Rozhovor s Miroslavom Zaťkom

5/5 - (7 votes)

Rok 2018 bol pre stránku www.pozitivnemysliet.sk výnimočný. 1.1.2018 oslávila 10 rokov od jej vzniku. Rozhodla som sa, že urobím rozhovor s mojim manželom a zakladateľom tejto stránky Miroslavom Zaťkom. Bude to pre neho zaujímavá zmena nakoľko predošlých 17 rozhovorov robil on a ja som bola v úlohe poradcu. Aj keď sa pozitívnemu mysleniu venuje už od roku 2004, odkrojenie z ďalšej desiatky je fajn dôvod na malé bilancovanie a zaujíma ma, ako to vidí zo svojho uhla pohľadu.
Evka Zaťková

1.Keď si koncom roka 2007 začal pripravovať stránku, napadlo ti, že to dotiahneš až sem?

Úprimne? Nepremýšľal som nad tým. V tom čas som bol plný energie posunúť informácie ďalej. Podeliť sa. O webových stránkach som nemal ani páru. Bola len túžba. Aj keď som sa s pozitívnym myslením zoznámil už v rok 2004, roky 2006 – 2007 boli prelomové, pretože v týchto rokoch som začal aplikovať pozitívne myslenie vo svojom živote. Teória a prax sú totiž dve odlišné veci.

Zákon príťažlivosti mi koncom roka 2007 pritiahol kamaráta, ktorého som stretol vo Vrábľoch pri Tescu. Bol chovateľ psov. Počas rozhovoru mi spomínal, že si založil webovú stránku, kde zdieľa fotky svojich psov. Nemusím asi hovoriť, čo to pre mňa znamenalo. Bolo to jednoduché. Stránka sa dala spraviť na verejnom portály aj s minimálnymi znalosťami a bolo to zdarma. Do konca roka som sedel každý večer pri počítači a písal a písal a písal. 1.1.2008 som stránku spustil.

2.Ešte si pamätáš čo všetko bolo obsahom prvej verzie?

Skôr než odpoviem, chcem zdôrazniť, že v tom čase nebolo až toľko informácii ako je dnes. Školenia, prednášky, semináre, koučovia, zahraničný prednášatelia? Len sen. Kníh len pár. Dnes už bežné. 🙂 Nechcel som nič iné len zdieľať informácie, ktoré som mal a vytvoriť priestor aj pre iných, aby zdieľali svoje skúsenosti. Musím povedať, že aj ja som bol na začiatku, stále som sa učil. Stránka mala pomôcť aj mne. (A mimochodom, ešte stále sa učím – smiech)

Veril som a verím, že ak jednotlivec zmení svoj

život tým, že zmení svoje myslenie, môže pozitívne

ovplyvniť aj svoje okolie. Takto môžeme pozitívne

ovplyvniť celú krajinu.

3.Prvé ohlasy?

Každý deň som bol prilepený na stránke a kontroloval sledovanosť? (smiech). Presné počty si nepamätám, ale za prvý mesiac som mal asi 30 návštev. To bola jedna denne! Fascinujúce. Tým, že som o stránke neustále premýšľal, prichádzali mi ďalšie a ďalšie nápady. Nové témy, dával som informácie o knihách, ktoré som čítal a pod. Začali pribúdať prvé komentáre k článkom, čas od času prišiel nejaký mail s otázkou. Veľmi rád na to spomínam.

Aj takto vyzerala moja stránka v minulosti 🙂

4.Požiadal ťa niekto aj o stretnutie?

Áno. Dr. Jozef Čuha. Vôbec som netušil, čo toto stretnutie spôsobí. Na začiatku som nemal s kým konzultovať moje skúsenosti. Boli len knihy a moja sestra, ktorá býva viac ako 100 km od nás. Na jej radu som si do zošita snov zapísal, že si priťahujem do života troch priateľov, s ktorými budem môcť o pozitívnom myslení hovoriť. Paradoxne ako prvý, bol môj kolega, s ktorým som sa denno-denne stretával. To, že aj on sa venuje osobnému rastu, som nemal ani páru.

Vráťme sa k tvojej otázke.

Pamätám, si, že som kontroloval, na ktorom mieste som vo vyhľadávači, keď zadáš „pozitívne myslenie“. Tuším pri 20. strane som to vzdal. (smiech) Ale počas vyhľadávania som narazil na stránku www.pozitivnemyslenie.sk. Medzinárodne centrum pozitívneho myslenia so sídlom v Banskej Bystrici, ktoré viedol Dr. Jozef Čuha. Bol som unesený. Nebol som sám. Supééér. Asi o dva týždne mi prišiel mail, ktorý si pamätám úplne presne.

„Dobrý deň. Našiel som Vašu stránku. Máme spoločné témy. Nechcete sa stretnúť? Dr. Jozef Čuha“

Sedel som ako obarený. Pozval ma na „Pozitívne soireé“, ktoré pravidelne organizoval v Banskej Bystrici. Samozrejme že som išiel, ešte s dvoma priateľmi. V tom čase som nemal šajnu s kým som sa vlastne stretol a ako toto stretnutie ovplyvní ďalšie moje smerovanie.

Jozef Čuha a Miroslav Zaťko Banská Bystrica 2008

5.Ako sa stránke darilo ďalej?

Veľmi ma ovplyvnila prednáška Jacka Canfielda v Bratislave, ktorej som sa v roku 2010 zúčastnil. Už to bolo aj o plánovaní, stratégii, marketingu a stanovovaní si cieľov. Pribúdali témy, komentáre, návštevnosť. Bolo to pekné sledovať. Záujem o pozitívne myslenie rástol, čo bolo dobre. Veril som a verím, že ak jednotlivec zmení svoj život tým, že zmení svoje myslenie, môže pozitívne ovplyvniť aj svoje okolie. Takto môžeme pozitívne ovplyvniť celú krajinu. Nepreháňam.

Rozvíjal som spoluprácu s Dr. Čuhom. Veľa ma naučil. Snažil som sa chodiť pravidelne na prednášky do Banskej Bystrici. Veľa sme sa rozprávali. Vyústilo to do ponuky mať prvú prednášku. O 1415 dní sa mi tento sen splnil. 15.11.2011 som mal prvú prednášku. „Metóda piatich prstov“. Mimochodom tento sen som si napísal do zošita snov v roku 2007!

Miroslav Zaťko – Prvá prednáška v roku 2011

V tom istom roku som si dal záväzok, že ak stránka dosiahne návštevnosť 10.000 podstránok mesačne, tak urobím nejaké zmeny. A prišlo to. 1.1.2012 som si zaregistroval doménu www.pozitivnemysliet.sk a (pokračovanie www.pozitivnemyslenie.estranky.cz) zmenil som dizajn i štruktúru stránky. Pribudli nové témy a videá z prednášok. Aktívne som začal pôsobiť na sociálnych sieťach Facebook a YouTube.

V roku 2013 som už častejšie prednášal v Banskej Bystrici a začal som organizovať prednášky v mieste môjho bydliska. Pomáhal som pri vydávaní časopicu Pozitívne myslenie. Vyvrcholenie bolo 13.10.2013, keď sme na Sliači organizovali medzinárodný seminár za účasti Pierra Frackha z Nemecka. Fantastická akcia – krásne spomienky.

Organizátori s Pierrom Franckhom a jeho manželkou Michaelou Merten

6.Samé pozitíva. Boli aj nejaké negatíva?

Zaujímavá otázka k stránke o pozitívnom myslení. Negatívom by som to nenazval, skôr skúsenosť. Ako som spomínal na začiatku rozhovoru, čas od času som dostal nejaký mail s otázkou. Dal som si záväzok, že odpíšem na všetky maily. Úprimne, prišli otázky, ktoré boli náročné a ťažko sa čítali. Ťažké životné situácie a na konci „pomôžte mi!“ Na niektoré otázky vieš odpovedať na pár viet, ale pamätám si odpovede aj na niekoľko strán. Aj tak som neobsiahol všetko. Nezjedol som všetku múdrosť sveta a na niektoré maily som musel odpísať : „pardon, neviem.“ Prišlo obdobie, keď som dostával aj jeden mail denne. Bol som nadšený, ale malo to aj druhú stranu mince. Odpovede. Akosi sa mi prestalo dariť. Ťažko sa to opisuje slovami, ale nebol som to ja. Radil som sa so sestrou a jej odpoveď ma prekvapila. „Aj sa dobíjaš?“ Fúúúú, nemal som tušenie o čom hovorí.

