manželku a deti. Mal v sebe toľko nenávisti, že nemohol spávať. Pracoval s ním jeden rok až prišlo k úplnému odpusteniu. Od tej doby spí ako malé decko. Odpustenie je možné. Držím Vám palce a ešte raz ďakujem, že ste sa zdôverila.

Re: Re: z nenávisti som ochorela

(alica, 7. 5. 2015 16:40)

Dakujem!!!!

Re: z nenávisti som ochorela

(Olívia, 14. 5. 2015 11:18)

Milá Alica, všetko, čo Vám bude kto radiť, Vám nebude nič platné. Musíte si tým všetkým prejsť, musíte zažiť jednotlivé etapy trápenia, nebrániť sa im, no musíte vedieť aj povedať "stačilo". Ja som za 1,5 roka trápenia prečítala veľa kníh, pozrela som si veľa prenášok o odpúšťaní a pozit. myslení. Viac-menej pomohli, ale krátkodobo. A čo mi pomohlo? Keď som raz, v stave totálneho zúfalstva, povedala Pánu Bohu: "Bože, neviem si rady so svojim životom, nedokážem bez Tvojej pomoci odpustiť a žiť ďalej. Prosím Ťa, pomôž mi. Do Tvojich rúk odovzdávam svoj život, prosím, postaraj sa o mňa. Prijímam s pokorou všetko, čo mi nadelíš". Povedala som to úprimne a s odovzdanosťou. A pomohlo to. Cítim, že odpúšťam. Netvrdím, že som odpustila na 100%, ale viem, že som v procese odpúšťania a že mi je lepšie. A k tomu mi veľmi pomohlo aj to, čo som sa následne dozvedela. A totiž, keď sa mi môj exmanžel sťažoval na svoju frajerku, s ktorou má pomer takmer dva roky a zhruba 1,5 roka spolu žijú. Na začiatku ich vzťahu ju vykreslil ako dokonalú ženu a na mňa spustil spršku kritiky, z ktorej som mala pocit, že som tá najhoršia manželka na svete. Dlho som sa kvôli tomu trápila a za všetko zlé sa obviňovala, no len čo som z jeho úst počula, ako sa zmýlil, že nie je šťastný a uvažuje o návrate, v tej chvíli som mala pocit, že mi spadol balvan zo srdca. Celý čas som túžila po pomste a odplate a zrazu prišlo zadosťučinenie samo od seba. Alebo "z hora". A teraz? Chcel by sa vrátiť, no ja to diplomaticky oddiaľujem. Máme sa stále radi, no obidvaja potrebujeme ešte dokončiť proces zmeny našej osobnosti. Ja si chcem byť istá, že dokážem s ním žiť a nevracať sa do milostosti a od neho očakávam viac pokory. Ale čo je hlavné, viem, že všetko je tak, ako má byť. A tým sa riadim teraz a chcem aj v budúcnosti. Viem, že Pán Boh na nás dopustí iba toľko trápenia, koľko sme schopní uniesť. Všetko zvládneme s jeho pomocou, len ho o to musíme poprosiť a nechať ho konať. Nechcime mať všetko pod kontrolou, všetko vedieť, mať vo všetkom jasno a všetko chcieť hneď. Všetko má svoj čas. Boží plán s nami je dokonalý, to pochopíme až časom. Ak vôbec niekedy. A Vy, Alica, v prvom rade odpustite sama sebe a želajte si odpustiť aj jemu a všetkým tým, ktorí Vám ublížili. Porozmýšľajte, k čomu mala Vaša situácia poslúžiť, k akej zmene (hlavne osobnosti) by malo dôjsť. Nebráňte sa osobnostnej zmeny, nemajte pocit rezignácie, príjmite všetko zlé ako niečo, čo môže priniesť "dobré ovocie". To záleží len od Vás. Ak môžem ešte poradiť - nesúďťe iných a nebudete súdení - to si stále opakujem. A tiež to, že každý človek robí tak, ako najlepšie v danej chvíli je schopný.
Držím Vám palce Alica a budem rada, ak Vám moje slová aspoň trochu pomôžu. Ak Vás neoslovili, nevadí. Nájdete si vlastnú cestu, verte mi. Želám všetko dobré. Olívia.

Re: Re: z nenávisti som ochorela

(alica, 15. 5. 2015 17:46)

Drahá Olivia,dakujem za vase pekné slová ,skúsam odpustit ,niekedy sa mi dary niekedy nie ,je to velmi tazké. Nikomu nezelám nic zlé, Bozie mlyny melú pomali ale isto,aj ja som dostala svoje.Este raz dakujem s pozdravom Alica

silvia

(tekvicka345, 17. 4. 2015 23:42)

Chcem vediet ODPUSTAT...
Manzel mna podviedol po krasnom nasom dvovernom vztahu neviem sa stim vyrovnat den co den a su to uz 3roky co sa takto trapim .Moj krasny zivot sa mi zmenil na peklo moja dusa ako keby bola uz zatratena bola som aj som na tom psychicky zle kvoly nevere som nielen ublizila manzelovi ale aj mojej rodine detom mnohym ludom .Zapasim zo zivotom spat chodim urazena nepokojna nemozem spat som z toho chora rano v stavam tak isto urazena den je premna peklom a vela Rodina nadomnov lamentuje .Zena ktora zila v krestanskej viere zena ktora okolo seba rozdavala radost a dobru atmosferu a radila priatelom a ludom davala dary aj z toho mala co som mala som inim rozdavala aj posledne co som mala BOZE prepac ta zena sa zmenila z cloveka na netvora POMOZTE mozno som posadnuta potrebujem excorcizmus ci ako sa to vola

Re: silvia

(tekvicka345, 17. 4. 2015 23:53)

Pomozte mi potrebujem exzorcistu som na tom zle

Re: Re: silvia

(Miroslav ZAŤKO, 18. 4. 2015 20:40)

Dobrý večer. No ja si myslím, že exzorcistu nepotrebujete. V prvom rade potrebujete odpustiť sama sebe. Šok? Nie odpustite si za roky trápenia. A potom príde k odpusteniu Vášmu manželovi. Bez odpustenia niet uzdravenia.
Premýšľal som nad tým, prečo požadujete, respektíve potrebujete exzorcistu. Exzorcista príde, vyženie z Vás "diabla" a máte po tom. Problém je vyriešený. Ľahké. Lenže Vy toho "diabla" NEODPUSTENIE - hnev, nenávisť,....viete zo seba dostať sama. Pretože Vy sama ste sa do tohto stavu dostala. Je to len o Vás. Možno sa Vám moje slová zdajú kruté a bolia. Nepíšem ich pre to, aby som Vás urazil, alebo ponížil. Ja som si tým prešiel - odpustením. Nikto to neurobil za mňa. Musel som si tým prejsť a bodka. Držím Vám palce. PS: Ak si s tým naozaj nebudete vedieť poradiť, odporúčam Vám pozrieť si stránku o Brandon Bays http://www.brandonbays.sk/ a dohodnúť si s terapeutom stretnutie. Vie Vám na tejto ceste pomôcť. :-)


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »