Odpustenie

Odpustenie
4.46 (89.23%) 13x

Nikto z nás nežije na samote v lese. Sme obklopení veľkým množstvom ľudí. Či je to rodina, priatelia, kolegovia, susedia alebo okoloidúci na ulici, či vodič, ktorý nás predbieha na diaľnici. S tým sú späté medziľudské vzťahy, ktoré, podľa mňa, nie sú v súčasnosti dobré. Hlavnú príčinu vidím v komunikácii – buď nie je žiadna alebo je zlá. O tom, že sa nerozprávame o našich pocitoch, by mohla byť samostatná kniha.

Rád by som sa venoval jednej dôležitej oblasti Vášho života. Odpustenie. Nikto z nás nežije na samote v lese. Sme obklopení veľkým množstvom ľudí. Či je to rodina, priatelia, kolegovia, susedia alebo okoloidúci na ulici, či vodič, ktorý nás predbieha na diaľnici. S tým sú späté medziľudské vzťahy, ktoré, podľa mňa, nie sú v súčasnosti dobré. Hlavnú príčinu vidím v komunikácii – buď nie je žiadna alebo je zlá. O tom, že sa nerozprávame o našich pocitoch, by mohla byť samostatná kniha. Je sedem základných deštruktívnych pocitov, ktoré spôsobujú prakticky všetky zdravotné problémy:

Závisť

Nenávisť

Krivda

Hnev

Ľútosť

Strach

Strach za iných

Možno budete brať odpustenie ako malichernú tému, ale opak je pravdou. Nenávisť, hnev a zloba sú  deštruktívne myšlienky. Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že každému z nás sa stala nejaká krivda. Menšia či väčšia. Možno nás niekto urazil, možno ublížil slovne, a čo horšie, i fyzicky. Tých podôb môže byť nespočetné množstvo. Aj malý „škrabanec“ na duši, môže byť zárodkom veľkého problému.

Väčšina z nás už zažila aj nejaké sklamanie.

Čo však s tým?

Nech sa na to pozrieme z akéhokoľvek uhla, dotknutí sme len my. Často na to myslíme, preberáme si danú situáciu, prečo sa to stalo, prečo mi to spravil, prečo mi to povedal, prečo sa takto zachovala, prečo mi tak veľmi ublížili? Neustále sa v tom hrabeme. A opäť sme pri tom istom – len my.

Je veľmi pravdepodobné, že tí, čo nám spôsobili bolesť, nech to  bolo čokoľvek, zrejme na to nemyslia a je im to jedno. V lepšom prípade sa v niekom pohne svedomie a príde sa ospravedlniť. To sú tie šťastnejšie konce, avšak posledný krok musíme spraviť aj tak my.

A to – odpustiť.

Základ je v slove PUSTIŤ!

Veľa ľudí s tým má veľký problém. Ja som nebol výnimkou. Škodil som v prvom rade sám sebe. Tým, že som sa na niekoho hneval, bol som urazený, čo prechádzalo až do nenávisti, som škodil LEN SEBE, a to veľmi. Následkom boli zdravotné problémy, ktoré sa prejavili až neskôr. Žiaľ, následky bývajú v niektorých prípadoch smutné a bolestné. Vďaka Bohu, ja som na to prišiel dostatočne skoro.

Zapamätajte si!

MINULOSŤ NEZMENÍTE, TÁ JE PREČ!!!

ŠKODÍTE LEN SEBE!!!

NIČ S TÝM NEVYRIEŠITE!!!

JE TO VAŠE ZDRAVIE!!!

POSTOJE SÚ DÔLEŽITEJŠIE AKO FAKTY!!!

TEN KROK VPRED MUSÍTE SPRAVIŤ VY!!!

NEČAKAJTE NA OSPRAVEDLNENIE, KEĎ PRÍDE – FAJN, ALE NEMUSÍ PRÍSŤ VÔBEC!!!

Viem, nie je to ľahké, ale verte mi, odpustenie je oslobodzujúce. Keď sa naučíte odpúšťať, posuniete sa v živote o veľký kus dopredu. A možno sa pousmejete, ale veľkú úlohu tu zohrá láska. Asi si poviete:

„Láska! Veď on(a) mi spravil(a)…….“

Viem, viem, viem, ale láska je najmocnejšia vec na svete a je to základný kameň odpustenia. Vo Vašom srdci, vo vašom vnútri nesmie zostať nenávisť. Ak tam zostane – nie je odpustenie. Musí to prísť zvnútra, musí byť pravé, a to je možné len z lásky. Keď toto pochopíte, uvidíte vo svojom živote výrazné zmeny. Je veľa svedectiev o tom, ako sa výrazne zlepšoval zdravotný stav chorých, ako odchádzali choroby v priebehu niekoľkých dní, ba nastali dokonca situácie, ktoré môžeme nazvať zázrakom.

Mne osobne pomohlo veľa techník, ale najviac asi metóda chodby, divadla a cesta.

Metóda chodby

Metóda chodby spočíva v tom, že vidíte seba na veľkej chodbe, kde je veľa postranných vchodov. Pred vami, za vami. Pred vami je budúcnosť, idete a otvárate dvere nových skúseností, zážitkov, čakajú Vás tam nové zoznámenia, nové priateľstvá, kolegovia. Za vami je minulosť. Tie dvere už zatvorte a neotáčajte sa. Koľko ľudí si nechá otvorených niekoľko „zadných“ dverí a neustále sa do nich vracia. Prečo? Zavrieť raz a navždy (odpustiť) a ísť dopredu!!! Predstavujte si to ako film. Vidíte seba a zatvárate dvere na ktorých je nápis:

„Priateľ ma opustil.“

„Hádka s mamou.“

„Manžel mi povedal, že som hlupaňa.“

„Manžel ma udrel.“

„Otec sa na mňa vykašľal.“

„Mama bola alkoholička, nestarala sa o nás.“

„Učiteľ bol voči mne nespravodlivý.“

„Brat ma okradol.“

Minulosť je preč, nič na nej nezmeníte. Nehrabte sa v tom.

Metóda divadla

Metóda divadla je veľmi účinná a zároveň o niečo ťažšia. Predstavte si seba v hľadisku, sedíte tam sám  a ten, ktorý Vám ublížil je na javisku. Vidíte ho v tých najlepších farbách, vidíte ho spokojného, ako napríklad robí nejakú svoju obľúbenú činnosť. Vašou úlohou je to precítiť, prajte mu to, z celého srdca a buďte šťastní, že tú osobu vidíte spokojnú. Urobte to niekoľkokrát za deň, keď budete mať voľnú chvíľku. Čoskoro príde výsledok. Nečakajte, že dotyčná osoba sa zmení, práve naopak, zmeníte sa Vy. Ja som sa tiež zmenil.

 

 

.

.

Takže ešte raz.

MINULOSŤ NEZMENÍTE, TÁ JE PREČ!!!

ŠKODÍTE LEN SEBE!!!

NIČ S TÝM NEVYRIEŠITE!!!

JE TO VAŠE ZDRAVIE!!!

POSTOJE SÚ DÔLEŽITEJŠIE AKO FAKTY!!!

TEN KROK VPRED MUSÍTE SPRAVIŤ VY!!!

NEČAKAJTE NA OSPRAVEDLNENIE, KEĎ PRÍDE – FAJN, ALE NEMUSÍ PRÍSŤ VÔBEC!!!

ODPUSTENIE = ŠŤASTIE

ODPUSTENIE = LÁSKA

ODPUSTENIE = POKOJ, POHODA, ÚSMEV

ODPUSTENIE = ZDRAVIE

V roku 2013 som si prečítal knihu „CESTA“ od Brandon Bays. Táto kniha, ale aj osobné odporúčania známych ma utvrdil v tom, že seminár, ktorý osobne vedie Brandon Bays, musím zažiť na vlastnej koži. 14.- 16. 3. 2014 som sa v Bratislave zúčastnil seminára „Intenzívna Cesta a Pokročilé nástroje“. Nechcem tu teraz popisovať priebeh celého seminára a už vôbec nie knihu „Cesta“, ale myslím, že až počas neho som úplne pochopil, čo je odpustenie.

 

 

Bez odpustenia, niet uzdravenia.

