Rozhovor s Laurou Svitačovou

4.2/5 - (15 votes)

Článok bol aktualizovaný 20.7.2018

V mojej knihe „Je ľahké spraviť zvislú čiarku“ som nazval 7.kapitolu – „Sme krajina neobmedzených možností.“ V tejto kapitole som Vás vyzýval, aby ste išli za svojimi snami. Napríklad byť svetoznámym hercom, majiteľkou súkromnej škôlky či zodpovedným politikom. Som nesmierne rád, že som opäť stretol výnimočnú osobnosť, ktorá si plní svoje sny plnými dúškami, popri tom inšpiruje a motivuje svoje okolie.
„Keď sa zo žiačky stáva učiteľka“ – Laura Svitačová. Vedúca tanečného súboru KLIK-KLAK Vráble

S manželkou už viac ako 10 rokov bývame v malom meste Vráble, neďaleko Nitry. Toto mestečko je známe najmä vďaka vínu, ale za veľmi krátky čas sme začali registrovať tanečný (športový) súbor KLIK – KLAK. Tento súbor získava ocenenia na Slovensku i v zahraničí už takmer 20 rokov. Čas od času sme si pozreli ich vystúpenie na verejných akciách v meste. Súčasťou súboru bola aj naša susedka, či dcéra manželkinej kolegyne. Zaujímalo nás ich tajomstvo úspechu, preto sme si dohodli stretnutie so súčasnou šéfkou Laurou. To sme ešte netušili aké prekvapenie a koľko energie nás čaká. 🙂

1.Pre čitateľov bude dobré, keď sa vrátime v čase a poviete nám, kedy ste sa so súborom KLIK-KLAK po prvýkrát stretla Vy a v krátkosti ho predstavila.

Tanečný súbor Klik-Klak Vráble vznikol pred približne devätnástimi rokmi, kedy vedúcou súboru bola Hanka Kokavcová. Súbor už v tom čase žal obrovské úspechy, a tak bolo priam nemožné od-ignorovať prítomnosť zoskupenia tak úspešných ľudí v našom malom meste. O Klik-Klaku som sa dozvedela prostredníctvom mojich kamarátok, ktoré už v tom čase boli súčasťou tanečného súboru. Už po prvom tréningu som vedela, že rozhodnutie patriť do tejto tanečnej rodiny bolo tým najlepším. Klik-Klak ma totiž nenaučil len tancovať, naučil ma tanec milovať.

2.Skúste nám popísať Vaše pocity. Ako ste to prežívala ako dieťa? Tréningy, súťaže, ostatné deti? Poprípade ako to v tom čase prežívala Vaša rodina?

V čase, keď som sa stala súčasťou tanečného súboru Klik-Klak, som bola ešte dieťaťom. Zvedavá, hravá, pripravená prijať všetky výzvy. Rovnako ako deti, ktoré prijímam dnes ja, ako vedúca klubu, i ja som bola dieťaťom, ktoré videlo v prvom rade ligotavé kostýmy, dobrú hudbu, kopec kamarátok, zábavu, ale i víťazstvá, a teda medaily, poháre, diplomy, ocenenia, jedným slovom úspechy…

Stačilo mi však pár tréningov nato, aby som pochopila, že Klik-Klak vlastne znamená tvrdú drinu, časté tréningy, disciplínu, zodpovednosť…a cesta k úspechu vôbec nebude ľahká. Hoci som bola ešte malá, neodradilo ma to. Rodina ma plne podporila a ja som bola odhodlaná venovať tréningom všetok svoj voľný čas. Veľkú rolu zohrala atmosféra tréningov, ktoré sme museli absolvovať. Vždy budem tvrdiť, že Klik-Klak je jednou obrovskou tanečnou rodinou. Deti na tréningu sú si blízkymi kamarátmi, rodičia obrovskou podporou a ľudia naokolo našou motiváciou. Rovnako to bolo i vtedy. Tréningy prebiehali vo veselom a hravom duchu, v kruhu mojich najlepších kamarátok. Podľa mňa je práve toto tajomstvom úspechov tanečného súboru – spoločne to vždy dotiahneme do cieľa.