„Vydávaš zo seba obrovské množstvo energie a tvoje aktuálne dobíjanie ti stačilo len pre tvoju potrebu. A to je už málo.“

Nemal som inú možnosť a na nejaký čas som svoj mail zo stránky odstránil a dal som si priestor, aby som sa pozviechal. Ako vravím skúsenosť. Ľudia mali stále možnosť písať komentáre k článkom. Veľmi dobre sa tam rozbehla komunikácia a navzájom si pomáhali a radili. Skvelé. Vrátil som sa v čase a uvedomil si, že to bola moja prvotná túžba. Poskytnúť priestor, aby si ľudia vymieňali skúsenosti. Paráda. Podarilo sa.

Ohľadne otázok ma napadá ešte jedna vec. Vedel som, že budem nevyhnutná ešte ďalšia zmena, pretože určité otázky sa neustále opakovali. Strácal som čas odpovedaním na to isté stále dookola.

7.Napríklad?

-„Prečítal som 10 kníh o pozitívnom myslení a stále sa mi nedarí, kde robím chybu?“

-„Páči sa mi kolegyňa, ako mám pozitívne myslieť, aby sme spolu chodili?“

-„Manžel pije. Ako mám za neho vizualizovať, aby sa zmenil?

-„Ako si mám nájsť novú prácu?“

-„Neviem odpustiť, čo mám robiť? Poraďte mi.“

To je len časť.

8.Ako si to vyriešil?

Po redizajne stránky v roku 2016 som vytvoril priestor, kde odpovedám na často kladené otázky. Chodia menej, takže asi pomohlo. (smiech)

9.V roku 2014 prišla ďalšia významná udalosť, na ktorej som sa aktívne podieľala aj ja. Začal si písať svoju prvú knihu.

Áno, a stránka zohrala dôležitú úlohu pri rozhodovaní písať, či nepísať knihu. Začali sa kopiť maily, kde mi ľudia písali, že si vytláčajú niektoré témy a pravidelne si ich čítajú. Boli aj takí, ktorí ma priamo vyzvali, aby som knihu napísal. Ďalší dôležitý moment bola a je jednoduchosť akou je stránka napísaná. Je zrozumiteľná. A to žiadali aj pri knihe. Často som dostával otázku: „Začal som s pozitívnym myslením, akú knihu by si mi odporučil.“ Nikdy som nevedel poriadne poradiť. Rozhodol som sa, že ju napíšem. Moja vízia bola jasná. Napísať jednoduchú a zrozumiteľnú knihu. Vizualizoval som, že stojím pred kníhkupectvom a pozerám sa vo výklade na moju knihu. Nevyšlo to. (smiech) V máji 2015 som stál v kníhkupectve a odfotil som si moju knižku a vedľa bola moja najobľúbenejšia kniha „Jak člověk smýšlí“ od Jamesa Allena. Fotku som ti poslal.

Kniha „Je ľahké spraviť zvislú čiarku – Miroslav Zaťko

Pamätám 🙂

10.A čo sledovanosť, stúpala?

Pravda. Sledovať tie počty bolo fascinujúce. Dá sa povedať, že keď si do Google zadala čokoľvek o pozitívnom myslení, bola na prvých miestach. Skvelé. Som za to veľmi vďačný.

11.Na začiatky si pamätám aj ja. Tých informácii bolo naozaj málo. Dnes mi príde, že je toho už akosi veľa. Koučov, seminárov aj prednášok. V kníhkupectve je toho toľko, že sa už ani neviem orientovať. Čo si o tom myslíš ty?