Urobte si jedno cvičenie. Choďte sa prejsť a keď sa budete prechádzať, zoberte so zeme nejaký kamienok, ktorý bude predstavovať určitú krivdu, osobu, ktorá Vás ťaží. Keď sa budete prechádzať, tak ten kameň pustite. Padne na zem, možno začujete ten zvuk, ale neobracajte sa. Nepamätajte si miesto, kde ste ho pustili. Už nikdy sa k tomu nevracajte. Nechajte kamienok ležať tam, kde je. Možno ho niekto odkopne, možno ho zaveje prach. Je to len na Vás. Jozef Čuha veľmi rád používa jednu vetu z Biblie.

„Miluj blížneho svojho, ako seba samého.“

Dodáva: „Podstata je v druhej časti vety, ako seba samého.“ Majte sa radi, neubližujte si. Buďte múdri.

Všetkým, ktorých som v živote stretol, prajem z celého srdca len to najlepšie. Nech sa im darí v každej oblasti života. Nech sa im splnia najtajnejšie sny. Prajem im zdravie, šťastie, úsmev, lásku, harmóniu, finančnú nezávislosť, pohodu a pokoj. Prosím Boha, aby ich požehnal tým najlepším, čo môže. Je to moje rozhodnutie, z lásky a zo srdca. A tak to je.

Ešte odporúčam:

Foto:

www.pexels.com

 

Citáty k článku:

forum Komentáre (7 komentárov)

Članok a metody su super..osobne vyskušam všetko…či už sa ta osoba ospravedlni alebo nie,v prvom rade ked pride to hlavne odpustenie,viem,ze pocitim obrovsku ulavu a pokoj..už mam stym skusenosť a doporucujem…a hlavne plač môže byt ako prva reakcia odblokovania.Ked som už mala raz obdobie odpúšťania,hodne som plakala a odišli aj zdravot.problemy a plus zároveň aj strach 😊

Dobrý deň, priznám sa, že Vaše slova na tomto blogu ma zaujali.Sklanam sa pred Vami ako pred človekom, ktorý našiel spôsob ako sa odbremeniť od trápenia , starosti, úzkosti a pod.samodestruktivnych veci. Mal som 20 ročne manželstvo, ktoré som bral ako zmysel života a aj keď ten manželský život prinášal nielen radosti ale aj smútok a všetko to ostatne čo k tomu patrí, moja EX to “ vzdala“ už po možno prvej „hádke“ ( cca 15-17rokov dozadu).Ako sa mi pred rokom ( teda po 20 ročnom vzťahu) zdoverila, jedinú vec čo urobila zle v živote bolo to, že neriešila situáciu v tom danom momente a čakala kedy opustí nás syn naše hniezdo , potom odíde aj ona! Sám sa nad sebou čudujem ako je možné že som si počas tých rokov nič nevšimol… No to je už teraz jedno. Ako som už naznačil, sme rozvedeni . Nežijeme spolu 11 mesiacov a rozvod bol iniciovaný z jej strany pred 4 mesiacmi. Ja som jej už nie raz odpustil ako som aj jej písal a aj osobne povedal ešte pred rozvodom prepáč, keď som ti ublížil! . Nebol som len ja na vine si myslím ale aj ona so svojim správaním sa ma vždy vedela dostať do „varu“. Veď tiež som len človek.I cez to všetko som jej odpustil no ona na moje slova reaguje „útočnými“ slovami .. typu: “ jasne, ja som ta ktorá je zlá a je potrebné odpustí“ a pod. Všetko čo jej hovorím myslím úprimne a z mojej strany žiadne sarkastické slova na jej adresu nepíšem a nehovorím. No ona vždy reaguje na všetko povrchne, egoisticky, sarkasticky a neviem ako môžem od takého človeka očakávať “ ospravedlnenie“ . Drží v sebe nenávisť, zlobu, hnev… Veď nemôžem predsa do nekonečna jej hovoriť že sa s ňou snažím rozprávať rozumne a bez nenávisti.Odpustil som jej no i cez to všetko k nej cítim veľa… ťažko sa s tým zmieriť a o to viac ma to boli keď viem, že ona je kone ne “ vo svojom vysnívanom svete a v živote“. Tým možno chcem povedať asi aj to, že aj keď odpustíme, naozaj sa môže stať že Vam sa odpustenia z druhej strany vôbec nemusí dostať. Prajem vam všetkým pokoj a harmóniu v duši ! Pekný deň.