Klik-Klak ma totiž nenaučil len tancovať, naučil ma tanec milovať.

3.Napadlo Vás, že budete aj Vy raz trénerka?

Priznám sa, že byť trénerkou bolo vždy mojím snom. Milujem deti, sú mojou inšpiráciou, milujem prácu s ľuďmi – sú mojou motiváciou. Byť trénerkou je obrovská zodpovednosť. Popravde som ani netušila do čoho idem, v čase keď sa môj sen stal skutočnosťou. Netrvalo dlho a ja som pochopila, že som sa v tomto smere našla a nikdy by som svoju prácu nemenila. Som nesmierne rada, že z toho malého dievčatka, ktorého tajným snom bolo raz stáť na mieste trénerky sa trénerka naozaj stala. Hoci v čase, keď som tanečný súbor prevzala, som mala len 18 rokov, bola som pripravená čeliť všetkým výzvam. Musím uznať, že viesť tak obrovskú masu ľudí vôbec nie je jednoduché, ale nesmierne obohacujúce. Neviem, či je to šťastie alebo náhoda, ale ja mám pod sebou perfektné deti, ktoré sú zodpovedné, cieľavedomé, ctižiadostivé, pokorné…sú jednoducho skvelé, a tak je hračkou byť ich trénerkou. 🙂

4.Aké úspechy ste dosiahla Vy osobne a súbor, keď ste aktívne súťažili?

Hoci pochádzame z malého mesta a súťažíme vo veľkom svete, nestratíme sa. Klik-Klak je úspešným tanečným súborom dnes, a tak tomu bolo aj v minulosti. Tanečný súbor vybojoval niekoľko titulov majstrov Slovenska, Európy i sveta. Ja som mala to šťastie, že som zažila takzvanú ,,zlatú éru,, úspechov nášho tanečného súboru. Bola som súčasťou najúspešnejších choreografií, ktoré vybojovali už spomínané tituly. Bolo to v čase, keď som mala približne 9-13 rokov, no aktívne tancujem dodnes, hoci mám už 24 a súbor vediem. 🙂

5.Aha, tak to je výnimočné! Takže vy ste v súčasnosti aj trénerka a zároveň ešte aj aktívne súťažíte? V iných športoch sa to myslím volá hrajúci kapitán? 🙂

Áno, v súčasnosti som vedúcou tanečného súboru, hlavnou trénerkou, a tiež jeho aktívnou tanečníčkou. Hoci skĺbiť tieto aktivity je náročné, stojí to zato. Aktívneho súťaženie stále nemám dosť. A vôbec nie preto, že by bolo mojím snom dosiahnuť ešte nejaký vysnený úspech. Dôvodom, prečo ešte stále stojím na parkete, sú moje deti. Deti, ktoré trénujem. Stáť na parkete v mojom veku a podávať obstojný výkon v disco tancoch nie je už také jednoduché. Ale keď z toho parketu vidím tie moje deti, ktoré tlieskajú, povzbudzujú a usmievajú sa, viem, prečo ešte aktívne tancujem. Byť aktívnym tanečníkom a trénerom je namáhavé, ale pre deti motivujúce. Sú si vedomé toho, že i ja s nimi zdieľam všetky pocity, ktoré počas súťaže prežívajú. Stres, strach, zodpovednosť…to všetko k tomu patrí. Baví ma tancovať, baví ma súťažiť, no ešte viac ma baví trénovať. Pred šiestimi rokmi, keď som sa stala vedúcou tanečného súboru Klik-Klak som vedela, že chcem naďalej aktívne tancovať, ale vedela som i to, že chcem byť tou najlepšou trénerkou pre svoje deti. Moja trénerka bola perfektná, bola mi druhou mamou, sestrou, bola mi kamarátkou. Vždy vedela pomôcť, poradiť, usmerniť, navigovať… Bola som si vedomá toho, že prebrať po nej tanečný klub bude ťažké, ale keďže som mala skvelý vzor, zvládla som to.

6.Ako to vnímajú vaši zverenci? Z môjho pohľadu to je veľmi inšpiratívne a motivujúce.