Pozerám sa na to inak. Som za to vďačný. Často o tom hovorím, keď som bol na začiatku, bola len jedna kniha a ja. Nemal som inú možnosť len praktizovať to, čo som sa dočítal. Čo by som dal za to, keby som mal dnešné možnosti. Je väčší výber. Prednášky, semináre, veľké viac-dňové semináre, kurzy, osobný koučing. Keď sa prechádzam po kníhkupectve a vidím tie samostatné bloky „Motivačná literatúra“, „Ezoterika“, „Životný štýl“, „Biznis a manažment“ – je to paráda. Áno, súhlasím, že je možno ťažšie nájsť to pravé orechové.

Nesmierne ma teší, že pribúdajú slovenský autori. Pozri čo napríklad vytvoril Michal Hrehuš so svojim I can Academy. Motivačné kalendáre a diáre. Som vďačný, že som s ním mohol urobiť rozhovor. Môžem pokračovať. Mega semináre Andyho Winsona. Peter Krištofovič – PK Academy a jeho Power Days. Kto by povedal, že na Slovensko budú pravidelne chodiť zahraničné osobnosti pozitívneho myslenia. Neviem zabudnúť keď Brandon Bays povedala, že na Slovensku cíti obrovskú túžbu po zmene, ako cítila málo kde. Všimni si, že aj celebrity bežne používajú vety z pozitívneho myslenia. Spevák Majk Spirit zohráva tiež svoju úlohu. A dôležitú. Nesmieme zabudnúť na desiatky a stovky bežných ľudí, ktorí motivujú svojimi príbehmi.

Ako napríklad Marcelka Líškayová?

Napríklad. Jeden z najčítanejších rozhovorov, ktoré sme robili. Čo sa dialo dva dni od zverejnenia mi prináša zimomriavky ešte dnes, a pritom som bol presvedčený, že to tak bude.

Marcela Líškayová

12.V roku 2016 úplná zmena dizajnu a štruktúry stránky.

Presne tak. Už dlhší čas som cítil, že stránku musím zmodernizovať. Som rád, že som spolupracoval s Peťom Bujalkom WEBHELP, ktorý mi veľmi pomohol. V septembri 2016 sme urobili úplný redizajn stránky. Pribudli rozhovory s osobnosťami, blog, osobný koučing a mnoho iného. Ohlasy boli pozitívne.

13.Čo je na stránke najviac sledované?

Každý rok pripravujem také menšie vyhodnotenia. Stále sú veľmi sledované citáty. Vkladám ich do mojich fotografií. Svojho času mi s fotkami pomáhala aj super fotografka MeritAmm. Na konci roka 2018 ich je na stránke už 880. V 2019 pokoríme hranicu 1000! Z článkov najmä o pozitívnom myslení, zákone príťažlivosti, o pocitoch, oslovila aj moja metóda piatich prstov. Veľmi obľúbené sú aj spomínané rozhovory s osobnosťoublogové články. Každú sobotu posielam už 6 rokov „Dotyky dúhy“ – Jednoduché pozitívne myšlienky.

Nesmiem zabudnúť na Facebook. To je pre mňa úplne očarujúce. Publikujem zaujímavý citát a začína „proces cesty“. Lajky a zdieľania. Nevieš kde a u koho to skončí. Koho to ovplyvní. Nie je to tak dávno, zdieľal som veľmi milé video, ako malý chlapec pomáha svojej sestre hodiť loptu do koša. Za pár dní to lajklo „len“ 96 ľudí. Ale zdieľalo to 176 ľudí, čo spôsobilo, že to malo cez 16.000 zhliadnutí a dosah na takmer 60.000 ľudí. Krása. Spomínam si na telefonát Marcelky Líškayovej po tom, ako sme zverejnili jej rozhovor. Prečítalo si to jedno dievča, ktoré prišlo o nohu. Zavolala Marcelke a povedala, že to chcela vzdať, ale rozhovor ju inšpiroval žiť! Preto ma baví robiť túto prácu.

14.Tvojich TOP 10 od 1.1.2018?

Veľmi ťažká otázka. Hmmm.

-Nebudem to číslovať, ale v prvom rade je moja osobná zmena.

-Som vďačný za to, kde som dnes.