Mam taky mali problem, pohadala som sa s najlepsiou kamaratkou pretoze som povedala jednemu chlapcovi pravdu lebo ved klamat sa nesmie.No ona sa na mna nahnevala a teraz mi nechce odpustit. Co mam robit?😭
… Mate super stranku velmi mi pomohla no ani tak mi nechce odpusti. Aj ked som sa jej ospravedlnila milion krat… naozaj ma to velmi mrzi

Dobrý deň. Verím, že Vás to mrzí. Urobila ste chybu, ktorú si uvedomujete.
Ospravedlnila ste sa, verím že úprimne. Teraz je na rade Vaša kamarátka.
Podľa mňa by ste jej mala dať trošku priestoru, čas. Čas mnoho vecí vyrieši.
Netlačte na pílu a neospravedlňujte sa dookola – to k ničomu nevedie.

A ďakujem za pochvalu. 🙂 Pekný deň.

Dobrý večer 🙂 ..Mám kratko po 18..Vždy ma zaujimala sila myslenia ..Nedávno som po zhliadnuti filmu Tajomstvo začala nasluchat ..Nie len pocuvat alebo citat o Pozitivnom mysleni ale aj sa cinit ..Kazdy den dakujem zato co mam ..ked vidim vec po ktorej tuzim ale resp. „nemam“ predstavujem si ako ju drzim ako ju mam ako vlastnim .. Len co vstanem sa hram s myslou predstavujem si co chcem dosiahnut dobru pracu,stastie ,zdravie vsetko si to realne predstavujem … A vidim ako to mam ..dost prijemnych ponuk sa aj dostavilo zaco som rada a vazim si to .. Som odhodlana zacat pracovat a dalej rozvijat svoju pozitivnu mysel a predstavivost No jedina vec ktoru nemam v sebe zvladnutu je odpustenie.. ..Dlhodobo si neviem pomoct so spankom ..Zaspavám hodinu pretoze myslim na zle udalosti ktore sa stali zle rozhodnutia stretnutia proste na veci ktore sa udiali a neboli prijemne ..Neda mi to spavat ako nahle ta myslienka na ten den v ktory sa take nieco odohralo sa pokusam zastavit nemysliet nato skusam mysliet na inu vec . ..az mi brucho zviera ako sa prehadzujem v posteli a snazim sa nemysliet na to na tu prihodu ..Dnes som nasla vasu stranku po precitani . knihy “ šlabikar stastia Navrat k sebe “ .som zacala googlit pozitivne myslenie .hned mi vyhodilu tuto stranku .. Nasla som si odpustenie .. A po precitani som sa rozhodla od dnes vykonavat vsetky cvicenia ktore su uvedene .. Idem do toho ..Dufam ze zavrem zasebou minulost a neprijemne udalosti spojene snou . Mam tie metody vykonavat jednotlivo s odstupom casu alebo po metode chodby mozem robit metodu divadla ? 🙂 Pekny Vecer ..A stranka je uzastna 😊

Je to na Vás. Metóda divadla je trošku náročnejšia. Skúste postupne.
A ďakujem za pochvalu. Držím palce. Majte sa fanfárovo. 🙂

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

collections_bookmark Podobné články

Pocity a emócie

Myšlienka je ako raketa a Emócia je palivo. Raketa bez paliva je len veľká opacha železa, ale dajte jej palivo a dovezie Vás na mesiac. Naučte sa pracovať s emočným navigačným systémom. Pýtajte sa: „kde sa nachádzam na stupnici ENS?“ Pociťujem radosť, vášeň, lásku, alebo nudu, hnev…? Tajomstvo úspechu je cítiť sa fajn!

Pozitívne myslenie

„Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou. Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!“ Napoleon Hill

Moc slova. Pozitívne afirmácie

Ďalším z dôležitých kľúčov k Vášmu šťastiu je uvedomenie si moci slova. Je málo pravdepodobné, že si splníte Vaše sny, keď budete síce myslieť pozitívne, Vaše pocity budú dokonale zladené s Vašimi myšlienkami a budete hovoriť negatívne. Vaše myšlienky, Vaše pocity, Vaše slová, Vaše činy – MUSÍTE ZLADIŤ !