Moji zverenci sa skutočnosti, že som stále aktívny tanečník, tešia. Myslím, že je to pre nich určite motivujúce. Rovnako tak ako s nimi aktívne súťažím, tiež s nimi aktívne trénujem. Moje deti pred sebou nemajú niekoho, kto ich povzbudí, vyhreší, poženie, ale niekoho, kto s nimi prežíva každú námahu, drinu, tvrdú prácu… každý pád, každé víťazstvo. Ako som už spomínala, viesť takúto masu ľudí je naozaj náročné. Sú tréningy, kedy nás je v telocvični aj 50, no práve tie tréningy ja zbožňujem. Veľa detí pre mňa znamená veľa energie. Každý rok sa teším z toho, že nás neustále pribúda. Dnes je v Klik-klaku približne 100 tanečníkov, čo je pre mňa obrovský úspech. Nikdy nezabudnem na svoj prvý tréning už v pozícií trénerky. Vtedy mi trénovalo 7 detí. No netrvalo dlho a počet tanečníkov rapídne stúpol. Pamätám si však aj časy, keď som bola ešte dieťaťom a v našom tanečnom súbore bolo niečo cez 200 tanečníkov. Mojím malým snom je dosiahnuť tento počet zverencov.

Všetky deti sú úžasné, len im treba dať kus seba.

Treba im venovať svoj čas a ukázať im váš záujem.

7.Dozvedeli sme sa o Vás, že meníte zaužívané postupy a Váš prístup k deťom, tréningom, súťažiam je iný? O čo ide?

Snažím sa dať deťom zo seba čo najviac. Z každej strany dnes počujem, že deti sú neposlušné, nepočúvajú, neposlúchajú. Ja tvrdím opak. Všetky deti sú úžasné, len im treba dať kus seba. Treba im venovať svoj čas a ukázať im váš záujem. V našom malom meste je o mne všeobecne známe, že s deťmi trávim celé dni. Je to pravda, snažím sa im venovať každú voľnú chvíľku, prežívať s nimi nielen tréningy a súťaže, ale i čas, ktorý s tancom nemá nič spoločné. Tajomstvom našich silných vzťahov je čas venovaný rozprávaniu sa. Áno, nič zložité, nič nezvyčajné, no v dnešnej uponáhľanej dobe tak často zanedbávané. Deti potrebujú vedieť, že ste tu pre nich, že sa majú o koho oprieť, komu sa posťažovať, pochváliť…a keďže mám deti od 3 do 20 rokov, vypočujem si naozaj všeličo. 🙂  Nakoľko sa nevenujem len tanečnému súboru, ale aj študujem, nie vždy je ľahké si ten čas nájsť. Vždy sa však snažím byť im nablízku, pretože chvíle s nimi sú pre mňa tými najkrajšími.

8.Myslím, že je priestor pochváliť sa. Hovorili sme o úspechoch súboru, keď ste boli dieťa Vy. Aké úspechy ste dosiahli od Vášho prevzatia súboru?

S bremenom trénerstva som si na plecia zobrala i bremeno očakávania úspechov, a to je na mojej práci tým najťažším. Každé dieťa, každý rodič, všetci očakávame úspechy. Je to prirodzené, tanec je športom, ku ktorému patrí súťaživosť. Nakoľko v čase trénerstva Hanky Kokavcovej bol tanečný súbor naozaj úspešný, obávala som sa, či bude moja trénerská kariéra pokračovať v rovnakom duchu. Netrvalo však dlho a dostavili sa prvé úspechy. Počas mojej trénerskej éry sa klubu podarilo vyhrať pohárové súťaže v niekoľkých disciplínach, no za najväčší úspech považujem niekoľko titulov majstra Slovenska, ktoré naše deti získali. Mojím snom je však získať titul majstra sveta. Nie je to sen, za ktorým bezhlavo kráčam, pretože pre mňa už naše deti majstrami sveta sú. Je to sen, ktorý by mi spravil obrovskú radosť, pretože naše deti by si tento titul za ich snahu a zanietenosť určite zaslúžili. Verím, že sa nám to raz spoločne podarí.