-Potom sú tú ľudia, ktorých som stretol. Všetci ma nejakým spôsobom ovplyvnili. Nebudem menovať – bol by to veľmi dlhý zoznam. 🙂

-Samozrejme nesmiem vynechať moju prvú knihu – výnimočný moment.

-Každá pochvala, povzbudivé slová, ktoré dostanem sú veľmi príjemné. Posúva ma to vpred.

-Posun aj mimo stránku. Som rád, že som robil rozhovory pre regionálne televízie, magazín Fit štýl, v ktorom som spolupracoval na niekoľkých článkoch s Mirkou Suchárovou Mikovou. Bolo ma počuť aj v rádiu Slobodný vysielač.

-Medzinárodný seminár na Sliači s Pierrom Franckhom

-Všetky prednášky, ktoré som mal. V Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Vrábloch, Žiari nad Hronom, Partizánskom, Prievidzi, Lipt.Mikuláši…

-A v neposlednom rade, že stránka je jedna z najvyhľadávanejších v tejto oblasti.

Miroslav Zaťko a Evka Zaťková

Rozhovor pre Fit Štýl 2_2017

Rozhovor pre Fit Štýl 2_2017

15.Keby sa mal možnosť vrátiť čas, zmenil by si niečo?

Myslíš na stránke? Nič. Je to proces. Všetko sa vyvíja. Teším sa, že každý si tam niečo nájde. Tá šírka tém je naozaj veľká. Niekedy si hovorí, či by nebola ďalej, keby sme mali nejaký tím spolupracovníkov. Dá sa povedať, že všetko si robím sám. Samozrejme s Tvojou pomocou. Som na seba / na nás pyšný. (smiech)

To čo ste dnes, nie ste vy, je to len pozostatok

vašich myšlienok z minulosti. A dnes rozhodujete,

aká bude vaša budúcnosť. Do poslednej bodky.

16.Čo bude ďalej? 

Pokračujeme! 1.1.2018 sme nakrojili ďalšiu desiatku. Stále mám chuť, vytrvalosť a hlavne ma to baví. Nedá sa opísať slovami pocit, keď čítaš povzbudzujúci mail, v ktorom ti niekto popisuje ako napreduje a darí sa mu, pretože zmenil myslenie a začal aplikovať niečo zo stránky. Osobné stretnutia sú úplne super. Stretávať zaujímavých ľudí a robiť s nimi rozhovory je pre mňa nová – krásna skúsenosť. V roku 2019 sa vraciam opäť k prednášaniu a v neposlednom rade pracujem na druhej knihe. Áno, viem meškám 🙂 Dal som si za cieľ, že ju tento rok dokončím a vydám. Na stránke budú určite pribúdať nové citáty, blogové články a dotyky dúhy. Pohrávam sa s myšlienkou vrátiť sa aj k natáčaniu video prednášok. Premýšľam nad tým, dať priestor aj iným „pisálkom“ /Ak má niekto chuť – napíšte mi/

Mám v hlave veľa snov – všetko má svoj čas. A stále, stále pracujem aj na sebe samom. Nemám toľko arogancie, aby som tvrdil, že som skončil. Stále je sa čo učiť. Je to práca na celý život.

17.Aj keď si malé pravidlo zaviedol ty, dovoľ aby som to použila pri tvojom rozhovore. Obľúbená kniha alebo knihy, ktoré ťa ovplyvnili? Posolstvo čitateľom www.pozitivnemysliet.sk

Kníh je určite viac. Moja prvá kniha „Moc nášho podvedomia“ od Dr. Josepha Murphyho. Najobľúbenejšiu som už spomínal „Ako človek zmýšľa“ od Jamesa Allena. Páčia sa mi knihy Jacka Canfielda, Briana Tracyho, Louise L.Hayovej, Esther Hicks. Moja kniha „Je ľahké spraviť zvislú čiarku“ je tiež super. (smiech)

A posolstvo?

Všetko v živote je Vaša voľba. Všetko. Vo svojej duchovnej podstate sa slobodne rozhodujete, že vstúpite do tohto fyzického tela a prídete do presne vybraného prostredia, presne vybraným ďalším duchovným bytostiam, ktoré už vo svojom fyzickom tele prebývali. Slobodne ste si vybrali talenty a i to, čo chcete zažiť, zakúsiť, pochopiť, naučiť sa, odžiť i toho koho stretnete. Prišili ste slobodne TVORIŤ.

Ja som si napríklad vybral tieto talenty (silné stránky): 1.Empatia 2.Komunikácia, 3.Rozvíjam potenciál druhých 4.Maximalizujem 5.Prepájam…. Niet divu, že robím práve to, čo robím – sám som si to vybral.

To čo ste dnes, nie ste vy, je to len pozostatok vašich myšlienok z minulosti. A dnes rozhodujete, aká bude vaša budúcnosť. Do poslednej bodky.

Ďakujte. Žite v prítomnosti. Žite „zlaté pravidlo“. Neobjavujte – TVORTE.

Všetko je energia. Všetko. Navzájom sme po prepájaní vrátane Zdroja samotného. Sme súčasťou. O oddelení nemôže byť ani slovo. Sme stvorení na obraz stvoriteľa s mocou tvoriť. Sám Ježiš povedal, že budeme robiť ešte väčšie zázraky ako robil on. Tak načo čakáte? Je to len na Vás. Ak Vám môžem prostredníctvom mojej stránky pomôcť – budem vďačný. A teraz moje obľúbené : „Majte sa fanfárovo.“

Ďakujem

Ja srdečne ďakujem za prekvapenie 🙂

 

forum Komentáre (1)
message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

O mne

Keď som vydal moju prvú knihu „Je ľahké spraviť zvislú čiarku“, kúpil si ju aj jeden z mojich vtedajších kolegov. Po nejakom čase ma pristavil na chodbe a chcel mi dať spätnú väzbu. Začal asi takto: „Máš môj obdiv, že si našiel odvahu ísť s kožou na trh.“ Prekvapilo ma to. Po nejakom čase sa mi jeho slová vrátili a ja som si uvedomil, že ak mám moc radiť, musím vedieť aj prevziať zodpovednosť za to, čo radím. A tu pomáha otvorenosť. Nemyslím, že som v spomínanej knihe o sebe odkryl až tak veľa, ale na druhej strane sa nechcem hrať na niečo, čo nie som. Kópii je na svete už dosť, ja som originál. 🙂

Je ľahké spraviť zvislú čiarku

Každé slovo v útlej, ale bohatej knižke “Je ľahké spraviť zvislú čiarku”, šikovnej formátovo do kabelky, má svoju veľkú váhu a výpovednú hodnotu. Knižočka je napísaná s úprimným záujmom pomôcť každému hľadajúcemu, nech je na svojej ceste kdekoľvek. Jej uveriteľnosť je taká intenzívna, že sa pri čítaní pristihnete, ako okamžite premýšľate nad tým, kde metódu 5 prstov využijete najbližšie. Janette

Osobný koučing

„Osobný koučing touto formou, môžem len doporučiť. Vyskúšala som si ho na vlastnej koži, po tom ako môj život prestal naberať správny smer. Išla som do  toho s tým, že mi to pomôže.  Po prvom sedení som cítila toľko energie, ako dávno nie. Uvedomila som si, že ja som TÁ, ktorá to všetko ovplyvňuje a chce ovplyvniť. Na každé sedenie som sa poctivo pripravovala a tešila sa.  Vypracovala som si postupne návyky, ktoré sa snažím robiť každý deň. Pri poslednom stretnutí som od „môjho trénera“ dostala darček (moji priatelia o mne napísali pár viet), po prečítania som sa rozplakala od šťastia. Chcem, verím, platím cenu za úspech – kouč nerobil veci za mňa, on je ten, ktorý ma postupnými krokmi viedol, aby som prebudila v sebe samú seba – moje spontánne, tvrdohlavé, rozhodné, usmiate JA.  Všetkým, ktorí sa rozhodnú takouto formou si „pomôcť“, držím palce . Miroslav Zaťko je človek, ktorý Vám svojimi životnými skúsenosťami a prístupom pomôže nájsť tú správnu cestu.“ Lenka