Všade, kde je Klik-Klak je hluk, zábava, energia a radosť.

9.To je fascinujúce na tak malé mesto. Čo na to zvyšok Slovenska? 🙂

Myslím si, že o nás určite vedia. Sme asi najmenším mestom spomedzi ostatných súťažiacich súborov. Hoci sme mestom malým a žneme obrovské úspechy, rovnako sme známy tým najväčším fanklubom, za ktorý vďačíme našim skvelým rodičom. Všade, kde je Klik-Klak je hluk, zábava, energia, radosť…a tak som si istá, že Klik-Klak Vráble neprehliadne nik. 🙂

10.Je na túto činnosť náročné zohnať finančné prostriedky? Réžia na cestovanie, oblečenie, prenájom priestorov.

Tento druh tanca je naozaj finančne aj časovo náročná záležitosť. Nejde len o tancovanie, trénovanie, vystupovania, súťaže. Stojí za tým omnoho viac. Najdôležitejší je pre nás priestor, v ktorom tréningy prebiehajú. Momentálne trénujeme na Gymnáziu vo Vrábľoch, kde sú priestory nielen krásne, ale i vyhovujúce. Počas leta tancujeme v mestskej športovej hale T-18, ktorá okrem perfektných služieb poskytuje aj obrovský priestor pre naše deti. Nato akým malým mestom sme, si myslím, že podmienky na trénovanie máme veľmi pekné. Súťažiť znamená veľa cestovať. Cestovanie nie je lacnou záležitosťou ani pre nás. Ja však musím dodať, že za mnou stojí skupinka rodičov, ktorá je mi obrovskou oporou. Sú to ľudia, ktorí ma nielen odbremenili od vybavovania mnohých záležitostí, sú to ľudia zodpovední, aktívni, vždy pripravení pomôcť, začo som im ja nesmierne vďačná. Ďalšou kategóriou sú kostýmy. Krásny tanec, krásne deti si vyžadujú i krásne kostýmy. A to je už moja parketa, ktorej venujem veľké množstvo času. Navrhovanie a kamienkovanie kostýmov je náročné rovnako časovo ako i pracne. Kostýmy sú rok čo rok náročnejšie a zložitejšie, a teda i drahšie. Kostýmy si financujú rodičia a klub. Nedá mi však v tejto súvislosti nespomenúť ďalšieho úžasného človeka, ktorý je našou súčasťou už pár rokov. Je to naša krajčírka Janka, ktorá má nielen zlaté ruky, ale i dušu. Okrem toho, že je ochotná všetky moje výmysly z papiera urobiť skutočnými, je obrovskou oporou a povzbudením pre naše deti.

KLIK KLAK Vráble (Hala T-18)

KLIK-KLAK Vráble (Hala T-18)

11.Svojho času sa jeden reportér opýtal Jaromíra Jágra „čo ho ešte motivuje, keď hrá hokej vo svojom veku na takej úrovni.“ Jaromír Jágr sa usmial a odpovedal: „Vy ste to vôbec nepochopili, ja to proste milujem.“ Cítim, že to tak je aj u Vás. Je toto práve tá cesta k úspechu?

Keby sa ma niekto spýtal, prečo ešte stále aktívne tancujem, usmejem sa asi rovnako ako pán hokejista Jágr. Netancujem preto, že očakávam úspech, ale preto, že tanec pre mňa znamená slobodu, možnosť prejavu, radosť. Tancujem preto, lebo tanec milujem. Mojim deťom často pripomínam: ,,hovor, ale nerozprávaj pritom…a teda tancuj to, čo mi chceš povedať.“

12.Mnoho ľudí si myslí: „…keď už vyhrám milión, potom budem šťastný. Keď budem mať novú prácu a vyšší plat, potom budem šťastná. Keď si nájdem frajera, potom budem šťastná. Keď vyhrám tú zlatú medailu, potom budem šťastný.“ Neskôr zistia, že im to šťastie neprinieslo. Šťastie je cesta, nie cieľ. Ako to cítite vy?

Keď vyhrám medailu, budem šťastná…v ten moment áno. Ale čo si budem pamätať navždy? Tú cestu, ktorá ma k víťazstvu viedla. Ja robím všetko preto, aby táto cesta pre moje deti nebola kľukatá. Rovnako ako každý tréner, i ja ich vediem k úspechom, ale nehovorím im o tom! Tá cesta, ktorá ich k úspechu vedie, im musí vyčarovať úsmev na tvári. Nikdy svoje deti nevediem ku konkrétnemu víťazstvu. Moje deti vedia, že víťazmi sú pre mňa vždy! Ak sa to pravé víťazstvo naozaj dostaví, je to krásny bonus. Neučím ich vyhrávať medaily a súťaže, učím ich vyhrávať samých nad sebou. Často počujú: ,,tancuj tak, aby si ty bola šťastná, aby si ty z toho mala dobrý pocit, aby si podala lepší výkon ako včera, no nie tak dobrý ako podáš zajtra.“ Naozaj sa deti snažím viesť k pokore a presvedčeniu, že k veľkému víťazstvu sa dostanú krôčik po krôčiku.

Deti si počas tréningov taktiež osvojujú nové pravidlá,

upevňujú disciplínu, učia rešpektu a úcte, spolupráci s ostatnými.

13.Napriek Vašim úspechom i tomu, čo ste tu popísala sú zrejme situácie, keď to nie je ľahké. Čo Vám pomáha prekonať to?

Samozrejme, že sú chvíle, kedy mám pocit, že nič z toho, čo robím nie je správne. Že sú tu ľudia, ktorí možno neprajú, ktorým robí radosť klásť pod nohy prekážky. Na takéto chvíle mám len jediný liek, a to sú opäť moje deti. Stačí mi vidieť ich úsmev na tvári, tie iskričky v očiach…a mne viac netreba. Všetko robím pre ne, a keď sú šťastné moje decká, som šťastná i ja.

14.Viete ešte o nejakej pridanej hodnote, ktorú deti získavajú, keď sú u Vás v súbore?

Byť súčasťou nášho tanečného súboru znamená patriť do našej tanečnej rodiny. Deti tu okrem tancovania získavajú i nové priateľstvá, putá, zážitky, spoločné chvíle s blízkymi. Okrem toho, že nadobudnú nové kamarátstva vrámci klubu, spoznávajú aj mnoho iných tanečníkov po celom svete, s ktorými udržiavajú kontakty.

Deti si počas tréningov taktiež osvojujú nové pravidlá, upevňujú disciplínu, učia rešpektu a úcte, spolupráci s ostatnými a mnoho ďalších hodnôt, ktoré následne využijú v bežnom živote.

Laura Svitačová a Adam Ďuriš

15.Videl som niekoľko Vašich verejných vystúpení. Nuž chlapci zrejme v tomto športe chýbajú. Ako to je u Vás?

Áno, je to šport viac-menej pre dievčatá. Hoci na svetových súťažiach počet tancujúcich mužov neustále rastie. Ale i my sa môžeme pochváliť naším úspešných tanečníkom Adamom Ďurišom, ktorý žne úspechy nielen na Slovensku, ale i vo svete. Pre mňa bude Adam vždy srdcovou záležitosťou, lebo bol mojím úplne prvým zverencom. A vždy budem obdivovať to, že to medzi toľkými ženami vydržal. 🙂

16.Pozitívne myslenie je pre mňa životný štýl, je mojou súčasťou, mojou cestou.Je to akýsi vývojový stupeň spoznania samého seba. Poznania, že som TVORCA, že som ZODPOVEDNÝ za svoj život. 

Čo Vám pôsobenie v KLIK – KLAK najviac dalo, aké máte sny, ciele? Kde vidíte seba i súbor o 5 či 10 rokov?

Klik-Klak mi dal veľmi veľa. Dal mi hlavne skvelých ľudí, ktorí sú tu vždy pre mňa. Mojím cieľom je byť úspešnou trénerkou a vedúcou tohto tanečného súboru. Mojím snom je vychovať z našich úspešných tanečníčok moje nástupkyne. Klik-Klak má dlhú tradíciu a ja chcem, aby tu vždy bol. Ak mám nazrieť do budúcnosti, tak Klik-Klak vidím rovnako ako dnes. Úspešný, početný a zostavený z ľudí, ktorí sú šťastní a hrdí nato, že sú jeho súčasťou.

Laura Svitačová, Ema Švecová a Natália Gunišová

17.Takže si už pomaly vychovávate vaše nástupkyne?

Samozrejme, snažím sa dievčatá viesť i týmto smerom. Som si istá, že mnohé z nich by pozíciu trénerky zvládli bravúrne.

18.Viem, že ste pred časom skončila vysokú školu. Máte popri svojich povinnostiach čas na nejakú knihu? Viete našim čitateľom niečo odporučiť?

Áno. Priznám sa, že tento rok bol pre mňa veľmi náročný. Skončila som štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, odbor učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a etickej výchovy. Skĺbiť štátnice a prípravu na majstrovstvá bolo vyčerpávajúce, ale zvládla som to s úsmevom na tvári, a to najmä vďaka ľuďom, ktorých okolo seba mám. Mojou ďalšou záľubou a istou formou odpočinku sú knihy. Málokto by to o mne povedal, ale čítam len vojnovú a naozaj ťažkú literatúru.

19.A teraz naše milé, malé pravidlo. Máte možnosť povedať akékoľvek posolstvo čitateľom stránky www.pozitivnemysliet.sk.

Venujte deťom svoj čas, svoju energiu.

To,čo deťom dáš, ti oni dvakrát vrátia. 🙂

Ďakujem a srdečne prajeme veľa energie, úspechov a spokojných detí. Úprimne, kiežby bolo v školskom systéme viac takých ľudí ako vy.

FACEBOOK KLIK-KLAK

 1st place-World championship, Europen championship and Slovak championship – KLIK-KLAK VRÁBLE

 

forum Komentáre (2 komentáre)

Som stará mama malej tanečnice.Vidím na vnučke radosť s vystúpení ale aj z tréningou.Na Lauru nedá dopustiť.Čo povie to je zákon.Vidieť,že vie deti pritiahnuť k tancu.Ale zároveň Lauru pozná aj vnuk.Učila ho na gymnáziu, a hovoril,že bude dobrá učiteľka,vie pritiahnuť pozornosť.Želám jej veľa úspechov ako živote tak aj v tanci

Som matkou mladej tanečnice Kliklaku a smelo môžem povedať, že deti majú nielen fantastickú trénerku ale aj človeka o ktorého sa môžu oprieť, človeka so silnou vôľou, húževnatosťou a hlavne Laura je mladá žena, ktorá deti inšpiruje a pozitívne ich ovplyvňuje vďaka jej silnému morálnemu základu. Patrí jej naša vďaka.

message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Rozhovor s Ivanou Královou

Rozhovor s profesionálnou lektorkou jogy Ivanou Královou. Dozviete sa ako jej joga zmenila život, čo pre ňu znamená a ako joga môže pomôcť aj Vám.

Rozhovor s Nelou Sullens

Hovoríte si často: „Ja to nezvládnem! Ja to nedám! Ja na to nemám! Ja nemám čas!“? Potom je tento rozhovor určený priamo Vám. Nela Sullens toho za desať rokov stihla naozaj dosť. Nebolo to vždy ľahké, no dokázala prekonať prekážky. Dávala si správne vnútorné otázky a čo je najpodstatnejšie, mala odvahu zvíťaziť – a to doslovne.

Rozhovor s Miriam Latečkovou

Babičkina záhrada. Ak máte, alebo ste mali to šťastie poznať záhradu Vašej babky, viete si živo predstaviť jej farby, vôňu i atmosféru vidieka. O múdrosti starých rodičov ani nehovoriac. Keď som po prvýkrát počul o projekte Babičkina záhrada, tak som si na obe moje babky spomenul 🙂 Prinášam Vám zaujímavý rozhovor s Miriam Latečkovou, ktorá babkou určite nie je. Autorka projektu rozvíja úžasnú myšlienku zdravého životného štýlu prostredníctvom svojej webovej stránky, obrovskou komunitou na sociálnych sieťach i milej kamennej predajne v Nitre.